Cumartesi, Eylül 25, 2021

Emre Tezgören ile Eskim Kimya’ya Dair Söyleşi

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Eskim Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Emre Tezgören sorularımızı yanıtladı. Tezgören, Eskim Kimya olarak Ar-Ge’ye verdikleri öneme dikkat çekti ve sektöre sundukları yeni ürünler hakkında bilgi verdi.

Emre Tezgören
Emre Tezgören

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahseder misiniz?

Üsküdar Fen Lisesi’nden mezun olduktan İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü ve Kimya Mühendisliğinde öğrenim hayatıma devam ettim.

Mezuniyetimin ardından the University of Manchester’da yüksek lisans progamına başladım, “Polimer Malzeme Bilimi ve Teknolojisi” üzerine araştırma ve çalışmalarında bulundum.

Bu programı tamamladıktan ve Türkiye’ye döndükten sonra kendi grup şirketlerimiz olan; Eskim Kimya ve Tezkom Kompozit’te Ar-Ge faaliyetleri yönetiminde iş hayatıma başladım.

Eskim Kimya’nın kuruluş süreci, gerçekleştirdiği yatırımlar ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

1975 yılında Sayın Yılmaz Tezgören tarafından Eskim Kolektif Şirketi’nin kurulması ile ticari anlamdaki faaliyeti başlayan firmamız, Mayıs 2004’ten bu yana kimya sektöründeki faaliyetlerine Eskim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla devam etmektedir.

Temelleri, Kurucumuz Yılmaz Tezgören’nin bilgi birikimi ve tecrübesine dayanan, Ar-Ge ve inovasyon odaklı bir kurum kültürüyle hizmet vermekteyiz. Eskim Kimya olarak “Kalite bizim varlığımızdır” sloganıyla hizmet vermeyi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz.

Dünden bugüne gerçekleştirdiğimiz, ileri teknoloji yatırımlarla desteklediğimiz üretim faaliyetlerimizle, ihracat yaptığımız ülke sayımızı artırmaya devam etmekteyiz.

Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda, %75’ini Avrupa, Orta Asya, Afrika, Çin ve Amerika’ya ihraç ettiğimiz ürünlerimizle uluslararası alanda da konumuzu korumaktayız. Doymamış polyester reçine üretimimizle de dünyada hızla büyümekte olan kompozit sektörüne hizmet vermekteyiz.

Eskim Kimya

Eskim Kimya başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Eskim Kimya’nın ürün, marka ve hizmetleri nelerdir?

Eskim Kimya sektör ve ürün bazında; oto tamir boyaları, oto macunu, oto astar, oto vernik, mobilya boya ve vernikleri, antimikrobiyal vernik ve jelkotlar ve polyester reçineler alanlarında üretim yapmaktadır. Eskim Kimya markaları ise, tüm ürünlerimizde Eskim, Oto Tamir Boyaları Grubu olarak Polimax, antimikrobiyal vernik ve tüm seçili ürünlerimizde Sognare şeklindedir.

Eskim Kimya çeşitli sanayi gruplarına yönelik mobilya ve sanayi boya ve vernikleri, doymamış polyester ve vinil ester reçineler, alkid reçineler, pigment pastalar, tiksotropik ve akrilik polyesterler, yüksek performans jelkotler ve yardımcı malzemeler üretimi gerçekleştirmektedir. Geniş ürün yelpazemiz içerisindeki yer alan, doymamış polyester reçineler grubumuzda Lloyd’s Register sertifikasına sahip onaylı ürünlerimiz de mevcuttur.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Eskim Kimya olarak; birçok ürünümüzü Türki Cumhuriyetler, tüm Avrupa ülkeleri, Kuzey-Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok farklı bölge ve ülkeye ihraç etmekteyiz. Özellikle yurt dışı fuarlar ve uluslararası kanallar vasıtasıyla yurt dışındaki potansiyelimizi arttırmayı hedefliyor ve önemsiyoruz. Satış hacmimizi, yurt dışı %75, yurt içi %25 olarak ifade edebilirim.

Eskim Kimya

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Eskim Kimya olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite – Sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

1975’den bugüne kurucumuz Yılmaz Tezgören önderliğinde, Ar-Ge ve üretim ağırlıklı çalışmalar gerçekleştirmekte ve işletmelere ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vererek müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız. İnovatif ve çevre bilinci yüksek projelere önem vermekteyiz.

Örnek vermek gerekirse yakın zamanda kompozit alanında; İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi ile ayrı ayrı proje çalışmalarında bulunduk. Bu projeler kapsamında üniversiteler ile birlikte analiz çalışmaları yapıldı.

Bunların yanı sıra geçen yıl, uzman bir jelkot ve vernik üreticisi olarak tecrübelerimizi sunduğumuz Sanitized AG’nin konusundaki uluslararası marka değeri ve uzmanlığını bir araya getirerek, üstün bir antibakteriyel koruma performansı sağlayan özel jelkot ve vernik serisi çalışmalarında bulunduk.

Eskim Kimya’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ekip arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği önceliğimizdir. Bu bağlamda, şirket içi ve dışı eğitimlerle ekip arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu sebeple, yeni ürün çalışmalarımızda çevre dostu, sıfır atık, ağır metal içermeyen kimyasallar üzerinde çalışmakta ve üretim yapmaktayız. Ürünlerimizde çevreye duyarlı yaklaşımımızı yaklaşık 46 yıldır sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.

Eskim Kimya’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Eskim Kimya’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Eskim Kimya olarak, yenilenebilir enerji, otomasyon, verimlilik ve Endüstri 4.0 yolunda çalışmalarımız sürmektedir. Yatırım planlarımızda uzun araştırma sonuçlarını ve piyasa yönelimlerini baz alıyoruz. Devam eden projelerimiz programlarımızda yer almaktadır. Özellikle oto tamir boyaları ve reçine üretimlerimizde Avrupa ve Amerika’nın ileri seviyelerine ulaşmak hedeflerimiz içerisindedir.

Eskim Kimya’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Eskim Kimya’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir? Eskim Kimya olarak, yenilenebilir enerji, otomasyon, verimlilik ve Endüstri 4.0 yolunda çalışmalarımız sürmektedir.

Yatırım planlarımızda uzun araştırma sonuçlarını ve piyasa yönelimlerini baz alıyoruz. Devam eden projelerimiz programlarımızda yer almaktadır. Özellikle oto tamir boyaları ve reçine üretimlerimizde Avrupa ve Amerika’nın ileri seviyelerine ulaşmak hedeflerimiz içerisindedir.