GEBKİM’de 1 Milyar 200 Milyon Liralık 6 Yatırım

09 Kasım 2020

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM yaklaşık 1 milyar 200 milyon Liralık yatırım ile hayata geçirilen 6 tesisin toplu temel atma ve açılış törenine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla düzenlenen törende Koruma Temizlik, Ece Boya ve Gentaş Kimya’nın GEBKİM Kimya İhtisas Organize Bölgesi’ndeki yeni üretim tesislerinin temel atma ve açılışları gerçekleştirildi.

Törende GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı tarafından eğitime kazandırılan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama ve Pilot Üretim Tesisi ile laboratuvarlarının açılışı ve yine Vakıf tarafından Dilovası’nda yaptırılan GEBKİM Anaokulu’nun da temeli atıldı. Yeni yatırımların toplam bedeli 1 milyar 200 milyon Liraya ulaşırken 1000’den fazla kişiye de yeni istihdam sağlanacak. Ayrıca firmaların yeni üretim tesisleri ile yıllık 100 milyon dolara yaklaşan ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kimya sektöründe katma değeri yüksek yerli üretim ihracata katkı sağlarken ithalatı azaltarak cari açığa da ilaç olacak.

turkchem tv
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

“Kimya ekosistemi oluşturduk”

 GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı: “Biz 20 sene önce alışılmadık bir fikrin peşine düştük, sıfırdan bir kimya kümesi kurmayı hayal ettik. Bugün geldiğimiz noktada GEBKİM 66 firması ve yıllık 4 milyar liraya ulaşan ihracat hacmiyle sektörde önemli bir oyuncu oldu. Biz burada bir kimya ekosistemi oluşturduk. İş birliği, çevre hassasiyeti, inovasyona yatırım, dürüst iş yapma, ülke kalkınmasına hizmet, hepsinden de önemlisi insana yatırım bu bölgedeki tüm fabrikaların ortak paydası. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın teşrifleri ile açtığımız ve temelini attığımız yeni fabrikalar GEBKİM’in gücüne güç katacak.

Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı

Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı

 

Daha da önemlisi Türk sanayine ihracat ve istihdam artışı olarak geri dönecek. Bu yatırımların hepsi çok önemli ve kıymetli ancak anaokulu ve meslek lisesi projelerimize ayrıca bir vurgu yapmak istiyorum. GEBKİM’de 400’den fazla kadın çalışanımız var. Biz bu sayıyı daha da yukarılara çekmek istiyoruz. Ülkemizde kadın istihdamı maalesef arzulanan düzeyde değil. Biz GEBKİM olarak kendi ekosistemimizde bu durumu tersine çevirmek istiyoruz. Kadınlar sanayide de çalışır, hem de en iyi şekilde çalışır, bundan hiç kuşkumuz yok.

Temelini attığımız GEBKİM Anaokulu, çalışan kadınların gözü arkada kalmasın diye hayata geçirdiğimiz bir proje. GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise benim bunca yıllık iş hayatımda belki de geleceğe bırakacağım en önemli yatırım olacak. 2018 yılında aldığımız liseyi 20 milyon liralık bir yatırımla yeniden hayata kazandırdık. Okulun içindeki laboratuvarları alanın uzman isimleriyle birlikte donattık. Neye ihtiyaç varsa en iyisini çocuklarımız için getirttik. Okuldaki boş zamanlarını bile en iyi şekilde geçirsinler istedik. Pilot Üretim Tesisi’nde hayal güçlerini kullansınlar, derslerde öğrendiklerini kendi yöntemleri ile pratiğe döksünler istedik. GEBKİM’in kapıları mezuniyetlerinden sonra hepsine ardına kadar açık” dedi.