Salı, Ocak 31, 2023

Cilt Mitokondri Tedavisi

Cilt Mitokondri Tedavisi

Trojan Q10: Cilt Mitokondri Tedavisinde Oyun Değiştirici

Mitokondriler hücre içi organellerdir ve en önemli görevleri hücre enerjisinin yaklaşık %90’ını üretmektir. Mitokondri, mitokondri solunumu ile adenozin trifosfat (ATP) formlarında hücre enerjisi üretir.

Bu süreç aynı zamanda Reaktif Oksijen Türlerinin (ROT) birincil kaynaklarından biridir. Normal şartlar altında bu türler, detoksifiye edici enzimler tarafından suya indirgenir. Ne yazık ki, yaşlanma nedeniyle mROT ile detoksifiye edici enzimler arasındaki denge bozulur ve mROT birikimine yol açar.

DNA hasarı ile birlikte mROT seviyesi de giderek artar. Mitokondriyal aktivite tükendiğinde, bu da morfolojik değişikliklerin ortaya çıkmasına ve ayrıca ATP seviyelerinde önemli bir azalmaya yol açmaktadır.

Koenzim Q10, mitokondri solunumunun kritik bir bileşenidir, ATP üretimine katılır ve fazla mROT’u nötralize eder. Bununla birlikte, CoQ10 seviyesi de yaşlanmayla birlikte azalır. CoQ10’un optimal seviyesini korumanın, cilt yaşlanmasına karşı mücadelede kazanan bir stratejiyi temsil ettiği açıktır.

Aslında, CoQ10, öncelikle yeterli hücresel enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve ikinci olarak, ROT’a karşı antioksidan koruması sağlar. CoQ10 ayrıca ekstrasellüler matriks protein sentezini ve fibroblast dönüşümünü artırır.

Optimum CoQ10 seviyesi, Q10 takviyesi ile kolayca geri yüklenebilir, ancak Q10 potansiyelinden tam olarak yararlanmak için mitokondriye ulaştığından emin olmak gerekir. Aslında, Q10’a dayalı geleneksel aktifler, mitokondri düzeyinde Q10 aktivitesini ihmal ederek, esas olarak antioksidan görevi görür.

Bunun nedeni, Q10’un çoğunlukla hücrelerin dışında ve içinde ROT tarafından tüketilmesidir, dolayısıyla mitokondriye ulaşan Q10 miktarı önemli değildir.

Infinitec olarak yakın zamanda Trojan Teknolojisi adlı yenilikçi son teknolojiyi geliştirdik. Trojan teknolojisi, cerrahi ve etkili bir şekilde Q10’u fibroblast mitokondriye iletebilir.

Trojan Teknolojisi çift modlu, oldukça hassas bir hedefleme yeteneği sergiler: Önce fibroblastları hedefler ve sitozollerine katıldıktan sonra mitokondriyi hedefler. Q10, Trojan parçacıkları içerisine enkapsüle edildiğinde, mitokondriyal seviyede salınımı gerçekleşir.
Trojan Q10’un şematik bir temsili Şekil 1’de gösterilmektedir.

Trojan Q10, optimal mitokondriyal aktiviteyi eski haline çevirerek hücre enerjisinin azalmasıyla mücadele eder, reaktif oksijen türlerini (ROT) nötralize eder ve kollajen sentezini artırır.

Cilt, artan esneklik ve sıkılıkla gençleşmiş görünür. Trojan Q10’un CoQ10 cilt penetrasyonunu artırabildiğini kanıtladık (ürünün %70’i 2 saat içerisinde dermis seviyesinde lokalize oldu).

Ayrıca, hem fibroblastların katılmasını hem de Trojan Q10’un mitokondriyal düzeyde tercihen lokalizasyonunu gösterdik (Şekil 2). Yaşlanan fibroblastlar üzerindeki aktiviteyi kanıtlamak için Trojan Q10’un mitokondri aktivitesini (mitokondri membran potansiyeli ile ölçülen) nasıl etkilediğini ve mROT birikimini nasıl kontrol ettiğini belirledik. Tüm sonuçlar Şekil 3A-B’de gösterilmiştir.

Trojan Q10, mROT oluşumuna neden olmadan mitokondri aktivitesini (yani membran potansiyelini) %14 artırabilirken, serbest Q10 herhangi bir aktivite göstermez. Bu da Trojan Q10’un antioksidan özelliğiyle birlikte beklenen ve beklenenden üstün yeniden enerji verme kapasitesini doğrular.

Ayrıca Trojan Q10, yaşlanmayla meydana gelen cilt çökmelerine karşı, Kolajen IV ve VII sentezini %40 oranında artırabilir.

Son olarak, Trojan Q10’un yaşlanma karşıtı olarak klinik etkinliği sıkılık ve esneklik açısından değerlendirilmiştir. 18 Gönüllü (40-60 yaş arası) yüz bölgesi için %1.5 Trojan Q10 ve %1 Serbest Q10 ile 56 günlük topikal tedaviye tabi tutulmuştur.

Trojan Q10, Serbest Q10 ile yapılan tedaviye göre %10 daha fazla cilt sıkılığı ve %14 daha fazla esneklik ile birlikte belirgin yaşlanma karşıtı etkiler gösterir. Trojan Q10 uygulaması ile ince çizgilerin önemli ölçüde azaldığını gözlemleyebiliriz (çizgi alanı ve uzunluğunda %25 azalma, Şekil 4).

Trojan Q10’un sadece %0.02 Q10 içerdiğini de belirtmek gerekir, bu nedenle Trojan Q10’da Serbest Q10’a göre 3000 kat daha az Q10 içermektedir. Trojan Q10’un etken maddeyi mitokondriye iletmesi ve Q10 takviyesi yapması ile oyunu değiştirdiği sonucuna varabiliriz. Trojan Q10 ile başkalarının durduğu yerde biz başlıyoruz.

Trojan Q10 ve fiziko-kimyasal niteliklerinin şematik gösterimi

Kırmızı etiketli Trojan Q10 ile tedavi edilen İnsan Dermal Fibroblastlarının Konfokal Mikroskopi görüntüleri. Hücresel mitokondri Mitotracker ile boyanmıştır. Birleştirilmiş görüntüdeki sarı piksel, Trojan Q10’un mitokondri üzerindeki tercihli lokalizasyonuna karşılık gelmektedir.

Serbest Q10

Topografi

Natascia Grimaldi
Global Uygulamalı İnovasyon Müdürü İletim Sistemleri
Infinitec (an Evonik company)

Gonca Tuncer
Kişisel Bakım İş Birimi Müdürü
Eigenmann & Veronelli

Filiz Sevimli
Esans Ürün Müdürü
Eigenmann & Veronelli

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
777TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler