Dizayn Mühendislik firmasının sahibi Mehmet Asaf Satılmış ile Röportaj

17 Mart 2016

Dizayn Mühendislik firmasının sahibi Mehmet Asaf Satılmış ile profesyonel özgeçmişi, firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Mehmet Asaf Satılmış, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yılların ne kadarda hızlı aktığını bu soru yöneltilince fark ettim. Bayağı bir süreç olduğu için açıkcası zor bir soru. İzmir-Seferihisar doğumluyum. ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden 1984 yılında mezun oldum. Aynı yıl çalışma hayatıma başladım. Meslek hayatımda 32 yılı yeni tamamladım. Sırasıyla Tüpraş, Kordsa ve Marshall’da profesyonel olarak tüm yetkili seviyelerde çalıştım. Profesyonel hayatımdaki misyonumu tamamlayınca, ana hedefim olan ve ülkemizde eksikliğini bildiğim gerçek mühendislik alanına bilgi birikimimle “Dizayn Mühendislik” şirketi olarak 14 yıl önce adım attım. Bu işi aile şirketi olarak devam ettirmekteyiz. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Firmanız ne zamandan beri hizmet veriyor?

Dizayn Mühendislik 2003 Ocak ayında kuruldu ve gelişen Türkiye pazarına önemli bir giriş yaptı. Kurulduğumuz günden itibaren müşteri odaklı ve çözüm ortaklığı anlayışı ile tüm standartları benimseyerek yüksek kalitede hizmet anlayışı ile çalışmaktayız. Bu nedenle sürekli gelişen bir şirket olduk. Temel hedefimiz, müşteri ihtiyaçlarına göre prosesleri tasarlayarak müşterilerin beklentilerini kısa sürede eksiksiz karşılamaktır. Değişmeden sürekli artan kadromuz bilgi birikimlerini koruduğu için müşterimizin beklentilerini kavrayarak hızlı çözüm üretmesi, bunun bir göstergesidir. İlk yıllarda işimize tasarım yaparak başladık. Ancak müşteri beklentileri ve değişen konjonktür nedeniyle anahtar teslimi projelere yöneldik, bu da yetmedi kaliteyi artırmak ve müşteri beklentilerine göre daha kısa sürede teslim yapabilmek için sadece paslanmaz imalatı yapan tesisimizi 2014 yılında Dilovası OSB içerisinde açtık.

Firmanızın faaliyet alanı, ürün yelpazesi, üretim tesisleri, kapasitesi ve kapasite kullanım oranları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sektör olarak boya ve kimya ile başladığımız çalışmalarımıza, kapsamımızda olan sistemleri içeren tüm sektörlere adım attık. Artık boya, kimya, gıda, maden gibi birçok değişik sektörlere eksiksiz hizmet vermekteyiz. Tabi bu işleri yaparken kendi “know-how”ımız yanında dünya çapında başarılı çalışmalar yapmış olan “çözüm ortaklarımız” ile paylaşımlı ve destekli olarak çalışmaktayız. Anahtar teslimi projeler yanında portföyümüzde bulunan makine ve ekipman tedariğini de yapmaktayız.

Ana amacımız müşterimiz bize gelince, başı ağrımadan eksiksiz bir çözümü alarak tek bir tedarikçiyle sorunsuz bir hizmeti çok uzun yıllar içerisinde sürekli almasını sağlamaktır. Ürün yelpazemizin temeli “Anahtar Teslim Projeler”dir. Projelerimizde kendi portföyümüzdeki ekipmanları kullanmaktayız. Bunları sayarsak, tüm boya makineleri, paketleme robotları, pnömatik transfer sistemleri, rotary vanalar (hava kilitleri), big bag makineleri, torba açma makineleri, disperserler, mikserler, pigging sistemleri, palet değiştirme makineleri, dispensing makineleri (renk pastası dozajlama makineleri), yükleme körükleri ile son yıllarda solvent maliyetlerinin artması ve çevre bilincinin etkinleşmesi ile birlikte solvent geri kazanım üniteleridir. Ayrıca burada belirtmediğim birçok sistemi ve makineyi de tedarik etmekteyiz.

2014 yılında kalitemizi daha üst seviyelere çıkartmak ve mühendislik yaklaşımımızla hizmetlerimizi artırmak için 2500 m2 alanda 1500 m2 kapalı alan içerisinde kendi tesisimizde imalat yapmaya başladık. İmal ettiğimiz tüm ekipmanlar bilgisayar destekli ve uluslararası standartlara uygun olarak hesaplanmaktadır. Gerekirse, yetkili denetleme kuruluşlarına projeler onaylatılmakta ve buna göre testleri yapılmaktadır.dizayn mühendislik

Son on yıldır tam kapasite olarak çalışmaktayız. Bunu belirtirken anahtar teslimi işlerimizden bahsediyorum. Üretim tesisimiz kendimize hizmet etmeye başladı ve ona göre kadrolaştık. Hedefimiz kalite olduğu için kapasiteden çok kaliteli iş üretmeyi ön planda tutuyoruz.

2016 yılı için gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler var mı?

Kurulduğumuz günden beri sürekli artan bir şekilde işlerimiz yürümektedir ve şu ana kadar boş bir zaman oluşmadı. Tabi projeler 6 ay ile 2 yıl arasında sürmekte. Bu nedenle bazı işleri geri çevirmek zorunda kalabiliyoruz. Şu an için tüm ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmakta ve bazı projeler için de görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu yılın 6-7 ayı dolu olduğumuz için sabit ve öngördüğümüz müşteriler dışında proje kabul edemiyoruz. Bununla birlikte imalat durumuna göre siparişleri alıp zaman vermekteyiz. Makine satışları ayrı bir kategori ve bunlar ülkemizdeki politik ve ekonomik konjonktüre göre satışları devam etmektedir.

Politik durum nedeniyle yatırımlarda daralma söz konusu, umarım kısa sürede bu çözülür. Projelerimizin büyük bir kısmı yurt dışındaki müşteriler olduğu için ekonomik durumlar bizi etkilememektedir. Risk yönetimi önemli bir kriter, bu nedenle stratejilerimizi iç ve dış dengelere göre yürütmekteyiz.

Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tüm şirketlerimiz; bilimsel, etkin, kaliteli ve tüm dünyaya hizmet anlayışına göre strateji oluşturarak çalışmalıdır ki şirketlerimiz ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeyerek kaliteli ürün ve hizmet vermelidir.

Kaydet