Farmasi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tuna ile Röportaj

19 Şubat 2021

Farmasi Yönetim Kurulu Üyelerinden Sayın Emre Tuna ile firmanın Ar-Ge faaliyetlerine ve yeni dönem hedeflerine değindiğimiz keyifli bir röportaj çalışmasını sizler için gerçekleştirdik. Tuna aynı zamanda Farmasi’nin ev kadınlarını iş kadınlarına dönüştürmek için sunduğu fırsatlar hakkında bilgi verdi.

Emre Tuna

Emre Tuna

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

1994 İstanbul doğumluyum. 2013 yılında Koç Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitim hayatıma Amerika’da devam ettim. University of Southern California’da İşletme ve Endüstri Mühendisliği okudum. Aynı zamanda, havacılığa olan ilgim, kendi uçağımı uçurabilme merakım sebebiyle pilot eğitimimi de Amerika’da tamamladım. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gezme fırsatım oldu ve her yıl yenilerini ekliyorum. 2016’da Türkiye’ye döner dönmez, küçüklüğümden beri gelişimine şahit olduğum aile markamız Farmasi’nin, büyümesine katkı sağlamak için kolları sıvayıp, işe dahil oldum. İşe başladığımdan beri sayısız farklı konuda çalıştım. Üretim, planlama, Ar-Ge, depo operasyon, hukuk, inovasyon, teknoloji, satış, pazarlama ve sayamadığım daha bir çoğu. Genellikle yurt dışı operasyonları yürüttüm. Birçok ülkeyle çalışmanın yanında yeni ülke/pazar gelişimine de bakıyorum. Ayrıca, Farmasi’nin Yönetim Kurulu Üyelerinden biriyim.

Farmasi’nin başarı serüveni hakkında bilgi verebilir misiniz?

Farmasi’nin temelleri, tıp eğitimine İstanbul’da başlayıp ardından, genç Cumhuriyet’in burs sınavıyla Almanya’ya Goethe Tıp Fakültesi’nde eğitim alan dedem Dr. Cevdet Tuna tarafından atıldı. 1950’de İstanbul’a dönerek, “Tan Ecza” adıyla kurduğu şirketle kendi formülleriyle geliştirdiği yanık merhemi ve öksürük şurubu gibi geniş kitlelerin ihtiyaç duyduğu ürünleri piyasaya sürmüş ve o yıllarda sektörde bir efsaneye dönüşmüş. 1970’lerde fabrika kurarak üretimi büyütmüş.

Tabii dedem bir bilim insanıydı üretmek ayrı bir şey bunu kara dönüştürmek ayrı bir yetkinlik. 80’lerin başında, ikinci jenarasyon olan babam Hakan Tuna’nın işe girmesiyle beraber ticari olarak büyük ivme kaydedilmiş. 2004 yılında “Farmasi” markası doğdu, babamın belli bir yere getirdiği şirketi, bir üst basamağa çıkarmak için 2010 yılının sonlarında üçüncü jenarasyon olarak ben ve kardeşim Sinan Tuna işe dahil olduk. Birkaç ufak dokunuşla önce Türkiye’deki altyapıyı kuvvetlendirdik. 2016 yılında ise, ilk yurt dışı yatırımlarımıza Orta Avrupa ile başladık. Ardından 2019 yılında Farmasi Amerika’yı kurduk. Bu global bir firma olma yolunda attığımız ilk önemli adımdır. Geçen yıl, dünyanın en büyük 100 doğrudan satış markasının yer aldığı listeye 32. sıradan girdik, üstelik bu prestijli listeye giren tek Türk markası olma başarımızın haklı gururunu yaşıyoruz.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz nelerdir?

Farmasi, dokuz ayrı fabrikanın yer aldığı Avrupa’nın en büyük entegre tesislerinden biri, üretim kabiliyetimiz çok güçlü. Makyajdan, cilt bakımına, sağlıklı ev temizlik ürünlerinden, takviye edici gıdaya 2000’i aşkın ürün çeşidimiz var. Ürünlerimizin tamamına yakınını kendimiz üretiyoruz. Bu yılın sonuna doğru takviye edici gıda tesisimizi de hayata geçirerek, üretimimizin tamamını kendi içimizde gerçekleştireceğiz.

Yurt içi ve yurt dışı satış hacminiz nedir? Yeni dönem hedefleriniz nelerdir?

2020 yılında Türkiye’yi 1 Milyar TL satış cirosu ile kapattık. Dünyada şu anda 500 milyon Doların üstündeyiz.

 

Dünyanın en büyük 10 kozmetik firmasından biri ve dünya markası olmak istiyoruz. Bu hedefin bir parçası olarak Nisan ayında dünyanın en büyük 5 pazarından biri olan Meksika’ya gireceğiz. Sonrasında Kanada, Almanya, Japonya, Kore ve Çin gelecek. 2023 hedefimiz dünyada 3 milyar Doları devirmek.

‘’Neden Farmasi?’’ sorusunu hangi cevap ile yanıtlıyorsunuz? Hedef kitlenizin Farmasi ürünlerini seçerken önceliği nedir?

