Pazartesi, Eylül 26, 2022

Frimpeks İcra Kurulu Üyesi Burak Uçar Sorularımızı Yanıtladı

Frimpeks İcra Kurulu Üyesi Sayın Burak Uçar, gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı yanıtladı. Uçar, Frimpeks’in başarılı gelişim ve büyüme sürecini anlattı.

Burak Uçar
Burak Uçar

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 25 senedir kimya sektöründe çalışmaktayım. Endüstri mühendisiyim. Ciba Specialty Chemicals, Huntsman ve Sika gibi uluslararası kimya firmalarında, tekstil kimyasalları, plastik, boya sanayisi ve inşaat kimyasalları sektörlerinde uzun seneler üst düzey yönetici olarak çalıştım.

Şimdi ise Frimpeks’te Kimya Bölümü’nden sorumlu İcra Kurulu Üyesi görevini yürütüyorum.

Frimpeks’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

Frimpeks Türkiye’de ne zaman faaliyete geçmiştir? Frimpeks® 1988 yılında aile şirketi olarak kurulmuş olup, matbaa ve inşaat sektörüne ürün tedariki konusuna odaklanmıştır. Türkiye´deki baskı sektörünün gelişmesi ile, 2006 yılında üretim tesislerimize UV vernik üretilmesi amaçlı kimya tesisi kurulmuştur.

frimpeks

Tesisimizin açılmasının ardından etiket ürünlerinin üretiminin hızlanması ile beraber, Frimpeks bölgede önemli bir marka haline gelmiştir.

Firmanın hızla büyümesini, Almanya, Güney Rusya, ABD ve İngiltere’de olmak üzere çok sayıda dağıtım merkezinin açılması takip etmiştir.

Efektif ve profesyonel üretim sistemlerimiz, Ar-Ge ve satış ekiplerimiz sayesinde tüm bu bölgelerde satışlarımız hızla gelişmiş ve sektörün aranan firmaları arasına girerek, birçok uluslararası kimya devleri ile rekabet eder seviyelere ulaşmıştır.

Günümüzde Frimpeks, ahşap ve baskı sektörlerinde su bazlı ve UV laklar ve mürekkepler, PSA/PVA tutkalları üretimlerinde çok geniş ürün yelpazesi ve yüksek kalitesiyle sektörde çok üst seviyelere yerleşmiş ve Türkiye’nin ilk 500 firması arasına girerek 339. sıraya yükselmiştir.

Ar-Ge faaliyetlerine çok önem veren Frimpeks, sektörlere özel dört ayrı laboratuvarı ve güçlü Ar-Ge kadrolarıyla her geçen gün ürün yelpazesini arttırarak ve müşterilerine özel çözümler sunarak büyümektedir.

Frimpeks, 2021 yılında poliüretan reaktif hot-melt ve ilgili polyester üretimi için büyük bir yatırıma imza atmış, ahşap flat-laminasyon, profil sarma, flexible-packaging ve tekstil gibi büyük sektörlerde kullanılacak bu katma değerli PUR yapıştırıcıların üretiminde ilklerden biri olmayı amaçlamıştır.

Tüm bu yatırımlar ve üretim teknolojileri yanında sağlık ve çevre konularında standartlarını çok yüksek tutarak, uluslararası firmaların seviyesine ulaşmıştır. İşçi sağlığı güvenliği ve çevre dostu üretim Frimpeks için vazgeçilmezdir.

frimpeks

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Etiket ve kimya ürünlerimizin toplamında %40 ihracat oranına sahibiz. Bu ihracat payımızı yurt dışında faaliyete geçirdiğimiz fabrikalarımız ile güçlendirme imkânı bulduk.

Amerika ve Avrupa’daki bölgesel tesislerimiz sayesinde müşterilerimize hem hızlı teslim süreleri hem de hızlı teknik servis verme şansı bulabilmekteyiz. Frimpeks´in kuruluşundan itibaren ilke olarak edindiği, yetkin teknik servis anlayışı sayesinde yurt dışında da rekabetçi duruma geldiğimize inanıyoruz.

Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında Frimpeks firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Çorlu’daki kimya fabrikamızda dört ayrı sektöre özel laboratuvarlarımız ve geniş Ar-Ge kadromuzla hizmet vermekteyiz. Ahşap teknik laboratuvarı, matbaa lak ve mürekkep laboratuvarları, PSA tutkal ve PUR laboratuvarlarımız çok kapsamlı teknolojik imkanlara sahip olup tüm Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını bu laboratuvarlarda gerçekleştiriyoruz.

Sektörlere özel tüm aplikasyonları yapacak, üretim simülasyon ve uygulama makineleri ve teçhizatları sayesinde müşteri uygulamaları ve tekniklerinin birçoğunu bu laboratuvarlarda yapabilmekteyiz.

Uzman Ar-Ge kadromuzun dışında, yurt dışında birçok yabancı danışmanlar ile de çalışmaktayız. Ayrıca birçok yerel üniversite ile ortak projeler geliştirerek araştırma faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Frimpeks olarak Slovenya´da, üniversite ile ortak çalışan bir Ar-Ge laboratuvarına da sahibiz.

Frimpeks’in çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Frimpeks olarak çevre konusunda çok hassas olduğumuzu net bir şekilde söyleyebiliriz. Ürünlerimizin içerisinde kesinlikle solvent, kanserojen, çevreye ve doğaya zararlı maddeler kesinlikle bulunmamaktadır. Çevre dostu üretim sistemlerimiz ve 7/24 çalışan kimyasal ve biyolojik arıtma sistemlerimiz vasıtasıyla hem doğaya saygılı davranıyoruz hem de işçi sağlığı ve güvenliğine büyük önem veriyoruz.

Frimpeks yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Frimpeks’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Frimpeks özellikle Türkiye´de pek fazla üretilmeyen, yurt dışından ithal edilmek zorunda kalınan ürünler ile ilgili yatırım yaparak her zaman sektörde milli ürün miktarını arttırmayı hedeflemektedir. Ayrıca Frimpeks olarak faaliyette bulunduğumuz sektörler ile ilgili mümkün olduğunca komple sistem sunmayı hedeflemektedir.

Böylece müşterilerimiz etiketinden tutkalına, UV/SB mürekkebinden verniğine, komple sistem olarak tüm ihtiyaçları karşılayabilmek için ürün yelpazesini genişletmekte ve gerekli yatırımlarını yapmaktadır. 2020-21 yılı PUR projesi ve yatırımından sonra 2022 yılı için de PUD poliüretan dispersiyon projesini ve ilgili yatırımlarını planlamaktayız.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol