Pazartesi, Eylül 26, 2022

‘Dijital Tarla Günü’nün 5.’si Düzenlendi

Tat Gıda, çiftçinin gelişiminin desteklenmesi ve çiftçilerle iletişimin artırılması amacıyla hayata geçirdiği “Domatesin Önderleri Programı” altında gerçekleştirdiği ‘Dijital Tarla Günü’nün 5.’si düzenlendi.

Çiftçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe katılan Tat Gıda’nın çözüm ortağı firmalar, açtıkları stantlarda dijital tarım alanındaki güncel teknoloji ve uygulamaları aktardılar.

Tat Gıda ise “Tat Lider Çiftçi mobil uygulaması” ve sözleşmeli 4 ayrı noktada bulunan meteorolojik iklim istasyonları tanıttı.

Ayrıca uydu ve görüntü işleme teknolojileriyle bitki sağlığı, sulama, zararlı takibi, toprak sensörü, drone ile tarla kontrolü hakkında bilgiler paylaştı.

Domatesin Önderleri Programı

Gelenekselleşen Dijital Tarla Günü’nde üreticilerle bir araya gelerek, geliştirdikleri projeleri ve güncel teknolojileri paylaşma fırsatı bulduklarını söyleyen Tat Gıda Ticaret ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dijitalleşme vizyonu ile yola çıktığımız Dijital Tarla Günü etkinliğimizi bu yıl da başarıyla tamamladık.

Katılımlarından ötürü değerli çiftçilerimize ve çözüm ortaklarımıza teşekkür ederiz. Uzun süredir yürüttüğümüz “Domatesin Önderleri Programı” ile çiftçi gelişimi ve eğitimi, yakın iletişim, tarımda dijital dönüşüm olmak üzere 3 ana konuya odaklanmıştık.

Çiftçilerimizle yakın bir diyalog içinde çalışarak, uluslararası standartlarda tarım uygulamalarına yönelik eğitimler veriyoruz.

Onlar için hayata geçirdiğimiz dijitalleşme ve akıllı uygulamalarla sektöre öncülük ederken, kesintisiz devam eden yatırımlarımızla tarımı geleceğe taşıyabilmeyi ajandamızın ilk sırasında tutuyoruz.”

 

Sanayi domatesi tarımının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla “Dijital Tarım Tarlası” konseptiyle domates üretmeye başladıklarını belirten Turan sözlerine şöyle devam etti :

“Daha az gübre, su kullanımına geçmek, kimyasalları azaltılmak, karbon ayak izini sıfırlamak, verimliliği artırmak için tarımda sürdürülebilirliğe yatırım yapmak mecburiyetindeyiz.

Sahada elde ettiğimiz başarılı sonuçları çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Onların da gün geçtikçe bu konuda daha fazla bilinçlendiğini görmekten mutluyuz.”

 

Yakıt ve su tasarrufunu artırdık

“Akıllı teknolojiler ve Tat Lider Çiftçi Mobil Uygulaması ile çiftçilere ön bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Bitki sağlığını uydu görüntüleriyle analiz edilip, ziraat mühendislerimizin yönlendirmeleriyle birlikte çiftçilerimize ücretsiz bir şekilde uygulama üzerinden bilgileri iletiyoruz.

Uygulamadan alacak-borç-tonaj takibi de yapılabiliyor, uydu fotoğrafları görülebiliyor. Dijital toprak analizi ile dakikalar içinde sonuç alabiliyoruz, otomatik dümenli traktörlerle verimli tarla kullanımı ve yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Sensörlerle nem kontrolü sayesinde su tasarrufu yapabiliyoruz.”

 

%10’a varan verim artışı sağlıyor

Sözleşmeli tarlalarda uydu ile bitki sağlığı takibinin %10’a varan verim artışı sağladığını belirten Turan, uydu üzerinden su ihtiyacı takibinin önümüzdeki yıl sözleşmeli tarlalarda başlayacağını belirtirken sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm sözleşmeli alanlarımızı kapsayan 4 farklı meteorolojik istasyonumuz var. Ayrıca daha önce manuel olarak takip ettiğimiz zararlı izlemesinde kamera ile takibe geçiyoruz. Toprak sensörü ile tarlalardan toprak nemi ve sıcaklığı ile ilgili verileri alıyor, sulama tavsiyeleri veriyoruz.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol