Çarşamba, Aralık 1, 2021

Doğal ve Temiz Esanslar

Doğal ve Temiz Esanslar Bilinçli Tüketici Talebini Karşılamak için Esanslar Yaratmak

Bir parfümörün paletindeki hammaddeler söz konusu olduğunda, doğal olanlar ve sentetik olanlar olmak üzere çok önemli iki kategori vardır.

Her iki kategori de parfümler için vazgeçilmezdir ve dünyanın önde gelen kokularından bazılarının yaratılmasında önemli bir rol oynar. Doğal içerik kategorisi hakkında çok fazla söylenti ve güncel konuşma vardır. Doğal içeriklerle ilgili özel bir şey vardır; uzun ve büyüleyici bir tarih ve çeşitli kullanımlar.

CPL Aromas, Naturals Platformumuzu oluşturmak için doğal kokulardaki deneyimimizi, pazar bilgimizi ve mevzuat uzmanlığımızı birleştirdi. Bu platform, CPL’nin müşterilerle birlikte çalışarak, doğal içerikleri kullanmaktan ne beklediklerini belirlemek ve %100 doğal kokular oluşturmak için pratik çözüm sunduğu bir sınıflandırma sistemidir.

“Yaptığımız şeylerin çoğu doğadan ilham alıyor ve sentetik ikameler bir kokuda nadiren aynı etkiyi veriyor.” (Tim Gage, CPL Kıdemli Parfümörü)

Doğal koku bileşenleri esas olarak kokulu bitkilerden elde edilir – bir bitki, aromasını oluşturan yüzlerce aromatik element içerebilir. Hammaddeler bitkinin parçaları, kökleri, yaprakları, kabuğu vb. ve parfüm bileşenleri, bu hammaddelerin dönüştürüldüğü uçucu yağ, absolutü veya (ekstraksiyon yöntemine bağlı olarak) konkretidir. Bu parfüm bileşenleri bazen orijinal doğal bitkinin kokusundan çok farklı bir koku profiline sahip olabilir.

Fransız Rivierası’ndaki bir kasaba olan Grasse, parfümerinin doğum yeri olarak bilinir ve aynı zamanda koku için kullanılan bitkilerin yetiştirildiği popüler bir bölgedir. Oradaki Akdeniz iklimi, mevsimsel sıcaklık değişiklikleri ve bol miktarda su, ekinlerin büyümesi için mükemmeldir. Ancak günümüz modern dünyasında gelişen teknoloji ve iklim değişiklikleri ile birlikte parfümeride kullanılan bitkiler dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Bu da doğal hammadde parfümeri paletinin katlanarak büyümesine yardımcı olmuştur.

“Parfümeri çok geniş ve çeşitli bir paletle yaratılmış bir sanattır.” (Nez, Parfümün Büyük Kitabı)

eigenmann

Doğal içerikler etkileyicidir ve bir kokuyu gerçekten yükseltebilir, ona çeşitlilik ve bir ruh verebilir. Ancak, doğal hammaddelere olan talep, arz üzerinde baskı oluşturduğundan, ürünlerimizin insanlar veya gezegen üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacak şekilde üretilmesini, yetiştirilmesini, yapılmasını veya tedarik edilmesini sağlamak için sorumlu bir şekilde düşünmemiz gerekir.

Sorumlu Tedarik Politikamızın bir parçası olarak, doğal satın alma görevlilerimiz tedarikçilerle adil, sürdürülebilir, uzun vadeli ortaklıklar geliştirir ve koku içeriklerimizin kalitesini, şeffaflığını ve sürdürülebilirliğini taahhüt eder malzemenin tedariğine, üretimine, sosyal ve çevresel etkilerine bakar.

“Doğal içerikler ilişkilendirilebilir, zengindir, güzeldir ve doğanın gerçek özüdür.” (Romain Keller, CPL Parfümörü)

Son yıllarda artan bir diğer trend, bilinçli tüketiciliğin ve küresel iyi yaşam endüstrisinin yükselişi sayesinde, temiz akımı oldu.

esans

Tüketiciler, içerik şeffaflığı konusunda daha ısrarcı hale geldi, içerik ve ürün güvenliği bilgileri arayışında ve markalardan bir içeriğin nereden ve nasıl elde edildiği ve işlendiğine ilişkin ayrıntılar vermesini bekliyor.

‘‘Temiz Hareket’’, tüm dünyadaki tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını etkiledi ve tüketiciler markalardan ve şirketlerden güvenlik ve güvence aradıkça bu hareketin devam etmesi muhtemeldir.

Temizin net bir tanımı yoktur ve sonuç olarak CPL Aromas, parfümörlerimizin temiz esanslar yaratırken izlemeleri için kendi tanımımızı oluşturdu. Belirli içerikler etrafında olumsuzluk yaratmamak, bunun yerine ‘temiz’ terimini tüketici talebine uyacak şekilde şeffaf ve bilinçli olma görüşüne dayandırmak önemlidir.

İlginç bir şekilde doğal esanslar, doğal içeriklerdeki alerjenler nedeniyle çoğu zaman ‘‘temiz’’ iddiasının altına giremez. Ancak, doğal esanslar her zaman özel niteliklerini koruyarak doğanın bir parçasını sunacaktır.

Doğal ve Temiz Trendleri’nin ancak güvenlik, koruyuculuk ve iyi yaşam talebi arttıkça artacağını güvenle söyleyebiliriz.

Begüm Öner
İş Geliştirme Müdürü
CPL Aromas Türkiye

İrem Ulusaraç
Satış Yöneticisi
Eigenmann Veronelli Kimyasal Tic. ve San. A.Ş.

 

<