Pazartesi, Temmuz 22, 2024

EİB’den 1 milyar 329 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Haziran ayında yüzde 17 azalışla 1 milyar 329 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

EİB, Haziran ayına dair verileri paylaştı. Paylaşılan rakamlara göre EİB’nin 2024 yılının Ocak-Haziran döneminde ihracatı 9 milyar 21 milyon dolar olurken, son 1 yıllık dönemdeki ihracatı 18 milyar 77 milyon dolara ilerledi. Toplamda Haziran ayı için ise ayında yüzde 17 azalışla 1 milyar 329 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 181 milyon dolarlık ihracat ile zirvedeki yerini korudu. 121 milyon dolarlık döviz getirisiyle Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ise ikinci sırada yer aldı ve onu 101 milyon dolarlık ihracatla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği takip etti.

EİB’den 1 milyar 329 milyon dolarlık ihracat

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise Haziran ayında yüzde 4 artışla 97 milyon dolar ihracata imza etti. Ege Maden İhracatçıları Birliği yüzde 2 artışla 91 milyon dolara yükseltti. Ege Tütün İhracatçıları Birliği ise ihracatını yüzde 6 artışla 80 milyon dolara çıkardı.
Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 9 artışla 67 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin ihracatı 63 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Haziran ayında 60 milyon dolarlık ihracat ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 55 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Haziran ayında 24 milyon dolarlık, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 11 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler