Pazartesi, Eylül 26, 2022

EV Bataryalarında Mastik Uygulamaları

EV Bataryalarında Mastik Uygulamaları

Otomotiv dünyasında üretici firmaların elektrikli araç yönünde teknolojilerini ve üretim hatlarını yenilemeleriyle birlikte, EV (Electric Vehicle Elektrikli Araç) batarya üretimi en kritik unsur olarak öne çıkmaya başladı. Buna paralel olarak hem otomotiv üreticilerinin
ve batarya üretici firmalarının, hem de bu firmaların oluşturduğu ortak yatırımların elektrikli araç (EV) batarya üretim tesisleri dünya genelinde devreye girmektedir.

Bu tesislerdeki üretim teknolojilerine bakıldığında farklı amaçlar ile kimyasal kullanımı, batarya üretiminde temel yapı taşlarından biri olma özelliğini kazandı. Farklı özelliklere sahip bu kimyasalların uygulamaları; hem yüksek güvenlik standartları nedeni ile oldukça önemli, hem de hassas karışım oranına sahip çift bileşenli ve TIM (Thermal Interface Material – Termal Arayüz Malzemesi) gibi dolgu oranı yüksek aşındırıcı içeren yapıları nedeni ile oldukça zordur.

EV bataryalarının optimum performansını ve maksimum güvenliğini sağlamak için üretim aşamalarında kullanılan mastik (sızdırmazlık) uygulamalarını, üreticilerin özgün tasarımlarına bağlı olmakla birlikte, dört ana başlıkta toplamak mümkündür.

1-Yapısal Yapıştırma
Yüksek üretim verimliliğine ulaşmak, hücre ve taşıyıcı arasında sağlam bir bağ sağlarken, hız, hassasiyet ve tekrarlanabilirlik beklentilerini karşılamak için hücreden taşıyıcıya yapıştırmayı gerektirir. Yapıştırıcı ve ekipman seçimi bu uygulama beklentilerinin karşılanmasında önemli rol oynamaktadır.

2- Titreşim Önleme
Elektrikli bir aracın normal çalıştırılması sırasında batarya modülü, harici şoklar ve titreşimler gibi zorlu yol ve çevre koşullarına maruz kalır. Bu darbeler ve titreşimler, batarya bileşenlerinin deforme olma veya hasar görme olasılığını artıran mekanik gerilime neden
olur. Nihayetinde, azaltılmayan mekanik şok ve titreşimler, modülün güvenilirliğini, uzun ömürlülüğünü ve güvenliğini olumsuz etkiler.

EV Bataryaları

3- Sızdırmazlık
Kaliteli bir sızdırmazlık elde etmek, EV pillerin performansı ve ömrü için ve entegre komponentleri su girişinden ve diğer zorlu çevre koşullarından korumak
açısından kritik öneme sahiptir.

4- Isıl Kontrol
Batarya performansını artırmak ve ağırlığı azaltmak amacıyla, batarya hücreleri daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir ve bu da daha küçük bir alanda daha fazla ısı üretilmesine neden olur. Bu nedenle, her bataryanın, bataryayı aşırı ısınmadan koruyan ve ısıyı güvenli bir şekilde kritik bileşenlerden uzaklaştıran bir ısıl kontrol sistemi ile tasarlanması gerekir.

Batarya paketi montajı sırasında, soğutma devresi ve batarya modülleri/hücreleri arasında boşluk doldurucular olarak da bilinen Termal Arayüz Malzemeleri (TIM’ler) büyük hacimlerde dağıtılır. TIM’ler, ısının batarya hücrelerinden/modülünden soğutma devresine doğru yayılmasına izin veren, termal olarak iletken özelliklere sahip oldukça aşındırıcı dolgu maddeleri içerir.

Graco, uzun ömürlü ve hassas çalışma toleranslarına sahip, çok çeşitli malzemeler ile çalışabilen bir ve iki komponentli ekipmanlara sahip olmanın getirdiği avantaj ile batarya üretim safhalarındaki tüm kimyasal uygulamalarına cevap verebilmektedir.

Haldun Bakkal
Boya – Mastik Uygulama ve Sıvı Transfer Ekipmanları
Satış Müdürü
Genmar

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol