Perşembe, Mayıs 19, 2022

Genmar Satış Müdürü Haldun Bakkal İle Röportaj

Gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde Genmar Satış Müdürü Sayın Haldun Bakkal yapıştırıcı ve sızdırmazlık alanlarında sundukları ürün ve teknolojiler hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1987 yılında İ.T.Ü. Makina Fakültesinden mezun olup, askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra Parsan Makine Parçaları Sanayii A.Ş.’de bakım mühendisi olarak 1989 yılında mühendislik hayatıma başladım.

Bu tarih sonrası farklı sektör ve şirketlerde iş hayatıma devam ettim. Hızlıca sıralamak gerekirse, Genmar A.Ş. Satış Mühendisi, Güriş A.Ş. Satış Mühendisi, Oyak Renault A.Ş. Boya Metod Mühendisi, Garanti Finansal Kiralama A.Ş. Makina Ekipman Bölümü Müdür Yardımcısı, Geico A.Ş. TR Proje Müdürü görevlerinde bulundum.

Son olarak, 2003 yılından bu yana Genmar A.Ş.’deki ikinci dönemimde Boya – Mastik Uygulama ve Sıvı Transfer Ekipmanları Satış Müdürü olarak iş hayatıma devam ediyorum.

Genmar’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

Genmar, 1986 yılında iki kişilik kadrosu ve Ingersoll Rand Havalı montaj ekipmanları satışı ile hayatına başladı. İlk günden bu yana “Üretirken Kazandırır” felsefesi ile müşterilerinin imalat hatlarında verim ve kalite arttıran, maliyet azaltan, ergonomik ekipmanlar ve çözümler sunmak üzere gelişim içinde oldu.

Bugün Genmar’da, alanlarında dünyaca bilinen 17 farklı markanın Türkiye temsilciliği yapılmaktadır. Genmar, montaj ve akıllı taşıma, boya ve mastik uygulamaları, sıvı dolum, yalın üretim sistemleri başlıkları altında toplayabileceğimiz konularda, paket çözümler, anahtar teslimi projeler, servis ve eğitim hizmetlerine yönelik faaliyetlerini, 55 kişilik bir personel sayısı ile ekiple sürdürmektedir.

Genmar’ın özellikle Yapıştırıcı ve Sızdırmazlık alanlarında sunduğu ürün, marka ve hizmetler nelerdir? Genmar bu alanlarda, ağırlıkla hangi sektörlere ne tür ürünler sunmaktadır?

Yapıştırıcı ve Sızdırmazlık uygulamalarında çözüm ortağımız, konusunda dünyanın en prestijli markalarından olan Graco firmasıdır. Graco; yapıştırıcı ve sızdırmazlık alanında geniş bir ekipman yelpazesine sahip olmakla beraber piyasa ihtiyaçlarını ve eğilimlerini de yakından takip etmektedir.

Son kullanıcıların uygulama ihtiyaçları ve kullanılan kimyasalların çeşitliliğine göz önünde
bulundurularak en uygun ekipmanlar farklı sektörlerin kullanımına hazır hale getirilmektedir.

Genmar olarak ürün yelpazesindeki standart ekipmanlar ile ihtiyaca yönelik sistem kurumları gerçekleştirmekte, ayrıca çözüm gerektiren durumlarda proje çalışmaları yaparak müşteri ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Müşteri portföyümüzün ağırlığı otomotiv, ticari araç ve yan sanayileri olmakla birlikte yapıştırıcı ve sızdırmazlık uygulamalarının var olduğu her sektöre hizmet vermekteyiz. Son günlerde ise elektrikli araç batarya üretimine yönelik yatırımlar üzerine yoğunlaşmış durumdayız.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Türkiye genelinde sanayiinin olduğu her bölgede varlığımız olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Satış ve servis mühendislerimiz müşteri ziyaretlerini, pandemi koşulları nedeni ile yaşadığımız sağlık ve ziyaret zorluklarına rağmen gerçekleştirmektedir.

Bu ziyaretlerin yanında ürün veya müşteri bazlı webinar – tanıtım toplantıları ve demo faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Pandemi koşullarının daha da rahatlamasıyla bu konulardaki çalışmalarımızı arttırmak arzusundayız.

Elbette Türkiye’de gerçekleştirilen fuar faaliyetleri, özellikle uzmanlık fuarları, bizim için yeni müşterilere ulaşmakta ve mevcut müşterilerimiz ile güncel bilgi alışverişinde bulunmakta önemli bir rol üstleniyor.

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek olan Adhesive&Bonding Eurasia fuarının da bu kapsamda Genmar için önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Yurt dışı pazarlarına yönelik olarak şu anda özel bir çalışmamız bulunmuyor.

Bu ülkelerde yaptığımız çalışmalar ağırlıklı olarak Türkiye’de yerleşik mühendislik veya robot firmaları ile ortak proje çalışmaları üzerinden yürümektedir.

Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında Genmar firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Yapıştırıcı ve sızdırmazlık alanında daha önce belirttiğim gibi standart ekipmanlar ile cevap verilemeyen müşteri ihtiyaçlarımız için özel projeler çalışıyoruz. Bu projelerde çözüm ortaklarımız kimyasal tedarikçi firmalar veya robot/mühendislik firmaları olmaktadır.

Montaj, akıllı taşıma ve yalın üretim sistemi gibi diğer faaliyet alanlarımızda da teknik servis ve proje ekiplerimizin tasarımları ile gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ve patent alınmış ürünlerimiz bulunmaktadır.

genmar

Genmar’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Genmar olarak önceliğimiz ve hedefimiz temsil ettiğimiz markaların önünde “Genmar” markasının müşterilerimizde güven, kalite ve istikrar kavramlarını çağrıştırması olmuştur. Genmar; misyon ve vizyonunu da imalat sanayiinin öncelikli ve kalıcı tercihi olmak, tüm paydaşları için sürdürülebilir değer artışı sağlamak üzerine kurmuştur.

Bu değerlere ulaşmak için en önemli gücümüz Genmar’ın 55 kişilik ekibidir. Kendi konularında eğitimli, tecrübeli ve sürekli gelişime açık ekip arkadaşlarımızın çalışma koşulları ve şartları da, bu bilinç ile en üst seviyede sağlanmaktadır.

Kendi bünyemizde bulunan İş Güvenliği Uzmanımızın yönlendirmesi ile gerek ofislerimiz, servis ve üretim alanlarımızda gerekse müşteri adresindeki çalışma ve şantiye alanlarında iş güvenliği konusunda her tedbir taviz verilmeden uygulanmaktadır.

İşe alımlarımız sonrası ilk eğitimlerimizden biri İş Güvenliği Uzmanımız tarafından verilmektedir. Özel alanlarda yapılacak çalışmalar için, örneğin patlayıcı ortamlarda çalışma
gibi, dış eğitimler planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

Genmar yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Genmar’ın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Genmar için en önemli yatırımın, çalışanları olduğunu söyleyebiliriz. 2020 yılının başlarında iş hayatını olumsuz olarak etkileyen pandemi koşullarına rağmen Genmar iki yıl içinde kadrosuna 11 kişi katmıştır.

Ekip üyelerimizin sayısındaki artışa paralel olarak ve paydaşlarımız ile daha verimli çalışabilmek adına Genmar, önümüzdeki yıl içinde deneme – eğitim ve sunum alanlarını da içinde barındıran yeni binasına geçmek üzere planlama yapmaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler