Evonik ve Siemens Energy İklim Dostu Üretim Gerçekleştiriyor

22 Eylül 2020

Evonik ve Siemens Energy, kimyasallar üretmek için karbondioksit ve su kullanan, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) sponsorluğunda bir pilot tesis devreye aldı.

Gerekli enerji yenilenebilir kaynaklardan elektrikle sağlanmaktadır. Pilot tesis Kuzey Ruhr bölgesinde Marl’da bulunmaktadır ve yenilikçi yapay fotosentez teknolojisi enerji devriminin başarısına katkı sağlıyor. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından desteklenen toplam 6,3 milyon Euro ile Rheticus I ve II araştırma projelerinin önemli bir parçasıdır.

turkchem tv

 

Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, Marl’daki açılış töreninde yaptığı açıklamada, “Bugün Marl’da en yüksek standartta yeni bir test tesisinin başlatılmasını sağladığımız için çok mutluyum. Rheticus ile kimya endüstrisinde iklim dostu üretim süreçlerini nasıl kurabileceğimizi ve aynı zamanda yeni inovatif ürünler üretebileceğimizi gösteriyoruz.

Ve bu sadece burada Almanya’da değil, potansiyel olarak tüm dünyada başarı sağlıyor. Bu, teknoloji ihracatı için umut verici fırsatlar yaratıyor. Etkili iklim korumasını teşvik etmek ve Almanya’da güçlü bir endüstriyel temele sahip olmaya devam ediyoruz. İkisinde de başarılı olabileceğimize kesinlikle inanıyorum. Bakanlığın şu anda Marl’daki yeni pilot tesise bu amaçla toplam 6,3 milyon Euro yatırım yapmasından memnuniyet duyuyor ve projede yer alan herkese başarılar diliyorum” dedi.

Rheticus deney tesisinin arkasındaki yapay fotosentez fikri için araştırmacılar doğayı model aldı. Tıpkı bitkilerin karbondioksit (CO2) ve sudan birkaç adımda şeker üretmek için güneş enerjisini kullanması gibi, yapay fotosentez de bakterilerin yardımıyla elektroliz yoluyla CO2 ve sudan değerli kimyasallar üretmek için yenilenebilir enerjiler kullanıyor. Bu tür yapay fotosentez, bir enerji deposu görevi görebilir ve böylece karbon döngüsünü kapatmaya ve atmosferdeki karbondioksit kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kaynak