Element Solutions Inc, Coventya’nın Planlanan Satın Alımını Açıkladı

29 Haziran 2021

Global ve çeşitlendirilmiş bir özel kimyasallar şirketi olan Element Solutions Inc (NYSE:ESI) (“Element Solutions”, “ESI” veya “Şirket”) yüzey işlem endüstrisi için küresel bir özel kimyasallar sağlayıcısı olan Coventya Holding SAS’ı (“Coventya”), satın almak için bağlayıcı bir teklif* yaptığını duyurdu. Teklifin şartlarına göre, Element Solutions, belirli ayarlamalara tabi olarak, borcun üstlenilmesi veya geri ödenmesi de dahil olmak üzere yaklaşık 420 milyon € nakit ödeyecek.

İşlemin, belirli düzenleyici onayların alınmasına, gerekli çalışan danışma prosedürlerinin tamamlanmasına ve diğer geleneksel kapanış koşullarına tabi olarak 2021’in 3. çeyreğinin sonlarında veya 4. çeyreğin sonunda tamamlanması bekleniyor. İşlemin tamamlanmasının ardından Coventya, MacDermid Enthone Industrial Solutions’a katılacak ve Şirketin Endüstriyel ve Özel segmentinde raporlanacak.

Coventya, 60’tan fazla ülkede endüstriyel nihai pazarlar için dekoratif ve fonksiyonel kaplamalar sağlayan bir dizi çözümle metal terbiye kimyasal teknolojileri geliştirmede küresel bir uzmandır. İşletmenin Asya, Avrupa ve Amerika’da üretim tesisleri vardır ve ürünleri, otomotiv, moda, inşaat, elektronik, tüketim malları, enerji ve havacılık/askeri nihai pazarlarında küresel olarak müşterilere hizmet vermektedir.

Coventya’nın, Eylül ayında sona eren 2021 mali yılı için yıllık yaklaşık 160 milyon € satış ve 30 milyon €’dan fazla düzeltilmiş FAVÖK üretmesi bekleniyor. Beklenen yıllık sinerjilerin yürürlüğe girmesinin ardından proforma bazında, önerilen satın alma fiyatı, Coventya’nın 2021 düzeltilmiş mali yılı için öngörülen FAVÖK’ün 10 katından daha azını temsil ediyor.

Başkan ve CEO Benjamin Gliklich, “Coventya’ya teklif ettiğimiz işlemi duyurmaktan çok memnunuz. Bu, satın alma kriterlerimize kusursuz bir şekilde uyan mükemmel bir işletme ve onlarca yıldır hayran olduğumuz bir şirket. Coventya, bizimki gibi cazip niş pazarlarda yenilik ve yüksek kaliteli çözümler sağlama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Coventya’nın derin müşteri ilişkileri, çözüm odaklılığı ve seçkin ekibinin şirketimizi ve kilit pazarlarımıza sunduğumuz çözümlerin genişliğini ve kalitesini artıracağına inanıyoruz.

Bu satın almayla birlikte, MacDermid Enthone Endüstriyel Çözümler işletmemizin gelişmiş ölçek ve güçlü tamamlayıcı ürün tekliflerinden faydalanmasını bekliyoruz. Sağlam işletmelerimizin ve liderlerimizin arkasına eşit derecede büyük işletmeler ve ekiplere yatırım yapmaktan başka bir şeyden zevk almıyoruz. Coventya ile sağlanan fırsat bunun için harika bir örnek olay incelemesi ve Coventya ekibini Element Solutions ailesine davet etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Coventya CEO’su Erik Weyls, “Bu işlem şirketimiz için büyük bir kilometre taşı. Element Solutions’ın Coventya’ya ve çalışanlarına büyümemizi hızlandıracak kaynaklar ve yetenekler sağlamasını bekliyoruz.

Bu, müşterilere pazarlarımızda farklılaşacak geniş bir gelişmiş çözümler paketi sunacağına inandığımız uzun süredir mantıklı bir kombinasyon olmuştur. Coventya’nın bugüne kadarki başarısını sağlayan ekiple inanılmaz derecede gurur duyuyorum ve böyle olağanüstü bir şirket kurma çabalarından dolayı müteşekkirim. Gelecek, işimiz ve çalışanları için parlak ve hepimiz Element Solutions ekibinin oluşturduğu dinamik şirketin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”

* Fransız yasalarına göre, Coventya’nın hissedarları, belirli işçi temsilcisi organları ile istişare prosedürleri tamamlanana kadar Şirketin teklifini kabul edemez veya bağlayıcı satın alma sözleşmesine giremez.