Salı, Temmuz 23, 2024

EİB’den 1 Milyar 768 Milyon Dolarlık İhracat

EİB’den 1 Milyar 768 Milyon Dolarlık İhracat

Ege İhracatçılar Birliği Nisan ayında 1 milyar 768 dolar ihracat gerçekleştirdi ve ihracatını yüzde 29 oranında yükseltti.

Ege İhracatçılar Birliği (EİB), Nisan ayında 1 milyar 768 dolarlık ihracata imza attı. İhracatını yüzde 29 oranında yükselten EİB, ay bazında tarihinin en yüksek ihracatını yaptı. Nisan ayının ihracat artış rekortmeni ise Deri ve Deri Mamülleri sektörü oldu.

EİB’den 1 Milyar 768 Milyon Dolarlık İhracat

EİB Son Bir Yıllık Dönemde Yüzde 27 İlerlemeyle İhracatını 17 Milyar 629 Milyon Dolara Yükseltti

EİB, 2022 yılının Ocak-Nisan döneminde ihracatını yüzde 27 artırarak 6 milyar 205 milyon doları Türkiye’ye kazandırdı. EİB, son bir yıllık dönemde yüzde 27 ilerlemeyle ihracatını 17 milyar 629 milyon dolara yükseltti. Nisan ayının en yüksek ihracat artışına ise yüzde 66 artışla 19 milyon dolar ihracat yapma başarısı gösteren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ulaştı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği En Fazla İhracat Gerçekleştiren Birlik Oldu

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ise Nisan ayında da ihracatını yüzde 42 ivmeyle 271 milyon dolara çıkardı ve en fazla ihracat gerçekleştiren birlik oldu. Diğer sektörlere bakıldığında ise Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği yüzde 27 artışla 148 milyon dolarla en fazla ihracat yapan ikinci Birlik olarak belirlendi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği yüzde 26 yükselişle 118 milyon dolar ihracata imza attı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ise Nisan ayında 39 milyon dolarlık ihracat yaptı. Tarım ve Gıda Birlikleri arasında en fazla ihracat gerçekleştiren birlik ise yüzde 33 artışla 136 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi

“18 Milyar Dolar Hedefimizi Aşıp 19 Milyar Dolar İhracatı Ülkemize Kazandırabiliriz”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Nisan ayında 11 Birliğin ihracatını artırdığını aktardı. Eskinazi; “Emtia fiyatlarındaki artış ihraç fiyatlarına yansıyor. Nisan ayındaki yüzde 29 ilerlemeyle hem EİB tarihindeki aylık en yüksek ihracat rakamına ulaştık hem de ülke ortalamasının üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 1 milyar 798 milyon dolarlık ihracatta sanayi ürünleri yüzde 34 artışla 1 milyar 142 milyon dolarlık payla, tarım ürünleri ise yüzde 20’lik artışla 508 milyon dolarla temsil edildi. Egeli maden ihracatçılarımız ise; yüzde 26 artışla 118 milyon dolarlık dövizi ülkeye kazandırdı” ifadelerini kullandı.

Eskinazi, “Son 1 yıllık dönemde su ürünleri ve hayvansal mamuller, yaş meyve sebze ve mamulleri, maden; 1 milyar dolar ihracat rakamını aşan sektörlerimiz. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörümüz son bir yıllık dönemde 1,5 milyar doları, demir ve demirdışı metaller sektörümüz de 2,5 milyar doları aştı. 2022 yılı için belirlediğimiz 18 milyar dolara ihracata Mayıs ya da Haziran ayında ulaşacağımızı öngörüyoruz. Mevcut ivmemiz bu tempoyla devam ederse 18 milyar dolar hedefimizi aşıp 19 milyar dolar ihracatı ülkemize kazandırabiliriz” açıklamasında bulundu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler