Pazartesi, Eylül 26, 2022

Denge Kimya Ürün Müdürü Esin Gökmen Sorularımızı Yanıtladı

Denge Kimya Ürün Müdürü Sayın Esin Gökmen ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Denge Kimya’nın faaliyetlerinden ve markası Densurf’un hizmet verdiği ürün gruplarından bahsettik. Gökmen, okurlarımıza Denge Kimya’nın dijital dönüşümünü ve gelecek hedeflerini aktardı.

Okurlarımıza kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

2010’da Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrası İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)’nde Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programına başladım.

2012 yılında yerli bir boya firmasında Polimer Mühendisi olarak reçine tesisinde çalışmaya başladım. 2014-2018 yılları arasında ise yine aynı şirkette Ar-Ge Renk Mühendisi olarak
görev aldım. 2016 yılında İYTE’de Kimya Mühendisliği yüksek lisansına başladım.

Yüksek lisans eğitimimi silikon-bor kompozit nanotane sentezi ve endüstriyel uygulamalara adaptasyonunu çalışarak tamamladım. 2019-2020 yılları arasında kariyerime pigment pasta
tasarımı, dispersiyon, boya ve kaplama katkıları aplikasyonu konularında danışmanlık vererek devam ettim.

2020 yılında Denge Kimya’da kariyer yolculuğum başladı. Şu anda boya ve kaplama katkıları, silikon reçineler konusunda faaliyetlerini sürdüren Densurf markasının ürün müdürlüğünü yapmaktayım.

Çalışma hayatımın paralelinde İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimim devam ediyor.

Denge kimya

Denge Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Denge Kimya, 1993 yılında tekstil yardımcı kimyasalları ticaretiyle faaliyetine başlamıştır. 2002 yılında üretim tesisi ve 2016’da da Denge Kimya Ar-Ge Merkezi kurulmuştur. Bugüne kadar TÜBİTAK-TEYDEP ve KOSGEB desteğiyle 14 değerli proje tamamlanmıştır.

Denge Kimya, tekstil kimyasalları sektörüne DNG ürün grubu ile hizmet vermektedir. Boya ve kaplama katkıları, silikon reçineler sektörüne ise 2016’da bir TÜBİTAK projesi olarak başlayan ve bugün bir marka haline dönüşmüş olan Densurf ürün grubuyla girdi sağlamaktadır.

2019 yılında da tekstil boyar maddeleri alanındaki faaliyetlerini yürütmek üzere Dena Boya A.Ş.’yi kurmuştur.

Densurf’ün ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Densurf, Denge Kimya’nın boya ve kaplamalar sektörüne yönelik yenilikçi ve farklılaştırılmış çözümler sunma amacıyla faaliyetlerini sürdüren tescilli markasıdır.

Ürün grubunda dispersiyon ajanları, yüzey düzenleyiciler, köpük kesiciler ve silikon reçineler yer alır. Deterjan, kozmetik ve tarım gibi diğer sektörlere yönelik ürünler de tasarlamaktadır.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Densurf yurt içinde ağırlıklı olarak Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’nde faaliyet göstermektedir.

Yurt dışında da distribütörleri ile başta Bulgaristan, Romanya, Özbekistan olmak üzere birçok ülkeye satış yapmakta ve faaliyetlerinin dünya çapına yayılması için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Denge Kimya röportaj

Bu yıl Mart ayında faaliyete başlayan Teknopark İzmir’deki girişiminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Densurf markası TÜBİTAK projeleri sonucunda bir start-up olarak doğmuştur. Amacımız Densurf’ü büyüterek Denge Grup bünyesinde bir şirket olarak konumlandırmaktır.

Bu amaç doğrultusunda önemli bir adımı Teknopark İzmir’de bir proje ofisi açarak attık. Teknopark İzmir’in bize sağladığı avantajları üniversite sanayi iş birliklerimizi pekiştirmek, AB projelerine başvurmak ve İzmir’de konumlanmış teknik-teknolojik alt yapısı çok güçlü boya firmaları ile ortaklıklar geliştirmek için kullanacağız.

kimya

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. Denge Kimya olarak dijital dönüşüm ve globalleşme ile ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Denge Grup bünyesinde 2021 yılını “Dijital Dönüşüm Yılı” ilan ettik. 2020 yılı ise bizim için Ar-Ge’mizi geliştirip büyüttüğümüz yıl olmuştu. Globalleşme, şirketleri gelecekteki yerlerini korumak için daha çevik davranmaya itmiştir.

Biz de bu bağlamda müşteri servislerimizi güçlendirmek ve hızlandırmak için önce
Ar-Ge merkezimizi daha yetkin bir hale getirdik, şimdi de hizmetlerimizi daha hızlı bir şekilde sunmak için teknolojiyle iç içe çalışıyoruz.

Bunların yanı sıra bu hızın ve büyümenin dünyaya bırakacağı izleri de azaltmak
adına 2022 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan ettik. Önümüzdeki yıla hem kendimizi hem de müşterilerimizi hazırlamak için 2021’de ‘Sürdürülebilir Kalkınma Günleri’ organize ettik.

Amacımız 2022 yılı sonunda Denge’nin kuruluşundan bu yana var olan sürdürülebilirlik
vizyonunu hem dijital dönüşümümüz hem de sürdürülebilirlik projelerimizle desteklemek.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız, hobileriniz nelerdir?

Genellikle kendime boş vakit yaratmakta zorlanıyorum. Akademik ve profesyonel hayatı bir arada götürmek vaktimi doldurmaya yetiyor.

Zevk aldığım aktiviteler kitap okumak ve puzzle yapmak. Pandemi öncesi haftada 3 gün yogaya gidiyordum. O günlerime tekrar dönmek için normalleşmeyi bekliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol