Devan, Circularity programlarını desteklemek için biyo bazlı yumuşatıcı ve çabuk kuruyan apreyi piyasaya sürdü

11 Mayıs 2021

Devan Chemicals, biyo bazlı tekstil apre yelpazesine yakın zamanda Biri yumuşatıcı, diğeri çabuk kuruyan bir yüzey olmak üzere iki ürün daha ekledi.. Her ikisi de bitkisel yağlardan elde edilmektedir ve şirketin biyo bazlı kimyadaki en son yenilikleriyle uyumludur.

Kovid salgını, hem değişen tüketici davranışları hem de hükümet eylemi sayesinde dünya çapında yeşil bir ekonomi için bir hızlandırıcı görevi görüyor. Insites Consulting’in son Bilinçli Tüketim Çalışmasında, AB tüketicilerinin %84’ü sürdürülebilirliği önemli buluyor. Bu rakam, pandemi öncesi sonuçlarla karşılaştırıldığında açık bir artış.

Sonuç olarak, genel olarak dünya ve özelde tekstil endüstrisi giderek daha sürdürülebilir ve döngüsel programlara uygun ürünler arıyor. McKinsey & Company’ye göre, tekstil endüstrisi, artan tüketici talebini karşılamak için sürdürülebilir kaynaklı hammaddeler ve biyo bazlı kimyasal katkı maddelerini çevreleyen yenilikleri deneyimleyecek.

Devan, ilk biyo-tabanlı teknolojisini 2019’da piyasaya sürdü. Firma kendini tamamen mevcut tekstil yüzeylerinin biyo-tabanlı versiyonlarını yapmaya adamıştır. Devan CEO’su Sven Ghyselinck, “Biyolojik Tabanlı ürün yelpazemizi daha da genişletmek için kendimizi bir misyona koyduk” diyor. “Döngüsellik (circularity) üzerinde öncekinden daha da büyük bir etki yaratmak istedik, bu nedenle kumaş üreticilerinin daha çok neyi kullandığını araştırdık: Yumuşatıcılar ve nem yönetimi sistemleri. Yalnızca büyük hacimli ürünlere daha fazla odaklanarak, sektörün sürdürülebilirlik üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmasını destekleyebiliriz. Doğal antimikrobiyal BI-OME NTL’mizin artan başarısından sonra, şimdi yeni doğal Passerelle serimizi sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Passerelle Soft NTL, bitkisel içeriklere dayalı dayanıklı bir yumuşaklık teknolojisidir. Teknoloji yıkamaya dayanıklıdır ve kenevir, pamuk gibi doğal liflerle kullanılabilir, ancak aynı zamanda rPES, PA gibi sentetik lifler için de uygundur. Teknolojinin biyolojik içeriği %85’in üzerindedir (ASTM D6866-20).

Passerelle Quick-Dry NTL, bitkisel içeriklere dayalı bir nem yönetimi teknolojisidir. Bu biyo-bazlı kaplama, suyu / teri daha kolay ve daha hızlı buharlaştırmaya yardımcı olan yüksek fitilleme ve buharlaşma kabiliyeti sağlar. Teknoloji ayrıca OECD 301B’ye göre >%60 (28 gün) biyolojik olarak parçalanabilir.

Her iki ürün de Devan’dan tarafından anında teslim edilebilir. Devan ekibi ve büyük tekstil merkezlerindeki ortakları, tanıtım desteği için hazır. Şirket 2019’dan beri SceNTL markası altında Bio-flam (biyo bazlı alev geciktirici), biyo bazlı PCM’ler, doğal antimikrobiyal (BI-OME NTL) ve bitki bazlı kokuları piyasaya sürdü. Devan, küresel tekstil endüstrisinin karbon ayak izini azaltmada aktif bir rol üstlenmek istiyor ve ürün yelpazesini biyo bazlı ve sürdürülebilir kimya yoluyla yenilemeye devam etmeyi hedefliyor.