Cuma, Haziran 21, 2024

Demir ve Demirdışı Metaller Sektörü Hedefi

Demir ve Demirdışı Metaller Sektörü Hedefi

2021 yılına göre ihracatlarını yüzde 15 artırmayı başardıklarını aktaran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, EİB çatısı altında 2 milyar dolar ihracat barajını geçen tek birlik olduklarının altını çizdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan olağan mali genel kurul toplantısında konuşan Başkan Ertan, birlik üyesi ihracatçı firmaların rekabet güçlerini artırmalarını sağlamak için son yıllarda dünya gündeminde öne çıkan, demir-çelik ve demirdışı metaller sektörleri için çok büyük önem taşıyan “Yeşil Mutabakat ve Sürdürülebilirlik” konularını stratejilerinin odak noktası haline getirdikleri bilgisini paylaştı.

Yeşil Mutabakat ve Sürdürülebilirlik ile ilgili yaptıkları çalışmaları özetleyen Ertan, “Sektörümüz mensubu 15 firmayla Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenen bir URGE projesi başlattık. Projemiz ile katılımcı firmalarımıza eğitim, danışmanlık, yurtdışı heyet ve fuar organizasyonları gibi faaliyeteler ile destek olmaya çalışıyoruz.

Nisan ayının başında Almanya’da gerçekleştirilen Green Steel World fuarını ziyaret ederek, stratejimizin temelini oluşturan temiz üretim ve karbonsuzlaşma konularındaki son gelişmeleri yakından gözlemleme olanağı bulduk.

Sektörümüzün Endüstri 4.0 ve ötesi hakkındaki gelişmeleri takip ederek bilgilendirilmesi ve yerinde iyi uygulama örneklerini gözlemlemesi, yeşil üretim ve sürdürülebilirlik konusunda yapılan çalışmaların görülmesi ve ülkemize bu uygulamaların nasıl adapte edilebileceğinin incelenmesi amacıyla Almanya’ya endüstri 4.0 konusunda inceleme ziyareti gerçekleştirdik. Bu ziyaretleri her yıl bir rutin haline getirerek güncel gelişmeleri yakından takip etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Sürdürülebilirliğin çelik, demir ve demirdışı metaller sektöründeki firmalar arasında yaygınlaşması ve sürdürülebilir üretime geçişi desteklemek için dünya çapında bilinen Responsible Steel girişimine üye olduk” diyen Ertan sözlerine şöyle devam etti; “Aynı sektörden paydaşlarımızla bir araya gelerek nasıl daha sorumlu üretim yapılabilir hususunu tartışıp temiz üretim yapan firmaların sertifikalandırılmasını amaçlıyoruz.”

demir

2023 yılında iki sektörel ticaret heyeti planlıyoruz

Ege Demir ve Demirdışı Mellar İhracatçıları Birliği’nin ihracatına katkı sağlamak, yeni pazarlar keşfetmek ve ihracat ağımızı genişletmek amacıyla; ticaret heyeti programları gerçekleştirmek için çalışma sürdürdüklerini genel kurul üyeleriyle paylaşan Başkan Ertan, mayıs ayı içerisinde İtalya’ya, 2023 yılının ikinci yarısında ise Fas, Şili gibi uzak ülkelere Ticaret Heyeti düzenleyecekleri bilgisini verdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler