Epoksi Boyalar CAB-O-SIL Füme Silika

03 Şubat 2017
Uygulama Açıklaması

Korozyona ve mekanik strese karşı koruma sağlayan bir epoksi boyalar formüle edilmesi, reçineler, katkı maddeleri, çözücüler ve pigmentlerin karmaşık bir kombinasyonunu gerektirir.

Formülatörlere son formülasyonun reolojik performansı, adhezyonu, korozyon direnci, estetik özellikleri ve maliyeti arasında bir dengeleme zorunluluğu getirilmektedir. CAB-O-SIL füme silika, epoksi boyalarda sarkma/akmaya karşı direnç, anti-çökelme, anti-korozif performans, depolama stabilitesi (raf ömrü) ve mekanik güçlendirme sunarak bu gibi zorlukların üstesinden gelmekte yardımcı olabilir.

çevresel direnç faktörleri

 

Epoksi boyalarda, sarkmaya/akmaya karşı mükemmel bir direnç ve bir reoloji kontrol katkı maddesi ile antiçökelme performansı elde etmek istenir. CAB-O-SIL füme silika, aynı zamanda, özellikle su, nem ve korozyon direnci olmak üzere çevresel faktörlere karşı direnci de geliştirir.  Bunun yanında CAB-O-SIL füme silika mekanik güçlendirme sağlar ve film dayanıklılığını da geliştirebilir.

 

Reoloji Kontrolü

CAB-O-SIL TS-720 füme silika ideal bir reolojik profil sunar. Düşük kesme gerilmelerinde, model epoksi formülasyonu, pigment çökmesini önleyen ve mükemmel bir sarkma direnci sağlayan yüksek viskozite sergiler. Karıştırma, püskürtme veya haddeleme gibi yüksek kesme koşulları altında, CAB-O-SIL TS-720 füme silika içeren model formülasyonları, boyanın uygulanmasını kolaylaştıran düşük viskozite sergiler.

 

Geliştirilmiş Koruma

Hidrofobik bir silika parçacığının ilavesi, boyanın mekanik dayanımını ve su itme kabiliyetini artırır. CAB-O-SIL TS-720 füme silika ilavesi, düzgün epoksi kontrolü için 6H kurşun kalem ile 5H kurşun kalem arasında boyanın dayandığı noktaya kadar sertliği artırır. Sertlikleki bu artış, sertleşmiş boyanın yüzeyi üzerindeki silika parçacıklarının varlığı ve bunların boya içerisinde oluşturdukları ağ ile ilişkilendirilebilir.

 

CAB-O-SIL TS-720’yi 1.5 mil kuru film boyaya dahil etmek, 400 saatlik tuz spreyi korozyon testi sonrasında kabarmayı engellemektedir. CAB-O-SIL TS-720 füme silikanın hidrofobikliği, suyun boyaya nüfuz etmesini ve alt katman ile reaksiyona girmesini önler.

CAB-O-SIL TS-720’yi 1.5 mil kuru film boyaya dahil etmek, 400 saatlik tuz spreyi korozyon testi sonrasında kabarmayı
engellemektedir. CAB-O-SIL TS-720 füme silikanın hidrofobikliği, suyun boyaya nüfuz etmesini ve alt katman
ile reaksiyona girmesini önler.

Melisa Ataç / Kimyager – Boya Kimyasalları Satış Mühendisi – Univar Kimya