Salı, Temmuz 23, 2024

EİB, 1.5 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

EİB, 1.5 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

Ege İhracatçı Birlikleri, Eylül ayında ihracatını yüzde 1,6 artırarak 1 milyar 507 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ocak-Eylül döneminde ihracatını yüzde 15,9 yükselterek 13 milyar 698 milyon dolar rakamına ulaşan EİB, son 1 yıllık dönemde yüzde 17 ivmeyle 18 milyar 188 milyon dolarlık ihracata imza attı.

EİB Ege İhracatçı Birlikleri Logo

Sektörler arasında her ay en fazla ihracat rakamına ulaşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Eylül ayında 193 milyon dolar ihracatla zirvedeki sağlamlaştırdı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 40 artışla 81 milyon doları Türkiye’ye kazandırarak Eylül ayında ihracatını en fazla artıran Birlik oldu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 22 artışla 141 milyon dolar ihracatla ikinci sıradaki yerini korudu.

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında ihracatçı birliği bulunmayan kimya sektörü Eylül ayında gerçekleştirdiği 131 milyon dolarlık ihracatla en çok ihracat yapan dördüncü sektör oldu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 114 milyon dolar ihracatla, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 110 milyon dolar ihracatla Eylül ayını geride bıraktı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği yüzde 11 artışla 107 milyon dolar ihracat yapma başarısı gösterdi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği 80 milyon dolar ihracata imza attı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Eylül ihracatını yüzde 1,5 artışla 71 milyon dolara taşıdı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği yüzde 29 ilerleterek 30 milyon dolara çıkardı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği yüzde 33 ivmeyle 24 milyon dolar, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 22 artışla 19 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

EİB’te İhracatçı Birliği olmayan diğer sektörlere bakıldığında; taşıt araçları ve yan sanayi yüzde 11 artışla 91 milyon dolar, elektrik elektronik sektörü yüzde 3,7 artışla 68 milyon dolar, makine ve aksamları 48 milyon dolar, iklimlendirme sanayi yüzde 3,8 artışla 47 milyon dolar, çimento cam seramik ve toprak ürünleri 27 milyon dolar, gemi ve yat sektörü yüzde 308 artışla 21 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayi yüzde 53 artışla 6,9 milyon dolar, halı sektörü 5,9 milyon dolar, fındık ve mamulleri sektörü ise 1,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Kimya sektörü de dahil edildiğinde EİB’te İhracatçı Birliği bulunmayan sektörlerin Eylül ayında ihracatı 450 milyon dolara ulaştı.

Jak Eskinazi
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi
Eylül ayında 7 Birliğin ihracatını artırdığını 5 Birliğin ise geçen seneki performansının gerisinde kaldığını açıklayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Tarım sektörlerimizin ihracatı yüzde 4 artarak 593 milyon dolara yükselirken, sanayi sektörlerimizin ihracatı 806 milyon dolar, madencilik sektörümüzün ihracatı ise yüzde 11 artışla 107 milyon dolar oldu.

Son bir yıllık dönemde demir demirdışı metaller sektörümüz yüzde 33 artışla 2,6 milyar dolar, hazırgiyim konfeksiyon ve su ürünleri hayvansal mamuller ihracatçılarımız da 1,5 milyar dolar barajını aştı.

Yaş meyve sebze mamul ve maden ihracatçılarımız 1,2 milyar doları ülkemize kazandırdı. Hububat bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüz de 1 milyar dolar bandına yaklaştı.”

Küresel ticarette yeni bir dönemin başlangıcı

BRICS ülkeleri ve RCEP ülkeleriyle oluşan yeni ticaret bloklarına dikkat çeken Jak Eskinazi’ye göre küresel ticarette her anlamda yeni bir dönemin başlangıcı.

“Dünyadaki güç dengeleri, rekabet her geçen gün değişiyor. Mevcut pazarlarımızı korumak ve büyütmek için gelişmelere adapte olmanın yollarını bulmak zorundayız.

Dünya toplam milli gelirinin yüzde 30’una sahip, dünya ticaretinin yüzde 40’ını temsil eden RCEP ülkeleri ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını, dünya gayri safi yurt içi hasılasının ise yüzde 25’ini oluşturan BRICS ülkeleri ticari bağlarını her geçen gün sağlamlaştırıyor ve aralarına yeni üyeler ekliyor.

Trans-Pasifik’te yükselen yeni ticari ittifaklar bize şunu net bir şekilde gösteriyor; Amaç, aslında Batı’dan mümkün olduğunca ayrışmak. Bunu yapmakta başarılı olurlarsa dengeler kökten değişir.”

Ege Bölgesi, 2022 yılının Eylül ayında ihracatını yüzde 4 artışla 2 milyar 659 milyon dolara taşıdı

İzmir, Eylül ayında 1 milyar 442 milyon doları Türkiye’ye kazandırdı. Ege Serbest Bölgesi ve İzmir Serbest Bölgesi İzmir’in ihracatına 286 milyon dolarlık katkı sağladı.

2022 yılı Eylül ayında Manisa, 466 milyon dolarlık performans ortaya koyarken, Denizli 383 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

Ege Bölgesi ihracatına Muğla 91 milyon dolar, Balıkesir 78 milyon dolar, Aydın 81 milyon dolar, Uşak 41 milyon dolar, Kütahya 39 milyon dolar, Afyonkarahisar 35 milyon dolar katkı sağladı.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler