Endüstride Kullanılan Reçineler

16 Temmuz 2018

Lefa Temsilcilik olarak 2015 yılında İtalyan Demak Group S.E. Special Engines firması distribütörlük anlaşması ile motor, elektrik-aydınlatma ve trafo sektörüne reçine satışı yapmaktayız. S.E Special Engines müşteri odaklılığı ile alanında uzman olup, ISO 9001/2008 belgesine sahiptir.

Proje ön değerlendirmelerinden ürün gereksinimi değerlendirmelerine kadar teknik ekibimiz ile birlikte her noktada müşterilerimize destek sunmak temel amaçlarımızdandır.

Reçineler, elektronik ve elektrik endüstrilerinde dolgu ve kaplama için yaygın olarak kullanılır ve genellikle kimyasal türlerine bağlı olarak iki kategoride toplanır: Epoksi ve poliüretan.

1.Epoksi Reçine Özellikleri

Epoksi reçineler, termosetler grubunda yer alan yüksek yapışma gücü, kimyasal direnç ve mekanik özelliklere sahiptirler. Termoset polimerler ısı işlemiyle bir defada istenilen şekli alabilen plastiklerdir. Genellikle iki komponentli olan epoksilerin en önemli özelliği sıvı halden katı-sert hale kolaylıkla geçebilmesidir.

Epoksilerin yüksek sıcaklıklara, suya, aside ve alkaliye dirençleri çok yüksektir. Bu özellikleri ile elektronik endüstrilerinde elektrikli bileşenlerin toza, neme ve kısa devrelere karşı korunmasını sağlar. Standart epoksi reçinelerin termal iletkenliği, havaya göre daha iyidir ve ısıyı daha verimli bir şekilde dağıtırlar.

1.2. Epoksi Reçine Kullanım Alanları

Endüstriyel kaplamalar, uzay ve havacılık sanayi, yapıştırıcı, kompozit materyaller, otomotiv endüstrisi gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

1.3. Epoksi Kaplamalarının Avantajları

•Hijyenik ve antibakteriyeldir.
•Kimyasal ve mekanik dayanımı yüksektir.
•Toz tutmaz.
•Aşınmalara karşı dayanıklıdır.
•Estetiktir.
•Su geçirmez.
•Bakım ve onarımı kolaydır.
•Uzun ömürlüdür.

2. Poliüretan Reçine Özellikleri

Poliüretanlar, “üretan” bağlantısı içeren bir grup polimer bileşikleridir ve çok çeşitli özelliklere sahip olacak şekilde formüle edilebilir.

Poliüretan reçinelerin kimyasal, toz ve nem dirençleri çok yüksektir. Metal ve plastik malzemelerin çoğu için mükemmel elektrik yalıtımı ve iyi yapışma sağlar. Epoksi reçineler sertleştiğinde esnek olmayan bir kapsülleme sağlarken, poliüretan reçineler kürlenmiş halde lastiktirler.

Bu özellikleri sayesinde hassas devre bileşenlerin muhafaza edilmesinde sıklıkla kullanılır. Poliüretanlar, epoksi reçinelere göre kürleme sırasında daha düşük bir ekzotermiğe sahiptirler. Bu nedenden dolayı kürlenmiş poliüretan reçinelerinin 130°C üstünde kullanılmaması önerilir.

2.1. Poliüretan Reçine Kullanım Alanları

Poliüretan ürünleri, elektrik ve elektronik kapsülleme, kablo birleştirme, sonar cihazları, kalıplama ve prototipleme durumlarında başarı ile kullanılır.epoksi

4. Reçine Uygulama Alanları ve Tipleri
4.1.Köpük Contalar

Demak, her zaman müşterilerin ihtiyaçlarını düşünürken, FIPFG (köpük contalarda yerinde contalama) süreci için FomexOne hattını geliştirmiştir. Bu teknolojide her talebe göre uygulamalar ve yapışma çeşitleri mevcuttur.

Düz veya eğimli bir yüzey üzerinde, bir kanala veya düz yüzeye conta olarak yahut iki yüzeyin yapışması amacıyla yapıştırıcı olarak uygulanabilir. Mümkün olan birçok uygulamayı kapsamak için, Demak 3 farklı sistem sunmaktadır:

Bir Oluğa Dökülmek için Sıvı PU Sistemleri Olarak FOMEXONE: Akışkan poliüretan kendiliğinden düzleşir ve bu nedenle kanalın tüm deseni boyunca eşit olarak yayılır.

Düz veya Eğimli Yüzeylere Dökülmek üzere THIXOTROPIC PU Sistemleri Olarak FOMEXONE: Tixo poliüretan mühürlenecek parçanın bütün çevresi boyunca düzenli olarak köpüklenir.

Yapıştırıcı PU Sistemleri Olarak FOMEXONE: Bağlama, yapıştırma veya tabakaların üst üste binmesi üzerine iki tabaka arasında bir sızdırmazlık ipi olarak dökülür.

Yapışma, cam üzerine cam, boyalı yüzey metaller üzerine cam, paslanmaz çelikten cam, boyalı yüzey metallerde pleksiglas, paslanmaz çelik pleksiglas ve diğer bağlantı çözümlerine sınırlama olmaksızın uygulanır.

4.1.1.Contalama için Reçineler

Demak köpüklü contalar için özel poliüretan ürünlerinin markası olan FOMEXONE GST hattı ile kendi kendini seviyelendirme özelliği, iyi basınç yayılımı, geniş bir aralıkta Shore 00 sertliğinde çözümler mevcuttur.

Bu alanda en sık kullanılan reçine tiplerimiz GST TOO1, GST F001’dir. Müşterilerimizin farklı istek ve uygulama alanları için reçinelerimiz de mevcuttur.poliüretan

Otomotiv: Otomobiller ve tüm motorlu araçlar neme, suya, toza ve kire karşı sürekli olarak maruz kaldıkları için hermetik olarak sızdırmaz hale getirilmeleri gerekmektedir. FomexOne contalar, bunları mükemmel bir şekilde korur ve muhafaza eder.

•FomexOne Conta: Arka lambalar, iç lambalar, tehlike ışığı, kapı çıtaları, çeyrek camlar, güneş tavanı, polen filtreleri, hava filtresi, pedal desteği, çelik tekerlekli destek, yakıt doldurma kabı, hoparlör, elektronik araba kutuları, havalandırma ızgarası.

Moto-market: Pano contası, arka lambalar, ön cam Naval market: Porthole sızdırmazlık, panolar. •FomexOne yapıştırıcılar dikiz aynası ve arka sileceklerin polimeri için kullanılabilir.

Filtre: FomexOne contaları, hepa filtreleri ve tozdan yüksek derecede yalıtım gerektiren ev tipi filtreler, hava filtreleri, yağ filtreleri, ince toz filtreleri, polen filtreleri, hepa filtreleri, elektrikli süpürge filtreleri için ideal çözümdür.

FomexOne Yapıştırıcı: Yağ filtreleri, hepa filtreler.
Ev Aletleri: Uzun ömürlü ev aletlerinde kullanımı mevcuttur. Bileşenlerin sızdırmazlık ve estetik görünümlerini etkilerler.
FomexOne Conta: Lavabo sızdırmazlığı, çamaşır makinesinin sızdırmazlığı, hava-buharlı konveyör sızdırmazlık.
FomexOne Yapıştırıcı: Sızdırmazlık fırını cam kapı, sızdırmazlık ocak soba.
Aydınlatma: Harici ajanlardan koruyucu olarak kullanılır. FomexOne contalar, aydınlatma gövdesinin korunmasının gerekli olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

FomexOne Conta: Dekoratif projektör, mimari projektör, sabit ve taşınabilir uygulamalar için ışık, acil durum lambaları.

Su geçirmez ışık koyları, dekoratif ışıklar için küreler, sokak lambaları, bahçe aydınlatma cihazları, floresan lamba, işaret lambaları. Düşük enerjili ışıklar, merkezi güç kaynağı ve otonom acil durum cihazları, endüstriyel lambalar.

FomexOne cam yapıştırma için sokak lambalarında kullanılır.

Pano: FomexOne contaları, sızdırmazlık özellikleri sayesinde muhafazanın koruyucu işini daha etkili hale getirir. Özellikle elektronik panolar ve elektrikli dolaplar için olduğu gibi, köpüklü kapakların kalitesini garanti ettiği ambalaj alanı gibi yerlerde de kullanımı mevcuttur.

FomexOne Conta: Gömme montaj dağıtım panoları, yüzey ve modüler montaj dağıtım panoları, zemin montaj dağıtım panoları.

Su yüzeyi montaj dağıtım ve otomasyon panoları, gömme montaj dağıtım panosu ve muhafazası, plastik yüzey su geçirmez bağlantı kutuları, metal yüzey montajı, su geçirmez bağlantı kutuları. Basmalı düğmeler, seçiciler ve göstergeler, plastik bidon kapağı, teneke tambur kapağı.

FomexOne Yapıştırıcı: Dağıtım panoları kapağında cam ve pleksiglas için sızdırmazlık.

4.2.Led Kaplama: Demak, led şeritlerinin ve ledin alüminyum gövde profillerinde kaplanması için birçok yenilikçi polimer çözümler, dış mekâna dayanıklı ve mükemmel ışık geçirgenliğe sahip özel reçineler sunmaktadır. Demak-Led, iç ve dış uygulamalar için uygun olabileceğini kanıtlayan tüm testleri başarıyla geçmiştir.

Reçine ile kapsüllenen Led’lerde asla sararma ve yaşlanma problemleriyle karşılaşmazsınız. Sert, orta sert ve yumuşak olmak üzere tipleri mevcuttur.

Reçine

4.2.1.Led Kaplama için Reçineler

Shore D20’den Shore D85’e kadar değişik sertliklerde çözümler için farklı ürünleri vardır. Sepur 540 RT+DK 100 HV, Sepur 540 RT+DK 124 HV, Sepur 540 RT+DK 180 HV led kaplama alanında en sık kullanılan reçine türlerimizdir.

4.3.Elektrik ve Elektronik Dolgulama

Bileşenlerin sürekli minyatürleşmesi ve daha fazla elektronik ürünün günlük hayata girmesi nedeniyle reçine uygulamaları artmaktadır. Dolgulama, termo-ayarlı iki bileşenli epoksiler, poliüretanlar ile modifiye edilmiş reçineler ile komple bir mekanik veya elektronik düzeneği doldurma işlemidir.

Kaplama, bir nesne etrafında bir kalıp veya çerçeve oluşturmayı; çerçeve ile nesne arasındaki boşluğun bir termo ayar poliüretan veya epoksi ile doldurulmasını içerir. Kalıp genellikle reçine polimerizasyonundan çıkarılır.

Bu işlemler yaygın olarak şu amaçlarla kullanılır:

•Parçaların birbirine daha yakın yerleştirilmesini sağlayan termal yayılımı iyileştirmek ve ürünün daha küçük boyutlara gelmesi.
•Mekanik hasara, titreşime ve darbelere karşı koruma.
•Yapısal takviye, mekanik stabiliteyi artırma ve elektrik yalıtımı.
Birkaç kelimeyle, reçineler parçaların ömrünü ve işlevselliğini artırır.

4.3.1.Elektriksel İzolasyon için Reçineler

Lefa Temsilcilik olarak sizlere poliüretan ve epoksi reçineler ile birlikte her alanda geniş çözüm imkânları sunmak temel amaçlarımızdandır. Epoksi reçineler için geniş bir aralıkta camlaşma sıcaklığı, viskozite, kablo ve teller arasında yüksek ıslatma ve penetrasyon, neme ve suya karşı dayanım özellikleri mevcuttur.

Sepur 114 FR, Sepur 116 FR, Sepur 125 FR, Sepox 213 FR elektriksel izolasyonda en sık kullanılan reçine tiplerimizdendir.

4.3.2. Uygulama Alanları

Yüksek ısı sınıfı epoksi reçine ile birlikte, bu yüksek voltaj bileşenlerinin ateşleyici kalitesini ve dayanıklılığını garanti etmek mümkündür.

Reçine

Reçine döküm işlemi kimyasallar, nem, toz ve darbelere karşı koruma sağlar. Reçine, alev geciktirici özellikleri ile tren, otomotiv, deniz taşımacılığı gibi uygulamalar için ek bir fayda sağlar.

Reçine

Elektrik motorlarında mükemmel bir yalıtım sağlanır. Motorların daha düşük sıcaklıklarda çalışması ve dolayısıyla daha yüksek dayanıklılığa sahip olması amaçlanır. Ayrıca reçine, titreşimleri ve motor tarafından üretilen gürültüyü büyük ölçüde azaltır, daha büyük bir mekanik stabilite sağlayan yapısal güçlendirme sağlar.

Reçine

Kondansatörlerde kullanımında mükemmel bir elektrik yalıtımı elde etmek, yüksek sıcaklık ve yüksek nem koşullarında daha uzun ömür (T=85°, RH = %85) sağlama amaçlanır.

Transformatör yalıtımında epoksi veya poliüretan, alev geciktirici reçine olarak kullanılır. Epoksi reçinesi, kendine özgü özellikleri nedeniyle, sarımları daha iyi doldurur ve daha iyi bir termal iletkenlik sağlar.

Reçine

Sensörlerde mükemmel bir sensör yalıtımını garantilemek için, dağıtım ekipmanı çok hassas olmalıdır, çünkü dağıtılacak reçine miktarı genellikle çok düşüktür. Demak reçineler sayesinde hava kabarcığı olmadan mükemmel bir nihai sonucu garanti edebilirsiniz.

Reçine

4.4.Sızdırmazlık ve Yapıştırma

Demak çok çeşitli alt tabaka tiplerinde kullanılmaya uygun yapıştırıcılar ve dolgu macunları için eksiksiz bir çözüm sunar. Başlıca kullanım alanları otomotiv, ev aletleri, denizcilik, elektronik, kompozit, yenilenebilir enerji, medikal ve sağlık hizmetleri, telekomünikasyonlar.

4.4.1.Sızdırmazlık ve Yapıştırma için Reçineler

Temsilciliğini yaptığımız ürünlerimiz otomotiv, mekanik, fotovoltaik, elektronik ve elektrik mühendisliği alanlarında metal, plastik ve elastomer yapıştırmak için mükemmeldir. Yine bu alanda en sık kullanılan reçine tipimiz Sepurbond 120’dir.

Shore Sertlik Skala Tablosu
Not: Shore plastik ya da esnek malzemelerin sertlik değerini belirlemek için kullanılan terimdir.

 

5. Ürünlerimizin Teknik Veri Bilgileri

6.1.Aydınlatma için Kullanılan Reçine Ürünlerimiz

Reçine

 

6.2.İzolasyon için Kullanılan Reçine Ürünlerimiz

Reçine

6.2.İzolasyon için Kullanılan Reçine Ürünlerimiz

Reçine

Not: Tablomuz yaygın kullanılan reçine tiplerimiz içindir. Özel uygulamalar için farklı tipte reçinelerimiz de mevcuttur.

Mehmet Ali Başaran İş Geliştirme Uzmanı Lefa Temsilcilik