Gebze Teknik Üniversitesi Plant Factory ile Anlaştı

31 Aralık 2020

Gebze Teknik Üniversitesi ile ülkemizde kapalı alanda topraksız dikey tarım sistemlerinin öncülerinden Plant Factory arasında Ar-Ge odaklı iş birliği protokolü imzalandı.

Üniversite-Sanayi tarım için bir araya geldi

Ülkemizin 11 Araştırma Üniversitesi’nden biri olan Gebze Teknik Üniversitesi’nin Biyoteknoloji Enstitüsü ile kapalı mekanda topraksız dikey tarıma yönelik yerli ve milli sistemlerin öncülerinden olan Plant Factory Bitki ve Gıda Sistemleri A.Ş. arasında bir süredir devam ettirilen görüşmeler neticesinde, 4 yıllık bir işbirliği protokolü imzalandı. Gebze Teknik Üniversitesi Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN’ın başkanlığında yapılan toplantıda Plant Factory kurucu ortakları Halil BEŞKARDEŞLER, Ahmet GÜNEY, Emre KAYNAR ve Anıl SÖNMEZ ile Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl KURNAZ, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Barış KUTMAN, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Damla ARISAN, Dr. Öğr. Üyesi Bahar YILDIZ KUTMAN, Genel Sekreter Nadir YILDIRIM ve Enstitü Sekreteri Murat UÇAR hazır bulundu.

tarım

Hedef sağlıklı ürünler yetiştirmek

İmzalanan protokol kapsamında, Plant Factory tarafından geliştirilmiş olan topraksız dikey tarım sisteminin Ar-Ge odaklı olarak tasarlanan bir prototipi Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde kurulacak. Bu sistemde bitki besleme optimizasyonu ve biyofortifikasyon gibi yaklaşımlarla kaynak kullanım etkinliğini arttırmaya, karbon ayak izini azaltmaya, küresel gıda ve beslenme güvencesi bakımından sürdürülebilir ve iklim değişikliğine dirençli bir üretim sistemi oluşturmaya, ürünlere fonksiyonel gıda özelliği kazandırmaya ve sonuç olarak daha kaliteli, daha “yeşil” ve her bakımdan daha sağlıklı ürünler yetiştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi planlanıyor.