Cumartesi, Eylül 25, 2021

Çok Sık Duş Almak Sağlıklı mı?

Bu yıl yaz mevsimi yaz mevsimi serin başlasa da bugünlerde kendisini iyice hissettiriyor. Sıcak havalar bazen çok bunaltıcı hale gelirken serinlemek ve ter atma ihtiyacımızı karşılamak için daha sık duş almaya başladık.

Bu noktada akıllara şu soru geliyor; çok sık duş almak beden sağlığımız açısından ne kadar doğru? Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, cildimizin sadece yaz aylarında değil her mevsim bakıma ihtiyaç duyduğunu belirterek sık duş almanın özellikle kış mevsiminde deri kuruluğuna yol açabileceğini söyledi.

Kaşıntı, deri dökülmesi ve rahatsızlık hissi gibi belirtiler gösteren deri kuruluğunun bazen egzamaya dönebileceğini söyleyen Dr. Küçükoğlu Cesur, “Deri kuruluğu her mevsimde görülebilmesine karşın havalar soğuduğunda daha sık ortaya çıkar.  Yaz aylarında sık duş almak, havalar soğuduğunda deri kuruluğu ile karşılaşmamıza neden olabilir” şeklinde bir uyarı yaptı.

Duş

İdeal su sıcaklığı nedir ve sabun ve duş jelinin cilde etkileri nelerdir?

Bazı korunma yöntemleriyle cilt kuruluğunun önüne geçmenin mümkün olacağını belirten Dermatolog Dr. Küçükoğlu Cesur şunları söyledi:

“Sık aralıklarla duş almak, duşta uzun süre vakit geçirmek, fazla kese yapmak cilt kuruluğunu arttıran etkenlerin başında geliyor. Yıkanmak için kullanılan sabun ve duş jelleri de deride ciddi anlamda kurumaya sebep olacağı için duş esnasında krem ya da yağ tarzında yıkanma ürünleri tercih edilmeli. Duşta sıcak su kullanılması da derinin altındaki nem içeriğini azaltarak cildin kurumasına neden olabilir, bu yüzden duşta ılık su tercih edilmeli.”

Sağlıklı duş için öneriler nelerdir?

Duştan sonra kullanılacak nemlendirici losyonların derinin kurumasını önlemeye faydalı olacağını ve özellikle deri kuruluğu olan kişilere mutlaka önerildiğini söyleyen Dermatolog Dr. Küçükoğlu Cesur, bu konuda yaş faktörünün de önemli olduğunu belirtti.

“Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe cildin yağ üreten bezleri hem sayı hem de aktive olarak azalır. Bu nedenle yaşlı kişilerin duş sırasında alınacak önlemlere daha çok dikkat etmeleri gerekir” ifadelerini kullanan Dermatolog Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, cilt kuruluğunu önlemek için şu önerilerde bulundu:
• Derinin nemini koruması için bol su tüketilmeli.
• Duşta süresi kısa tutulmalı ve ılık su ile banyo yapılmalı.

  • Ciltte kuruluk problemine neden olacaK sabun ve jel yerine krem ya da yağ gibi ürünler tercih edilmeli.
  • Duş sonrası mutlaka nemlendirici krem ya da losyonlar kullanılmalı.
    • Klimanın kullanıldığı yerlerde nem miktarı düşeceği için bulunulan ortam nemlendirilmeli.