Salı, Mayıs 21, 2024

Enerji sektörü ICCI’da buluşuyor

ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı bu yıl ‘Enerjinin Geleceğini Keşfet’ temasıyla 24-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde enerji sektörünü buluşturmaya hazırlanıyor.

ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı bu yıl ‘Enerjinin Geleceğini Keşfet’ teması çerçevesinde 28. kez İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak. 24-26 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan fuar, bu yıl ilk kez Electricity Eurasia – Elektrik ve Elektrik Ekipmanları Fuarı ile eşzamanlı olarak gerçekleşecek.

Toplamda 20 binden fazla ziyaretçi bekleniyor

330’danen fazla oturum ve 12 Keynote konuşmacı ile gerçekleşecek paneller ile enerji sektörünün nabzını tutacak olan ICCI’a 200’e yakın firmanın katılım gösterecek. Fuara 8 bini yurt dışından olmak üzere toplamda 20 binden fazla ziyaretçinin katılması bekleniyor.
1994 yılından bu yana gerçekleştiği her yıl enerji piyasasındaki yenilikleri ve son teknolojileri sektörün paydaşlarıyla buluşturan ICCI, bu yıl birçok yeniliği de barındırıyor.

Dünyanın farklı noktalarından gelen sektör profesyonelleri ICCI’da enerji sektöründeki son teknolojileri, ürünleri ve yenilikleri yerinde gözlemleme fırsatı elde edecek.

Geçen yıl katılımcı firmalar ve ziyaretçiler nezdinde yaklaşık 25 milyar dolarlık bir büyüklüğe ev sahipliği yapan fuarda bu yıl geçen yılın rakamının aşılması bekleniyor. TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, fuara dair açıklamalarda bulundu.

Enerji sektörü ICCI’da buluşuyor

Global bir sektör buluşma noktası

ICCI Fuarı’nın global firmaların Türkiye pazarına giriş anahtarı ve Türk enerji firmalarının ise yurt dışına açılan kapısı olduğunu belirten Şenel, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası enerji platformu olan ICCI’ın kamunun ve yatırımcıların yakından ilgilendiği global bir sektör buluşma noktası olduğunu belirtti.

2000’li yılların başında ülke ihtiyacını güçlükle karşılayan elektrik kurulu gücünün, yılda ortalama yüzde 5 büyüyerek 2010 yılında 50.000 MW, 2023 yılında ise 100.000 MW’yi aştığını paylaşan Şenel; “Son 10 yıla damgasını vuran gelişme yenilenebilir enerji alanında yaşandı ve hidroelektrik, rüzgâr, güneş, jeotermal ve biyoyakıtllı elektrik santrallerinin toplam kurulu gücü 2023 yılı itibarıyla termik santral kurulu gücünü geride bıraktı.

Dünya enerji piyasasının belki de en sıcak coğrafyasında yer alan Türkiye’nin uluslararası altyapı ve enerji alanlarında kısa vadede bölgesel ticaret olanaklarını artırması, yeni yatırımlarla enerji endüstrisini büyütmesi ve teknolojik dönüşümü piyasasına entegre etmesi bekleniyor.

ICCI da etkin, saygın ve kaliteli bir iletişim ve etkinlik platformu oluşturarak bu büyüme ve gelişme sürecinin son 25 yılına katkı sağladı ve buna devam ediyor. Türkiye’de ve dünyada enerjiye yön veren firmaları bir araya getirmekten mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Enerji dönüşümünün kritik adımlarını paylaşılacak

Dünya enerji piyasasının önemli merkezleri arasında yer alan Türkiye’nin konumu ve sektörün tüm yenilikleri ise ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda ele alınacağını belirten ICCI Konferans İcra Kurulu ve KOJENTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Aydın, konferansta bu yıl da geleceğe yönelik sürdürülebilir bir vizyon oluşturacak ve enerji alanında uzman ve bilge konuşmacıların katılımıyla enerji dönüşümünün kritik adımlarını paylaşacağını belirtti.

Aydın; “ Sektörün nabzını tutan etkinlikte her yıl güneşten rüzgara, nükleerden doğalgaza, hidrojenden yeşil enerjiye birçok çözüm öne çıkarken bu yıl bir ilk olarak deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali örneklerinin de yer alacağına değinen Yavuz Adın, “Elektrik ve enerji alanındaki tüm sektör paydaşlarını bir araya getiren fuar, trendleri takip etme ve yeni iş fırsatları keşfetme imkanı verirken dünyanın farklı bölgelerinden gelen profesyonellerle de iş birliği gerçekleştirme fırsatı sunacak” açıklamasında bulundu.

Enerji sektörü ICCI’da buluşuyor

Etkinliğin odağında sürdürülebilirlik yer alıyor

Geçtiğimiz yıl ICCI, iki salonda 6000 metrekarelik alanda 12 ülkeden 146 firmaya ve 45 ülkeden 16 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu yıl ise fuarda, 10.000 metrekarelik alanda 200’e yakın katılımcı firma ve 8 bini yabancı 20 binin üzerinde ziyaretçi ağırlanacak. Bu yıl ‘Enerjinin Geleceğini Keşfet’ temasıyla düzenlenecek olan etkinliğin odağında sürdürülebilirlik yer alıyor. Konferans programında ise enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, akıllı şebekeler, temiz teknolojiler ve çevre yönetimi gibi konularda güncel gelişmeler öne çıkacak.

Electricity Eurasia – Elektrik ve Elektrik Ekipmanları Fuarı eş zamanlı olarak gerçekleşecek

Electricity Eurasia – Elektrik ve Elektrik Ekipmanları Fuarı bu yıl ICCI ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Çeşitli konferans ve etkinliklerin gerçekleşeceği fuarlar enerji üretimi, dağıtımı ve kullanımıyla ilgili birçok ürün, jeneratörler, enerji tasarrufu ve verimliliği sağlayan cihazlar, aydınlatma sistemleri, güç iletim ve dağıtım ekipmanları, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, akıllı şebekeler, elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji teknolojileri gibi yenilikleri ve en son trendleri yerinde inceleme fırsatı sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler