Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Fibromiyalji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fibromiyalji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fibromiyalji, vücudun her bölgesinde yaygın ağrı, uyku sorunları ve yorgunluğun yanı sıra sıklıkla duygusal ve zihinsel sıkıntıya neden olan bir hastalık olarak tanımlanır. Fibromiyalji belirtileri genellikle fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stres gibi bir durumlardan sonra başlar.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen fibromiyalji desemptomlar tek bir tetikleyici olmaksızın zamanla kademeli olarak da ortaya çıkabilir. Memorial Antalya Hastanesi Romatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Erdal Gilgil, fibromiyalji ve tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Prof. Dr. Erdal Gilgil

Genellikle genç kadınlarda ortaya çıkıyor

Fibromiyalji, romatizmal hastalıkların bir türüdür. Genellikle romatizma dendiği zaman tek bir hastalık akla gelir. Ancak iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere iki ana grupta incelenen 200’e yakın romatizmal hastalık vardır. Romatizmal hastalıklar içinde en yaygın görülenidir. Fibromiyalji genellikle üreme çağındaki genç kadınlarda görülmektedir. Çocuk yaşlarda nadir görülür ve genetik geçişli bir hastalık değildir.

Fibromiyaljiye neden olan sebepler
 • Yorgunluk,
 • Depresyon,
 • Uyku problemleri,
 • Stresli ortamda çalışmak,
 • Aşırı yorgunluğa neden olan, kapasiteyi en üst düzeyde kullanmayı gerektiren işlerde çalışmak.
Vücudun bütününde hissedilebiliyor

Fibromiyalji belirtisi genellikle yaygın vücut veya eklem ağrısı şeklindedir. Genellikle genç kadınlarda görülen fibromiyaljide hastalar ilerleyen dönemlerde sakat kalabilecekleri korkusu yaşayacak kadar ağrı hissedebilirler. Görülen ağrıların şiddeti hastalığın daha da ilerleyeceğini düşündürür. Aslında ilerlemeyen bir hastalıktır fakat vücudun bütününde hissedilen ağrılar söz konusudur. Fibromiyalji eklemlerde değil, yumuşak dokuda (kas) gelişen bir hastalıktır.

Fibromiyalji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fibromiyaljide başlıca görülen belirtiler şunlardır;

 

 1. Tüm vücutta ve eklemlerde oluşan ağrı,
 2. Halsizlik,
 3. Çabuk yorulma,
 4. Sabahları dinlenememiş kalkma,
 5. Uykuya geç,
 6. Şiddetli baş ağrısı,
 7. Karın ağrısı,
 8. Adet dönemlerinde sancılanma,
 9. İrritabl bağırsak sendromu gibi fonksiyonel bağırsak hastalıkları.
Hastanın rahatlamasını sağlamak çok önemli

Fibromiyalji diğer hastalıklarla sıklıkla karıştırılabilmektedir. Fibromiyaljiyi tespit etmek için standart bir test yoktur. Romatoloji uzmanının gerçekleştirdiği detaylı bir muayene ile anlaşılabilir. Fibromiyalji tanısı konulabilmesi için diğer hastalıkların ekarte edileceği bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır.

Fibromiyalji tanısı konulduktan sonra en önemli nokta hastaların rahatlamasını sağlamaktır.. Çünkü fibromiyaljinin yaygınlık göstermesine rağmen ilerleyici bir hastalık olmadığı ve sakatlığa yol açmayacağının bilinilmesi gerekir.

Tedavide fiziksel aktivitenin önemi çok büyük

Fibromiyaljide ilaç tedavisi uygulanır. Etkinliği gösterilmiş antidepresanlar önemli rol oynar.

Bu hastalıkta uyku problemleri çok önemlidir.. Uyku düzeninin sağlanması hastanın rahatlığı açısından önemlidir. Tedavi için antiepileptik ilaçlardan faydalanılır.

Bunlar daha çok nöropatik ağrı olarak tanımlanan, sinirlerden kaynaklanan ağrılar için kullanılan ilaçlardır ve fibromiyaljide de etkilidir. Fibromiyalji tedavisinde ilaçlar tek başına yeterli değildir. Hastaların mutlaka egzersiz yapmaları önerilir. Yürüyüş, koşu, bisiklet, tenis ve yüzme gibi aktiviteler her gün yapılmalıdır.

 

Fibromiyaljiye neden olan risk faktörleri şunlardır;
 • Yorgunluk,
 • Depresyon,
 • Uyku problemleri,
 • Stresli ortamda çalışmak,
 • Aşırı yorgunluğa neden olan, kapasiteyi en üst düzeyde kullanmayı gerektiren işlerde çalışmak.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU