Salı, Temmuz 23, 2024

Dünyanın renkleri İstanbul’da buluştu: paintistanbul&Turkcoat Fuarı başladı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen paintistanbul&Turkcoat fuarı 8-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde bir kez daha sektör temsilcilerini ağırlıyor.

“Renklerin büyüsünü keşfet” mottosuyla düzenlenen paintistanbul&Turkcoat Fuarı başladı. Artkim Fuarcılık ve BOSAD iş birliğiyle dokuzuncusu düzenlenen fuara 29 ülkeden 256’sı yabancı olmak üzere toplam 372 firma doğrudan katılım sağlıyor. Katılımcılar aynı zamanda 600’ün üzerinde markayı da temsil ediyor.

paintistanbul&Turkcoat Fuarı’nın açılışında konuşma yapan BOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ünel, “paintistanbul&Turkcoat dokuzuncu boya, boya hammaddeleri, yapı kimyasalları ve yapıştırıcı hammaddeleri, laboratuvar ve üretim ekipmanları fuarımız bugün siz değerli katılımcıların huzurunda, büyük bir coşkuyla kapılarını açıyor. Fuarımızın Türk boya sanayinin tüm paydaşlarına değerli katkılar sağlayacağına içtenlikle inanıyorum” diyerek şöyle konuştu: “Birçok kişinin bildiği gibi yıllar önce bir otelin balo salonunda 700-700 metrekare ile başlayan serüvenimiz bugün aynı heyecan ve net 12.000 metrekare net alanın üzerine çıkarak dünyada kendi alanındaki en önemli etkinliklerden biri konumuna yükselmiştir.  Tabi hedefimiz asgari 10.000 ziyaretçiyle, 13-14 bin metrekare fuar alanına ulaşarak bölgenin en kapsamlı ve en önemli uluslararası fuarını organize etmektir. Bu bağlamda birbirini tamamlayan fuar ve kongre döngüsüyle Türkiye’yi, Avrasya bölgesini boya üretim ve teknoloji merkezi haline getirip boya bilincini artırarak sektörümüzün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Artkim Group CEO’su Cengiz Yaman ise açılış konuşmasındaArtkim olarak 2007 yılından bu yana BOSAD iş birliği ile iki yılda bir organize ettiğimiz paintistanbul&Turkcoat Fuarı; sektöre yön vermeye, Türk boya sanayiini dünyayla entegre etmeye ve ihracata destek olmaya devam ediyor. 2023 yılı itibarı ile bir yıl fuar, bir yıl kongre konseptiyle devam ettirdiğimiz paintistanbul&Turkcoat, boya sanayinin kalkınmasında ve sektörün tüm alanlarıyla gelişmesinde bir köprü görevi üstleniyor. Hedefimiz, fuarımızı ve kongremizi uluslararası formatta ve standartlarda dünyanın sayılı organizasyonlarından biri konumuna getirmektir” dedi.

Fuara talep yoğun

paintistanbul&Turkcoat Fuarı için, “Gönül rahatlığıyla dünyanın renkleri İstanbul’da buluşuyor diyoruz” diyen Cengiz Yaman şöyle devam etti: “paintistanbul&Turkcoat Fuarı sayesinde, katılımcımız olan sektör temsilcilerimiz 12.000 metrekare net, 25.000 metrekare brüt alanda, ürünlerini sergileme fırsatını buluyor. Fuarımıza gelen yoğun talep üzerine tüm stant alanlarımız kısa sürede tükendi. Bu nedenle 50’yi aşkın yerli ve yabancı firmamıza yer veremedik.”

Cengiz Yaman fuarı bu yıl, yüzde 25’i yabancı olmak üzere 60 ülkeden, 9 bini aşkın sektör profesyonelinin ziyaret etmesini beklediklerinin de altını çizdi.

Sektörleri dünyayla buluşturuyor

Artkim Gorup CEO’su Cengiz Yaman, Artkim olarak kimya sanayi ve alt dalları başta olmak üzere 13 sektörde, 13 özel ihtisas fuarı düzenlediklerini, toplamda 32 milyar dolardan fazla ihracat yapan sektörleri dünyayla buluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Yaman şöyle devam etti: “Yan sanayi olmadan tam sanayi olmaz, sözünden yola çıkarak kimya sektörünün gelişmesinde, üretici firmaların sayısının ve ihracatın artmasında düzenlediğimiz fuarlarla elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan, hatta bizce en güzeli olan İstanbul’u fuarlarımızla birlikte yabancı markalara ve katılımcılara tanıtıyoruz. Hem ticaret hem de keyif için, zamanın en verimli şekilde geçirilebileceği fuar atmosferini oluşturuyoruz. Hepimizin bildiği gibi, İstanbul Türkiye’nin ticaret başkenti ve bu şehrin, dünyanın önemli bir fuarcılık üssü olmaması için hiçbir neden yok. Fuarlar sektörleri bir araya getirerek güçlendiriyor ve bunun yanı sıra turizme de ivme kazandırıyor.”

paintistanbul&Turkcoat Fuarı üç gün boyunca, çok özel sunumlara ve uluslararası panellere ev sahipliği yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler