Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Compass Group Türkiye’den “Yemek İsrafını Durdur” Çağrısı

Sofra / Compass Group Türkiye “Yemek İsrafını Durdur” Çağrısı Yaptı

Sofra / Compass Group Türkiye “Yemek İsrafını Durdur” çağrısında bulundu, şirket bu girişimle herkesi gıda israfının önüne geçmeye çağırıyor.

Dünyanın lider yemek ve destek hizmetleri sağlayıcıları arasında olan Compass Group gıda israfının önüne geçmek için çalışıyor. Şirket “Yemek İsrafını Durdur” girişimi ile Türkiye dahil bulunduğu tüm ülkelerde herkesi gıda israfını engellemek için teşvik ediyor.

Compass Group Türkiye'den “Yemek İsrafını Durdur” Çağrısı

“Yemek İsrafını Durdur Günü” Girişimiyle Yemek İsrafını Önlemek Adına Sektöre Öncülük Ediyor

Paylaşılan verilere göre Türkiye’de ortalama 26 milyon gıda her yıl israf ediliyor. Dünya geneline ise her yıl 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor ve bu gıdaların ortalama değeri 1 trilyon dolar. Compass Group çağrısı ile beraber bu israfın önüne geçmeye çalışıyor. Compass Group PLC, 2017 yılında hayata geçirdiği “Yemek İsrafını Durdur Günü” girişimiyle yemek israfını önlemek adına sektöre öncülük yapıyor. Her yıl Nisan ayının son haftasında farkındalık çalışmalarıyla konuyu gündeme getiren Grup, bu yıl da Türkiye’nin dahil olduğu birçok ülkede, yemek israfı konusunun önemini vurgulayarak milyonlarca kişide farkındalık oluşturmak için çalışıyor.

Yemek İsrafını Durdur

Dünyada Üretilen Gıdaların 3’te 1’i İsraf Ediliyor

Gıda İsrafı Endeks Raporu’nda aktarılan verilere göre dünyada üretilen gıdaların 3’te 1’i israf ediliyor.  Dünyada ise 800 milyon civarında insan açlıkla mücadele etmekte ve israf edilen gıdaların 4’te 1’i kurtarılırsa dünyada 821 milyon aç insan doyabiliyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı 2020 raporuna göre ise Türkiye’de 260 milyon ton gıda israf ediliyor ve ürünlerin en başında meyve ve sebzeler geliyor.

TÜBİTAK’ın araştırmasına göre ise israf edilen meyve ve sebze miktarı yılda 12 milyon tonu buluyor. Meyve ve sebze dışında israf edilen bir diğer gıda ise ekmek. Verilere göre Türkiye’de günde 12 milyon ve yılda da 4 milyar 380 milyon ekmek israf ediliyor.

Gıda İsrafını Durdurma Günü Yemek Kitabı’nı da Dijital Olarak Okurlarla Buluşturdu

Compass Group, küresel ölçekte farkındalığı daha da artırmak için 30’dan fazla ülkede 45 şefin tariflerinden oluşan, Gıda İsrafını Durdurma Günü Yemek Kitabı’nı dijital olarak okurlarla buluşturdu. Kitap; bayat ekmek, beklemiş meyve ve sebzeler, atılmış kabuklar gibi mutfaklarda en çok israf edilen malzemelerle yapılabilecek yemek tariflerini içeriyor.

Yemek israfının önüne geçmeyi hedefleyen kitap, aynı zamanda günlük yemek alışkanlıklarının nasıl ayarlanması gerektiği ve satın alınan gıdaların en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceğine dair ipuçları da içeriyor. Böylece bu kitap hem çevreye hem de ev bütçesine fayda sağlamayı hedefliyor.

“Toplumu Yiyecek İsrafını Önleme Konusunda Bilinçlendirmeye Odaklanıyoruz”

Yemek israfı probleminin her yıl daha da büyüdüğünü aktaran Sofra/Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal açıklamalarda bulundu. Kartal; “Ortaya konulan veriler ciddi bir küresel sorun ile karşı karşıya olduğumuzu kanıtlar nitelikte. Ancak pek çok araştırma, insanların gıda israfını önlemek amacıyla neler yapabilecekleri, iş yerlerinde ve evlerinde ne tür bireysel önlemler alarak sorunun çözümüne katkıda bulunabilecekleri konusunda yeterli bilgilerinin olmadığını gösteriyor.

Compass Group’un bir parçası olarak, tüm çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle iş birliği içinde toplumu yiyecek israfını önleme konusunda bilinçlendirmeye odaklanıyoruz” dedi.

 

“Gıda Atığını 2030 Yılına Kadar %50 Azaltacağımız Taahhüdünü Verdik”

Aynı zamanda toplumun olumsuz tutum ve davranışlarını değiştirmeye yönelik çalışmalara da destek verdiklerini ifade eden Kartal; “2020 yılında, gıda atığını 2030 yılına kadar %50 azaltacağımız taahhüdünü verdik. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için gıda atığı yönetim teknolojilerini kullanıyoruz. Bu teknolojiler sayesinde 2021’de Compass Group’un 26 ülkesindeki mutfaklarında %28’lik bir azalma sağlandı.

Bu yıl 27 Nisan’da #YemekİsrafınıDurdur diyerek, milyonlarca insanı küresel bir sorun olan yemek israfıyla mücadeleye davet ediyoruz. Sosyal medya mesajlarımızda insanlara kendi paylarına düşeni yapmanın aslında ne kadar kolay olduğunu hatırlatarak kolaylıkla uygulayabilecekleri yöntemleri de gösteriyoruz. Umarız, bu hareketimiz tüm kurumlara örnek olur” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU