Pazartesi, Eylül 26, 2022

Covestro’nun Global Alandaki Başarısının Öyküsü

Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika bölgelerinde Covestro’nun Kaplamalar, Yapıştırıcılar, Özel Ürünler Segmenti Satış ve Pazar Geliştirmeden Sorumlu Dr. Martin Merkens ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Merkens, Covestro’nun global alandaki başarı öyküsünü bizlerle paylaştı.

Dr. Martin Merkens

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Ekonomi eğitimi de almış, doktora sahibi bir kimyagerim. 20 yıldır Covestro’da (önceden Bayer) boya ve yapıştırıcı hammaddeleri alanında çalışıyorum. Satış, uygulama geliştirme ve ürün yönetimi sorumluluklarını kapsayan çeşitli görevler üstlendim. Şubat 2020 itibariyle Boya, Yapıştırıcı ve Özel Ürünler İş Birimi’nde Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika Bölgesinde Satış ve Pazar Gelişiminden Sorumlu Yöneticiyim.

Covestro’nun kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Covestro 2015 yılında kuruldu. 2018 yılı itibariyle de Alman DAX 30 borsa endeksinde yer almaktadır. Bir önceki şirket Bayer MaterialScience (ve ondan önce Bayer), 1937 yılında poliüretan kimyasını keşfetmiş ve patentini almıştır (Prof. Otto Bayer).

Covestro’nun ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

İşletmemiz şu anda üç iş birimi tarafından yönetilmektedir: Poliüretan, polikarbonat ve boya, yapıştırıcı ve özel ürünler.

Covestro’nun Boya, Yapıştırıcı ve Özel Ürünler Bölümü son ürünleri daha çekici ve dayanıklı kılan, değerlerini arttıran ve onlara özel, son bir dokunuş sağlayan maddeler geliştirir ve tedarik eder. Aynı zamanda malzemelerimiz, daha kısa kürleme süreleri, daha hızlı işleme veya daha az solvent ihtiyacı ile genellikle bir üretkenlik artışı sağlar. Bu iş birimini rekabette öne çıkaran şey, kendine özgü iş yaklaşımıdır: Çözümlerimizi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için tüm değer zinciri boyunca müşterilerimizle birlikte geliştiriyoruz.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Genel merkezimiz Avrupa’da kimya endüstrisinin önde gelen bölgelerinden biri olan Rhineland bölgesinde Leverkusen, Almanya’da bulunmaktadır. Küresel olarak dört bölgede faaliyet gösteriyoruz: Kuzey Amerika, Latin Amerika, Asya Pasifik ve Avrupa, Orta Doğu, Afrika. Bu, müşterilerimize yakın olmamızı ve bölgesel tedarik zincirlerine ve çevresel düzenlemelere hizmet etmemizi sağlıyor. Küresel bir oyuncu olarak Covestro, güçlü bir üretim tesisleri ağına sahiptir.

Sizce global alanda bir üretici olmanın koşulları nelerdir?

Covestro, Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 üretim tesisi işletmektedir. Bunlar, küresel varlığı ile müşterilere verimli ve güvenilir tedarik sağlayan bölgesel amaçlar için tasarlanmış küçük tesislerden, dünya ölçeğinde tesislere kadar çeşitlilik gösterir. İşletme tabanımızın sürekli teknik optimizasyonu bizim için yüksek bir önceliğe sahiptir. Tesislerimiz, kalite, verimlilik ve güvenlik açısından standartları belirler.

Covestro’nun başlıca üretim tesisleri: Baytown (ABD), Map Ta Phut (Tayland), Şangay (Çin), Antwerp (Belçika), Brunsbüttel (Almanya), Dormagen (Almanya), Krefeld-Ürdingen (Almanya), Leverkusen (Almanya)’dır.

Ayrıca, müşterilerimize olabildiğince yakın olmak amacıyla dünya çapında teknik merkezler ve inovasyon merkezleri bulunmaktadır.

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

“Müşteriye Odaklılık”, müşterinin ihtiyaçlarını şirketimizin yaptığı her şeyin merkezine yerleştiren kurumsal bir felsefedir. Organizasyonun tüm faaliyetleri ve süreçleri, müşterinin bakış açısından değerlendirilir. Bu nedenle müşterilerimizin beklentileri ve ihtiyaçları, şirketimizin taahhüt ettiği her şeyin başlangıç noktasıdır.

Covestro’da “Müşteriye Odaklılık” üç temele dayanmaktadır: Müşteriyi tanımak: Müşteri görüşlerini ve müşteri ihtiyaçlarını görünür kılarak müşteriyi her zaman ilk sıraya koymak. Önce müşteriyi düşünmek: Tüm şirket alanlarında ve fonksiyonlarında müşteriye odaklı bir yaklaşım sağlamak. Birlikte Müşteri Değeri Yaratmak: Müşteri geri bildirimlerini başlangıç noktası olarak kullanarak müşterilerimiz için katma değer yaratmak.

 

“Çözümlerimizi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için tüm değer zinciri boyunca müşterilerimizle birlikte geliştiriyoruz.”

 

Müşterilerimizle yakın iş birliği içinde durumu takip ediyor ve iletişim kanallarımız aracılığıyla onlarla sürekli iletişim halinde kalıyoruz. COVID-19 salgını ilerledikçe, müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve pazar durumunun gerçeklerine sürekli olarak uyum sağlıyoruz.

Net Promoter Score (NPS) metodolojisine dayalı olarak her yıl bir müşteri memnuniyeti anketi yürütüyoruz ve kimya endüstrisi için en yüksek puanları aldık.

Son dönemde boya alanında fark yaratacak, inovatif bir üretiminiz oldu mu? Covestro, dört ana endüstri sektörünü kapsar: Otomotiv, inşaat, endüstriyel kaplamalar ve endüstriyel yapıştırıcılar. Türkiye, büyük ahşap ve mobilya endüstrisi nedeniyle endüstriyel boya sektöründe önemli bir pazardır.

Yıl boyunca sürekli ürün lansmanları yapıyoruz. Örneğin, ahşap kaplama pazarıyla ilgili üç ürünü paylaşmama izin verin: Bayhydur®
eco 701-90 – kısmen biyobazlı: Biyokütleden elde edilen %61 yenilenebilir karbon içeriğine sahiptir. Kimyasala dayanıklı: İç ve dış faktörlerden değişime dayanır. Yüksek performanslı: Geleneksel fosil bazlı kaplamalarla aynı pürüzsüzlüğü ve dayanıklılığı sunar. Düşük karbon ayak izi: HDI türevlerine kıyasla beşikten kapıya karbon ayak izini önemli ölçüde azaltır. Bayhydrol® eco UV 2877 – çoklu kürlenen, kısmen biyo bazlı bir poliüretan dispersiyon. Geleneksel UV kürlemeye ek olarak, kendi kendine oksidatif çapraz bağlanma yeteneğine de sahiptir.

Bu gölgeli alanlarda veya pigmentlerden UV emilimi nedeniyle inhibisyon durumunda daha yüksek işlem güvenliği sağlar, çünkü çok az UV ışığı alan veya hiç almayan alanlarda dahi kaplamaların olağanüstü direnç ve sertlik elde etmesini sağlar. Ayrıca bu ürün, daha hızlı kuruma özelliği sayesinde kaplama sürecini %50’ye varan oranda hızlandırabilmektedir. Bayhydur® quix 306-70 ile Covestro, 2K solvent bazlı (SB) sistemler kadar hızlı ve standart su bazlı (WB) kaplamalardan %60’a kadar daha hızlı kürlenen 2K su bazlı PU ahşap kaplamalar için hidrofilik bir izosiyanat sertleştirici sunar. Ayrıca, yakın tarihli bir yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) çalışması, Bayhydur® quix’in, avantajlı özelliklerinden ödün vermeden, 2K WB ve SB PU sistemlerine kıyasla daha küçük CO2 ayak izine yol açtığını göstermiştir.

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. Covestro olarak dijital dönüşümle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Dijital İletişim–Asellion tarafından desteklenen Covestro’ nun dijital B2B ticaret platformu Covestro Direct Store, müşterilerin günün her saati iş yapmasını ve dijital bir satış kanalı aracılığıyla ürünleri rahat, esnek ve güvenli bir şekilde satın almasını sağlıyor. Covestro, tüm dijital kanallarda da aktiftir ve müşterilerimizi bu seçeneği kullanmaya teşvik ediyoruz.

Covestro Solutions Center (çözüm merkezi), tüm portföyümüz hakkında sağladığı bilgi sayesinde, müşterilerin ürünleri yan yana karşılaştırmasına veya numune istemesine olanak sağlar. Dijital sipariş platformumuz Order@Covestro aracılığıyla müşteriler, sipariş girişi sağlayabilir, takip edebilir ve teslimat durumu ile ilgili önemli uyarılar ya da bildirimler alabilir.

Dijital operasyonlar–Covestro, ayrıca araştırma ve geliştirmede (Ar-Ge) dijital teknolojileri ve süreçleri aktif olarak yönlendirir. Şirketin bilgi işlem kapasitesinin genişletilmesine yönelik yatırımlar, merkezi bir unsurdur. Dijital araştırma için güçlü bilgi işlem kalbi Leverkusen’de bulunuyor ve bu merkez, önümüzdeki yıl boyunca sürekli olarak genişletilecek. Planlanan donanım genişletmesi, yüksek performanslı bilgi işlem yoluyla bilgi işlem gücünü önemli ölçüde artıracak ve böylece dünya çapındaki Ar-Ge faaliyetlerini dijital olarak destekleyecektir. Ayrıca Covestro, RWTH Aachen Üniversitesi gibi yetkin ortaklarla iş birliği yapmaktadır.

Dijital iş modelleri–Covestro, çeşitli endüstri sektörlerindeki diğer öncülerle yakın iş birliği içinde çalışarak dijital baskı ve 3D baskı için mevcut malzeme türlerini genişletmektedir. Bu şekilde, uzmanlığımız, yenilikçi baskı yöntemleri ile bunların seri üretimdeki uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olur. Örnek olarak lazer sinterleme için termoplastik poliüretan kullanımını verebiliriz.

boya hammaddeleri

Pandemi sürecini yönetirken aldığınız yeni kararlar nelerdir? Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar var mı?

Covestro, krizin başlangıcından bu yana durumun gelişimini sürekli olarak izliyor ve en yüksek önceliği dünya çapında çalışanlarını ve ailelerini korumaya veriyor. Ayrıca şirket, sağlık ve bakım tesislerine yerel destek sağlamak için önceki aylarda bir dizi doğrudan önlem uygulamaya koymuştur.

Çalışanların ve müşterilerin güvenliği en büyük önceliğimizdir. Yerel düzenlemelere uymak için tüm merkezlerimizde sıkı sağlık önlemleri aldık. İstikrarlı bir tedarik ve teknik destek sağlamak için harekete geçtik ve bu, müşterilerimiz tarafından olumlu karşılandı.

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme amacıyla Covestro, mümkün olanın sınırlarını zorlayan ürünler ve çözümler geliştirir. Ayrıca, bu inancın sürdürülebilirlik anlayışımıza derinlemesine yerleşmesini sağlıyoruz.

Araştırma ve geliştirme projelerimizi (Ar-Ge) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne hitap edecek şekilde sıralıyoruz. 2025 yılına kadar, Ar-Ge proje harcamalarımızın yüzde 80’i, ortaklık içinde üstlenilen veya tanınmış kurumlar tarafından onaylanan bu hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunan alanlarda hedeflenecektir.

Covestro döngüsel ekonomiyi gerçekten sürdürülebilir bir dünya için model haline getirmeye kararlıdır. Bu amaçla, tüm üretim ve ürün yelpazemizi tamamen döngüsel konsepte uydurmak ve nihayetinde tamamen döngüsel hale gelmek istiyoruz. Bu stratejik vizyon, çok sayıda somut önlem ve projeyle kademeli olarak uygulanmaktadır. Böylelikle, özellikle kimya ve plastik endüstrilerinde döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak ve sera gazı nötr bir ekonomi hedefine katkıda bulunmak istiyoruz.

Özellikle, dünya çapındaki üretim tesislerimizi alternatif hammaddelere ve yenilenebilir enerjiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Ek olarak, Covestro olarak 20 projeden fazlasına daha çok ve daha iyi geri dönüşüm için yeni yollar araştırıyoruz.

Değişimi 4 stratejik sütun üzerinden yürütüyoruz: Alternatif hammadde: Biyokütle, CO2 ayrıca kullanım ömrünü doldurmuş malzemeler ve atıklar, petrol gibi ham fosil maddelerinin yerini alır; karbon sirkülasyonu yapılır. Yenilikçi geri dönüşüm: Enerji açısından verimli yeni teknolojiler, kullanım ömrü dolan malzemelerin ve atıkların daha fazla ve daha etkili bir şekilde geri dönüştürülmesini sağlar.

Ortak çözümler: döngüsel ekonomiyi ilerletmek için Covestro, sektörler arası iş birliğini sürdürür. Yenilenebilir enerjiler: Döngüsel ekonomi ancak alternatif kaynaklardan elde edilen elektriğin kullanılması halinde gerçekten sürdürülebilir olur.

Covestro, 30 Eylül 2020’de DSM firmasının önde gelen sürdürülebilir kaplama reçineleri iş birimini satın alma sürecinde olduğunu duyurdu ve bu da Covestro’yu sürdürülebilir kaplama reçineleri için büyüyen pazarda küresel liderlerden biri haline getirdi.

Döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak için güçlü inovasyon yeteneklerimizi birleştiriyoruz. Boya, ambalaj ve elyaf kaplamalar gibi farklı endüstrilerde kullanılan son derece özelleştirilmiş, pazar lideri ürünler dahil olmak üzere tamamlayıcı ürün portföyü ve uygulama endüstrileri müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere mükemmel bir uyumda konumlandırılmıştır.

Bu aynı zamanda VOC içermeyen yapıştırıcı ve tamamen geri dönüştürülebilir halı, yatak ve mobilya bileşenleri için tescilli üretim teknolojisini de kapsar. Bu satın alma 3D baskıda ek performans malzemeleri ve uygulama uzmanlığı ve aynı zamanda solar panel pazarları için yüksek performanslı anti-reflektif kaplamalar sunarak da Covestro’nun dijital dönüşümüne katkıda bulunuyor.

Satın alma, 1 milyar Euro gelir ve 141 milyon Euro FAVÖK getirecektir. 1,61 milyar Euro değerindeki satın alma, gelecekteki sinerjiler de dahil olmak üzere 5,7 kat FAV/FAVÖK 2021 etkileyici bir işletme değerlemesini yansıtıyor. Yıllık 120 milyon Euro civarında önemli bir sinerji anlamına gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR