Pazartesi, Ağustos 15, 2022

GCA ’dan Kütahya’da İki Yeni Cam Ambalaj Fabrikası Yatırımı

GCA ’dan Kütahya’da İki Yeni Cam Ambalaj Fabrikası Yatırımı

İSTANBUL (AA) – Cam ambalaj üretimi için Gürok Holding şirketlerinden GCA,  Kütahya’da iki yeni fabrika yatırımı yapacak.

Şubat ayında şirket, Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde ikinci fabrikasını devreye almıştı. Bu şekilde şirket, 420 ton olan günlük üretim kapasitesini, ilave ettiği 400 tonla yaklaşık iki katına çıkarmıştı. İstidam edilen çalışan sayısı da bu süreçte yüzde 100 artarak 500’e yükseldi.

Şirket, gelecek yıl üçüncüsünü, 2023’te de dördüncüsünü tamamlama hedefiyle beyaz (flint) ve yeşil (renkli) cam ambalaj üretimleri yapacak iki yeni fabrika yatırımı daha gerçekleştirecek. Bu fabrikalar, 500’er tondan toplam 1.000 ton günlük üretim kapasitesine sahip olacak ve Kütahya 1. OSB içinde inşa edilecek. Bu iki yeni cam ambalaj fabrikası GCA’nın şimdiye kadar inşa edilen en büyük kapasiteli fırınlarına sahip olacak.

GCA’nın üretim kapasitesi ise 2023’te toplamda 1.800 tonla yıllık 1 milyar adetten 2,5 milyar adede yükselecek ve aynı zamanda 700 kişiye ek istihdam sağlanacak. Yeni üretim yerleşkesinde toplam 5 fabrikada 2 bin 500 tonluk günlük üretim kapasitesine ulaşılabilecek.

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, cam ambalaj sektöründe müşterilerine en iyi ve en kaliteli ürünleri sunmaya gayret ettiklerini ifade etti. Gayret, bu hedef doğrultusunda ülke ekonomisi için katma değer sağlamayı görev edinerek yatırımlarına hızla devam ettiklerini belirtti.  Gayret, “Şubatta devreye aldığımız ikinci fabrikamızdan sonra, önümüzdeki yıl tamamlanacak üçüncü fabrikamızın inşaatına başladık.

Dördüncü fabrikamızın hazırlıklarına da en kısa sürede başlayarak 2023’te tamamlamayı hedefliyoruz. Bu yatırımlarla, Türkiye’deki cam ambalaj üretim kapasite payımızı yüzde 15 seviyesinden önce yüzde 20, ardından yüzde 25 seviyesine çıkarmayı ve yeni ürün portföyümüzle yeni müşterilere ulaşmayı planlıyoruz. Bu iki fabrika yatırımımızla pazarı tek başımıza yüzde 16 büyüterek Türkiye’nin ikinci büyük cam ambalaj üreticisi olacağız.

Başta Orta Doğu, Afrika, Avrupa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 40’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor, yeni yatırımlarımızla ülke sayısını 50’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol