GEBKİM Almanak’ta Kimya Sanayinin Önemli İsimleri Buluştu

07 Haziran 2021

GEBKİM 2020 Almanak çalışması, 2020 yılının öne çıkan gelişmeleri ve 2021 yılı hedeflerini bir araya getirdi. GEBKİM Almanak’ta kimya sanayinin önemli aktörlerinin yanı sıra Türkiye ekonomisi ve eğitim vizyonuna yön veren değerli isimlerin görüş ve yorumları da bu önemli çalışmayı zenginleştirdi.

Pandemi etkisi altında geçen 2020 yılı değerlendirmeleri ve 2021 projeksiyonları, Kocaeli Dilovası’nda kurulu olan GEBKİM tarafından hazırlanan almanakta yer aldı.

Almanakta GEBKİM Kimya İhtisas OSB ve GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın faaliyetlerine detaylı olarak da yer verildi.

GEBKİM Almanak’ta eğitime dair değerli görüşlerini içeren bir yazı kaleme alan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yazısında, “Çocuklarımıza “sorumluluk, dürüstlük, akıl, özgüven, sabır, araştırma ve yaratıcılık ruhu, düzenli ve disiplinli olma; insana ve toplumsal hayata sevgi, çevreye saygı; vatan sevgisi, takım ruhu ve dayanışması” gibi yaşam boyu kalıcı davranışsal ve bilişsel özellikler kazandırmayı amaçladığımız bir eğitim modelini toplumun tüm katmanlarının ortak mutabakatıyla hayata geçirmenin çabası içindeyiz” diyerek görüşlerini ifade etti.

GEBKİM Almanak sayfalarında buluşan diğer isimler arasında Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister de yer alıyor.

Pandemi sürecinde kimya sektörü çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için tüm tedbirleri alarak üretimlerine devam etti. Türkiye ekonomisinde stratejik öneme sahip olan kimya sektörü, Covid-19 pandemisinde yaşam için vazgeçilmez ürünleri ile kendini yeniden ispatladı.

Kimya sektörünün önemli aktörleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, sektöre yönelik değerlendirmeleri ve 2021 öngörüleri ile Almanak’a katkı verdiler.

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kocagül, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, SEPA-Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kınacı, Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya, Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Pakiş, yazılarında kimyanın alt sektörlerinde yaşanan güncel gelişmeleri ve sektörün sorunlarına işaret ettiler.

GEBKİM Almanak için Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve pandemi sürecinde ağırlaşan sorunların fotoğrafını çeken İTÜ İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Günçavdı, çözüm önerilerini de içeren bir analize imza attı.

Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Gazeteci-Yazar Metin Can; yeni trendler, teknolojiler ve dijital dönüşüm gibi konular üzerine görüşleri ve gelecek öngörülerini içeren değerli yazıları ile GEBKİM Almanak’ta buluşan isimler arasında bulundular.

 

PMO Partners Kurucusu ve Genel Müdürü Bengü Türk, pandemi ile birlikte kimya sektöründe değişen trendler ve dijital dönüşümü sağlamaya yönelik olarak kurulacak olan GEBKİM Teknoloji Gelişim Merkezi hakkında çok önemli bilgiler paylaştılar.

 

İzgören Akademi Kurucusu ve Eğitmen Ahmet Şerif İzgören de Covid-19 pandemisi sürecinde yaşanan değişim ve eğitim dünyasına etkisine dair değerlendirmelerinin yanı sıra GEBKİM Almanak okuyucularına özel hazırladığı, “Odağımız Gelecek” temalı eğitimi ile çalışmaya önemli bir katkıda bulundular.

21 yıl önce kimya sanayi firmalarını, ortak iş yapma kültürü ile organize bir yapıda bir araya getirerek bir ilke imza attıklarını söyleyen GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GEBKİM’in ülke ekonomisine sağladığı katkı kadar eğitim ve sağlık alanındaki projelerle de öncü bir rol üstlendiğini belirtti.

Türk sanayini iyi bilen bir ekip olarak, kimyanın ülkemiz için taşıdığı öneminin ve bu alandaki ihtiyaçların farkında olduklarını ifade eden Vefa İbrahim Aracı “Dağınık haldeki kimya sanayi kuruluşlarını, doğru lokasyonda, kimyanın gerektirdiği modern bir altyapıya sahip, insana ve çevreye saygılı bir organize sanayi bölgesinde bir araya getirmek, ortak iş yapma kültürünü yeşertmek ve yaratılacak sinerji ile rekabet gücümüzü ileriye taşımak istiyorduk.

Bu hedeflerle kümelenme fikri, o dönemin şartlarında ileri görüşlü bir vizyona işaret ediyordu. Aynı sektördeki firmaların kıyasıya rekabeti bir kenara bırakıp ortak iş yapma kültürü ile ihtisas OSB çatısı altında güç birliği yaptıkları bir kimya ekosistemi oluşturmak için yola çıktık ve bunda da başarılı olduk. GEBKİM Kimya İhtisas OSB’deki firmalar; yeteneklerini, farklılıklarını ve güçlerini birleştirerek güçlerine güç katıyor. İşbirliği, çevre hassasiyeti, inovasyona yatırım, dürüst iş yapma, ülke kalkınmasına hizmet ve hepsinden de önemlisi insana yatırım bölgemizdeki tüm firmaların ortak paydasını oluşturuyor” dedi.

GEBKİM OSB’nin, bugün kimya sanayinin parmakla gösterilen örnek kümelenme modeli olarak büyümeye devam ettiğini ifade eden Aracı, “Sektörün ihtiyaçlarına özel tasarlanan modern altyapısı, sosyal donatıları, çevreye ve insana saygılı üretim anlayışı, yönetim vizyonu, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anaokulu, AB projeleri, dijital dönüşüm ve inovasyon çalışmalarının yanı sıra kamu, yerel yönetim ve üniversite işbirlikleri ile hayallerimizin de ötesine geçtik.

Firmalarımızın gayretli çalışmaları ile şehrimize ve ülkemize sağladığımız katma değeri her geçen gün daha da artırarak ilerleyeceğiz. GEBKİM ve firmalarımızın çalışmalarını da ortaya koyan ve çok değerli isimlerin yazılarının yer aldığı GEBKİM Almanak çalışmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diyerek görüşlerini paylaştı.