Perşembe, Mayıs 19, 2022

Dow’dan, Sekiz Yeni Yenilenebilir Enerji Anlaşması

Dow, Avrupa ve Amerika’yı kapsayan sekiz yeni yenilenebilir enerji satın alma anlaşması (RPA – Renewable Power Purchase Agreements) imzaladığını duyurdu. Yeni anlaşmalarla sağlanan gücün, Dow’un Kapsam 2 emisyonlarını yılda 600.000 metrik tondan fazla CO2e (Carbon Dioxide Equivalent – Karbondioksit Eşdeğeri) azaltması bekleniyor.

Yeni RPA’lar, Şirket’in sıfır sermaye yatırımı ile rüzgar ve güneş kaynaklı ek 132 megavat (MW) temiz enerji kapasitesine maliyet açısından rekabetçi erişim sağlayarak, Dow’un toplam erişimini, yenilenebilir kaynaklardan gelen güçle uyumlu 2025 Sürdürülebilirlik Hedefinin de ötesine, 850 MW’tan fazla toplam temiz enerji seviyesine getiriyor.

Dow, Sekiz Yeni Yenilenebilir Enerji Anlaşması İmzaladı

Dow Hammaddeleri ve Enerji İş Birimi Başkanı Jack Broodo, “Dow’un dünyadaki en sürdürülebilir malzeme bilimi şirketi olma tutkusu, sera gazı emisyonlarımızı azaltmak için çaba sarf etmeyi içeriyor.

Kimya endüstrisindeki önde gelen temiz enerji alıcılarından biri ve küresel olarak şirketlerin en iyi 20 temiz enerji alıcısı arasında yer alan bir firma olarak, güvenilir operasyonlar sağlarken tesislerimizi daha temiz, daha uygun maliyetli güce taşıma fırsatlarını sürekli olarak takip ediyoruz” dedi.

“Bu anlaşmalar, biz karbon emisyonlarını çevreye vermeyecek ürünler ve yenilikler sunmaya devam ederken, Dow’u şimdi ve gelecekte rekabetçi tutacak.”

RPA’lar şunları içeriyor:

• Avrupa’da altı anlaşma, İspanya, İngiltere, İsveç, Fransa ve Almanya’daki sekiz Dow tesisinin yüzde 100 yeşil elektriğe geçmesini sağladı.

Avrupa’daki diğer birçok Dow tesisi de daha temiz bir şebeke güç karışımına geçti veya güvenilir operasyonları sağlamak için gereken kendi kendine üretimi tamamlamak için yenilenebilir enerji ithal ediyor.

• Latin Amerika’da Dow, Brezilya’da Casa dos Ventos ile Rio Grande do Norte eyaletinde yeni bir rüzgar enerjisi santralinin inşasına yönelik uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Dow’un Brezilya’nın Cabangu kentindeki tesisine, silikon metal üretimi için güç sağlayacak 60 MW’lık sürekli yenilenebilir enerji güvencesi ile rüzgardan üretilen elektrik için maliyet rekabetçi kapasiteye erişim sağlıyor.

• Kuzey Amerika’da, Kanada, Alberta’daki Capital Power Corporation ile uzun vadeli bir anlaşma, temiz enerji kapasitesi sağlayacak ve Dow’un Prentiss, Alberta’daki polietilen üretim tesisindeki enerji talebinin yaklaşık yüzde 40’ını değiştirecek.

Şirketin Whitla 2 rüzgar santrali projesi aracılığıyla sağlanan Capital Power ile RPA, şebeke çeşitliliğini destekler ve Alberta’daki hem endüstri hem de tüketiciler için yenilenebilir enerjiye daha fazla erişim sağlar.

Bu anlaşmalar, Dow’un Dow’un Kapsam 2 emisyonlarını 225.000 metrik ton CO2e azaltmak için ek güneş ve rüzgar kapasitesine erişim sağlayan Dow’un 2020’de imzaladığı dört RPA’ya dayanmaktadır.

Yine 2020’de Dow, 2050 yılına kadar net CO2 nötrlüğüne ulaşma yolunda net yıllık karbon emisyonlarını ilave yüzde 15 oranında azaltma, 2030 yılına kadar net yıllık karbon emisyonlarını yaklaşık yüzde 30 azaltma (2005’ten beri) niyetini açıkladı.

Bu hedef doğrultusunda, Şirket daha fazla tesisi ve operasyonu daha temiz güce dönüştürmeye devam ediyor. Geçen yıl Dow, satın aldığı elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25’ini yenilenebilir kaynaklardan elde etti.

Dow’un kapsamlı “Kesişimler” ESG raporu, Şirketin dünya çapında emisyonları azaltmaya yönelik devam eden çabaları hakkında daha fazla ayrıntı sağlar.

 

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler