Cumartesi, Haziran 22, 2024

Enerji maliyetlerinin düşmesi için konutlarda etkili ısı yalıtımı gerekiyor

TÜİK tarafından paylaşılan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2023 yılı sonuçları, Türkiye’de konuta ilişkin en önemli problemlerden birinin yalıtım kaynaklı ısınma sorunu olduğunu ortaya koydu. Konuya dair Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak açıklamalarda bulundu.

TÜİK tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2023 yılı sonuçlarına göre araştırmaya katılanların yüzde 32,6’sinin konutundaki izolasyon problemlerinden dolayı ısınamıyor. Konuya dair açıklamalarda bulunan Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, “Ülkemizin ödediği enerji faturasını azaltmak için enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf etmenin yollarını bulmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

26 milyon kişi yetersiz izolasyondan kaynaklı ısınma sorunu yaşıyor

Türkiye’nin enerji ithalatı her geçen yıl hızla artarken, satın alınan enerjinin yüzde 40’ı konutları ısıtmak için kullanılıyor. Türkiye 2022 yılında enerjiye 50 milyar dolar, 2023 yılında ise 69 milyar dolar ödedi. Türkiye’nin enerji maliyetlerini aşağı çekmesi için konutlarda etkili ısı yalıtımı yapılması gerekiyor. TÜİK verilerine göre yaklaşık 26 milyon kişi konutunda yetersiz izolasyondan kaynaklanan ısınma sorunu yaşıyor.

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, “Ülkemizdeki kentsel dönüşüm hızına rağmen TÜİK raporlarına yansıyan bu tablonun değişmediğini görüyoruz. Evlerimizdeki en büyük sorunlardan biri olan ısı yalıtımı ve ısınamama sorunu” ifadelerini kullandı.

TÜİK tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2023 yılı sonuçları, konuta ilişkin en önemli problemlerden birinin yalıtım kaynaklı ısınma sorunu olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 32,6’sinin konutundaki izolasyon problemlerinden dolayı ısınamadığını belirtti.

Enerji-maliyetlerinin-düşmesi-için-konutlarda-etkili-ısı-yalıtımı-gerekiyor

Enerjinin yüzde 40’ı evleri ısıtmaya harcanıyor

Türkiye’de enerji kullanımının yüzde 40’tan fazlasını konutlar oluşturuyor. Enerjiyi ve buna harcadığımız kaynakları verimli kullanmak adına daha iyi yalıtılmış yapılar inşa edilmesi gerekiyor.

Ytong ile 60 yılda sağlanan döviz tasarrufu 10 milyar doları aşmış durumda
Türk Ytong, 60 yıldır ülkemizde binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlanması ve sağlıklı mekanlarda yaşam sürülmesi konusunda projeler yürütüyor. Isı yalıtımına sahip ürünlerle binalarda ısınma kaynaklı enerji kayıplarını önleyerek doğalgaz ve elektrik faturalarından tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufu sayesinde 60 yılda sağlanan döviz tasarrufu 10 milyar doları aşmış durumda.

Multipor tamamen doğal ve yerli hammaddelerle üretiliyor

Türk Ytong, binaların nefes almasına olanak tanıyan mineral esaslı ve yanmaz Multipor Isı Yalıtım Levhası ürünüyle binalardaki ısı yalıtımı uygulamalarına akılcı, ekonomik ve sağlıklı çözümler üretiyor.

Multipor tamamen doğal ve yerli hammaddelerle üretiliyor ve mineral esaslı olması nedeniyle kullanıldığı binaların nefes almasına olanak sağlarken iç ortam nemini düzenleyerek, duvarlarda nem ve küf oluşumunu engelliyor. A1 sınıfı yanmaz özellikteki bu ürün, cephe yangınına neden olmadığı için yüksek katlı binaların mantolanmasında da son derece güvenli bir ısı yalıtım çözümü sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler