Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Düşük Karbon Hidrojenden Poliamid Üretimi

DOMO Chemicals ve Hynamics, düşük-karbon hidrojenden poliamid üretimi için ortak projeyi taahhüt etti.

 

Mühendislik poliamid malzemelerinin önde gelen üreticisi DOMO Chemicals ve EDF Group’un düşük-karbon (low-carbon) hidrojen üretiminde uzmanlaşmış %100 iştiraki Hynamics, Fransız Vallée de la Chimie’nin (“Kimya Vadisi”) kalbinde, Saint-Fons’ta (Lyon’un güneyi, Fransa) Belle-Étoile sanayi bölgesinde kullanılan hidrojenin %100’ünde sıfır-karbon salınımı amacıyla bir ortaklık projesine girdi.

Fransa’da ilk kez, “HyDom” projesi, Belle-Étoile tesisinde su elektroliz sürecini kullanan 85 megavatlık (MW) bir hidrojen üretim tesisinin kurulumunu mümkün kılacak ve yılda11.000 metrik ton düşük karbon hidrojen yakıt üretim kapasitesine sahip olacak.

Tesis, Fransız düşük-karbon elektrik güç karışımı ile güçlendirilecek. Bu tesis, 2027 yılına kadar, plastik üretiminde kullanılan önemli bir bileşen olan yıllık heksametilendiamin üretiminin %100’ünü sağlayacak.

Proje tamamlandığında, her yıl 84 kiloton karbondioksit (CO2) salınımını önleyecektir. Heksametilendiamin ve nihayetinde dayanıklı ve düşük-karbonpoliamidler, otomotiv, elektronik ve ısıtma ve soğutma gibi büyük sanayi sektörlerinde çeşitli uygulamalarda kullanılacaktır.

Bu proje, gri hidrojen (fosil yakıtlardan üretilen) kullanan sanayi sitelerinin karbondan arındırılmasına yönelik önemli bir adımdır. Vallée de la Chimie’deki ana ulaşım yollarının yakınında bulunan konum, daha eksiksiz bir hidrojen ekosistemi yaratılması için fırsatlar sunuyor.

poliamid üretimi

Projenin ilk aşaması, teknik kavramları oluşturmak ve belirlemek ve düşük-karbon hidrojen üretim tesisini daha büyük heksametilendiamin üretim süreci içine entegre etmekten oluşacaktır.

Gelecekteki elektrolitik hidrojen üretim tesisinin yüksek güç ölçeği göz önüne alındığında, HyDom projesi, bağlantı sorunlarını çözmek için RTE (Fransız elektrik şebekesini yönetmekten sorumlu bir kuruluş) ile yakın işbirliği içinde geliştirilmektedir. Endüstrinin sıfır karbon stratejisi ve “Fransa 2030” yatırım planı için öncelikli bir proje olarak HyDom, Fransız hükümeti tarafından destekleniyor ve kamu finansmanı için Avrupa Komisyonu’na sunuldu.

Hynamics CEO’su ChristelleRouillé: “Fransa 2030 yatırım planında esnek ve karbondan arındırılmış bir sanayi sektörü için belirlenen hedefler doğrultusunda, Hynamics, hidrojen tüketen önde gelen sanayicileri karbondan arındırma çabalarında desteklemekten gurur duyuyor.

DOMO Chemicals ile ortaklaşa başlatılan projenin kapsamı, Hynamics’in güçlü bir çevresel etkiye sahip endüstriyel elektrolitik hidrojen üretim projeleri geliştirme konusundaki uzmanlığını yansıtıyor. Halihazırda doğalgazdan hidrojen üreten ünitenin değiştirilmesiyle projemiz, endüstriyel egemenlik ve iklim hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adımı temsil ediyor” dedi.

DOMO Chemicals CEO’su Yves Bonte: “CO2 emisyonlarının azaltılması endüstri için büyük bir zorluk olmaya devam ediyor ve DOMO’nun düşük karbon ayak izi çözümleri, müşterilerin kendi CO2 emisyonu azaltma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Mevcut doğal gaz bazlı üretim ünitesinin yerini alacak düşük-karbon bir hidrojen ünitesine yapılan bu ortak yatırım, Lyon bölgesindeki ilk hidrojen altyapısını sağlayacaktır.

Bu stratejik ortaklık bize ve umarım Vallée de la Chimie’deki tüm ekosisteme DOMO’nun karbondan arındırma, yenilenebilir enerji kullanımı ve müşteri çözümleri sunmaya odaklanan 2030 için iddialı hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olacaktır” dedi.

 

 

 

KAYNAK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol