Clariant, AB Dairesel Plastik İttifakına Katıldı

30 Mart 2021

Odaklanmış, sürdürülebilir ve yenilikçi bir özel kimya şirketi olan Clariant, resmi olarak AB Dairesel Plastik İttifakına katıldığını duyurdu. İttifak, AB Döngüsel Ekonomi Eylem Planı ve Yeşil Anlaşma programının hedefleri doğrultusunda plastik geri dönüşümünü geliştirmeyi amaçlıyor. Clariant’ın katılımı, şirketin daha döngüsel bir plastik ekonomisine geçiş için sağladığı aktif desteğin bir parçasıdır.

Clariant’ın Baş Dönüşüm Sorumlusu Bernd Hoegemann, “Küresel bir döngüsel plastik ekonomisine geçiş, yalnızca iddialı taahhütler, işbirlikleri ve aktif bir paydaş diyaloğu ile ortaya çıkabilecek muazzam bir zorluktur. Circular Plastics Alliance’ın bir parçası olarak, Clariant, Avrupa çapında plastik döngüselliğini ilerletmek için diğer kilit oyuncularla yakın çalışmayı dört gözle bekliyor” dedi. Clariant, İttifak’ın AB pazarını 2025 yılına kadar 10 milyon tona çıkarma hedefine bağlıdır. Şirketin odak noktası, atık hiyerarşisi prensiplerine uygun olarak plastik değer zincirinde daha yüksek bir ürün döngüsünü engelleyen engelleri ele almaktır.

Clariant’ın stratejisi, azaltma, geri dönüştürme ve yeniden kullanım seçenekleri için akıllı bir tasarım kombinasyonunun yanı sıra mekanik veya kimyasal geri dönüşüm çözümlerine dayanmaktadır.

Sürdürülebilirlik Dönüşüm Başkanı Richard Haldimann “Özel kimyasallar, ekonomideki ürünlerin, malzemelerin ve kaynakların değerini olabildiğince uzun süre koruyarak ve atık oluşumunu en aza indirerek plastiklerin döngüselliğini artıran yeni çözümler için kolaylaştırıcı olarak hareket edebilir. Clariant, tek yönlü bir plastik değer zincirini döngüsel bir plastik ekonomisine dönüştürmek için vazgeçilmez olan özel kimyasalların lider sağlayıcısı olmayı hedefliyor,” diye ekledi.

Clariant, 2019 yılında, bir ürün odağının ötesine geçen, tüm değer zincirine bakan, döngüsel bir plastik ekonomisi için en sürdürülebilir ve uygulanabilir çözümleri belirleyen, şirket çapında bir girişim olan EcoCircle’ı da kurmuştu.

Richard Haldimann, “EcoCircle ile, döngüyü kapatmak için çözümleri belirlemek ve plastik döngüselliğini hızlandırmak için kilit paydaşlarla etkileşim kurmak için doğru platforma ve yetkinliklere sahibiz” dedi.