70 yıllık bir üretim deneyimine sahibiz. Ürün çeşidinde önemli bir fark yaratıyoruz. Üyelerimize sunduğumuz kazanç planımız rakiplerimizden çok daha iyi. Aktif 1.2 milyon girişimcimiz var, 100 bini ailesini buradan aldığı parayla geçindiriyor. 5 binden fazlası ayda 5 bin TL’nin üzerinde kazanıyor. Sattığımızı söylediğimiz her bir ürün gerçekten stoktadır. Verilen siparişi 24 saat içinde paketlemiş ve kargoya vermiş oluruz. Türkiye’nin en gelişmiş depo sistemine sahibiz. Kârlı, yatırım gücü yüksek, hızlı kararlar alan, dinamik bir aile şirketiyiz. Müşteri 20 milyonluk ürün istiyorsa bunu hızlıca sağlar, operasyonu çok iyi yönetiriz. Trendleri hızlı yakalıyoruz. Sektör ortalaması 1 iken, biz ayda en az 10 yeni ürün çıkarıyoruz. Amerika’da, Avrupa’da operasyonlarımız var. Rakiplerimizden belki de en büyük farkımız bu. Yurt dışındaki operasyonlarımız çok daha kârlı. Biz bu gücü ülkemize fayda sağlamak, buradaki açıkları kapatmak için kullanıyoruz.

Farmasi kullanıcılarının, bizi tercih etmelerinin birçok önceliği var, memnuniyet oranımız çok yüksek. Uygun fiyata, kaliteli ve güvenilir ürünler sunmamız, teslimat hızımız, herhangi bir konuda anında muhatap bulabilecekleri müşteri hizmetlerimiz bunlardan birkaçı.

Ar-Ge’ye bakış açınız nedir? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’deki sayılı Ar-Ge merkezlerinden birine sahibiz. Müthiş bir Ar-Ge yatırımımız var. Ürünlerimiz, teknolojiyi yakından takip eden Ar-Ge mühendislerimiz tarafından, Farmasi laboratuvarlarında, insan sağlığını koruyan, en yüksek kalite standartlarında ve çevre dostu yöntemlerle üretiliyor. Kurucumuz dedem Dr. Cevdet Tuna’nın, ürün formüllerini kullanıyor, altın kurallarına sadık kalarak; ağır metal, paraben, triklosan içermeyen, hayvansal içerik kullanılmayan ürünlerimizi, iyi üretim uygulamaları standartlarıyla uyumlu, hayvanlar üzerinde test etmeden geliştiriyoruz.

Piyasaya en son sunduğunuz ürününüzden bahseder misiniz? Bu ürün hangi özelliklere sahiptir?

Şubat ayında, süper besin olarak adlandırılan Spirulina’yı piyasaya sürdük. Takviye edici gıda olarak kullanılan bu ürün, Mavi-Yeşil alg içeren bitkisel bazlı bir ürün. Doğadaki en zengin organik demir oranına sahip, ıspanaktan 58 kat, dana ciğerinden ise 28 kat daha fazla demir içeriyor.

spirulina

Üstelik, doğadaki en zengin antioksidan kaynağı. Yeni ürünümüzün tüketicilerden çok fazla ilgi göreceğini düşünüyorum.

İlerleyen süreçte gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu projelerin sektöre ve müşterilerinize katacağı avantajlar ne olacaktır?

Bu yılın son yarısında bahsetmiş olduğum gibi Gıda Takviyesi Tesisimizi açmayı planlıyoruz. Hazırlıklarımız son aşamada, tüm ürün grubumuzu seçtik, üç yıl içinde 100 çeşit ürüne ulaşmayı hedefliyoruz. Gıda Takviyesi Markamız Nutriplus Serimize yeni eklenecek ürünlerle birlikte, müşterilerimizin beslenme yolculuklarına çok daha fazla destek vermeye hazırlanıyoruz. Özel olarak tasarlanacak yüksek kaliteli ürün formlarımız arasında, öğün yerine geçen shakeler ve gıda takviyesi ürünleri, atıştırmalıklar, tazeleyici düşük kalorili içecekler, çaylar, jel formunda ağızda kolayca eriyen ürünler, suda eriyen ürünler ve sıvı formda ürünler yer alacak.

Daha sürdürülebilir bir dünya adına üretim gerçekleştirirken almış olduğunuz önlemlerden bahseder misiniz?

Sürdürebilirliği işimizin özünde tutuyoruz; toprak, hava, su ve enerji kaynaklarını doğanın bize emanetleri olarak görüyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürürken, gelecek kuşakların imkanlarını kısıtlamadan bugünün ihtiyaçlarını karşılamayı ilke edindik. Ürünlerimizde doğal kaynak suları kullanarak atık sularımızı da modern ileri arıtma tesislerimizde arıtarak doğaya zararsız şekilde geri veriyoruz. Yaklaşık 8500 koliyi her gün geri dönüşüme kazandırıyor, enerji tüketiminde tasarruflu teknolojiler kullanıyoruz. Fabrikamızdan doğaya hiçbir zararlı atık yok, doğanın içinde konumlanmış bacasız fabrika özelliğimizle örnek bir tesisiz.

Peki son olarak, Farmasi kadınların hayatına ne kazandırıyor? Farmasi girişimcisi nasıl olunuyor?

Farmasi yıllardır ev kadınlarını iş kadınlarına dönüştürmek için çaba harcayan bir marka. Dijitalleşen dünyada biz de Farmasi olarak girişimcilerimizin evlerinden çıkmadan işlerini yürütebilmeleri, kazanç sağlayabilmeleri için önlemlerimizi aldık.

Girişimcimiz olmak için diplomanızın olmasına, özel bir becerinizin olmasına, büyük bir sermaye birikimine gerek yok, Farmasi bütün kadınlara fırsat eşitliği sağlıyor. Girişimcilerimiz kendi belirlediği sürede, kendi belirlediği potansiyel dahilinde aile bütçesine katkı sağlayabilir, çocuklarını okutabilir, sevdiklerine daha fazla vakit ayırabilir, kendilerini geliştirebilir. Daha profesyonel düşünüp, ekip kurarak kazançlarını artırabilirler. Üstelik, Farmasi’ye katılmak ücretsiz, 18 yaşını doldurmuş herkes farmasi.com.tr adresinden kayıt formunu doldurarak Farmasi Girşimcisi olabilir.