Genveon İlaç Genel Müdürü Dr.Erhan Baş ile Söyleşi

07 Aralık 2020

Genveon İlaç Genel Müdürü Sayın Dr. Erhan Baş ile firmanın faaliyetlerinden ve Ar-Ge çalışmalarından bahsettiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aynı zamanda Baş, Altın Havan Ödülleri’nde “En İyi Ürün’’ ödülü kazanan ürünleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Dr. Erhan Baş

Dr. Erhan Baş

Bize kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Sonrasında, Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Programı’nı ve Marmara Üniversitesi Stratejik İşletme Yönetimi Programı’nı bitirdim. Harvard Business School’da Genel Müdürlük, London Business School’da Senior Executive Programme ve Wharton Business School’da Executive Development Programme eğitimi aldım. 1990 yılında ilaç sektöründe Ürün Müdürü olarak başladığım kariyerime çeşitli kademelerde yönetici olarak devam ettim. 16 yıl Bilim İlaç Genel Müdürlüğü görevini üstlendim. Şu an Genveon İlaç’ın Genel Müdürü olarak kariyer hayatıma devam ediyorum.

1978-1984 yılları arasında Beşiktaş Basketbol A Takımı’nda profesyonel olarak basketbol oynadım. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok sivil toplum kuruluşunda görev alıyorum.

ilaç

Genveon hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz?

Deneyimli ve seçkin insan kaynağı kadrosuyla kısa sürede hızla büyüyen Generica İlaç, Ar-Ge’ye büyük önem vererek, akut ve kronik pazarlarda insanların faydasına sunduğu; orijinal, eşdeğer ve OTC ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyü ile insan sağlığına ve hayatına katkıda bulunuyor.

2020 yılıyla birlikte, daha çok insanın hayatına dokunabilmek için büyük hedeflerle oluşturduğumuz yeni vizyonumuz kapsamında, bir dönüşüm hareketi başlattık. Bu dönüşüm hareketinin ilk adımı olarak ismimizi “Genveon” olarak değiştirdik. Eski ismimiz olan ‘Generica’ ve yeniliğin günümüz tanımı ‘Invention’ terimlerinin birleşiminden doğan Genveon; kazandığımız güveni, sahip olduğumuz yüksek kalite kültürünü ve dinamizmi inovasyonla buluşturan yeni vizyonumuzu simgeliyor. İsmimizle birlikte logomuzu da yeniledik. Yeni logomuzda yer alan, ileriyi ve zirveyi işaret eden ok, Genveon’un sağlık ve insanlık için her zaman en iyiyi ve en ileriyi hedeflediğini gösteriyor.

Bu değişime paralel, Gebze’de firmamız bünyesine kattığımız, kalite olarak uluslararası alanda sınıfının en iyileri arasında yer alan üretim tesisimiz ile üretim sektörüne girmiş bulunuyoruz. Tesisimiz halihazırda başta Japonya, Kanada, Güney Kore olmak üzere birçok Avrupa ülkesi dahil 65 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Hizmet verdiğiniz sektörlerden ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

Ürün gamımız değer katılmış orijinal, jenerik ve OTC ürünlerden oluşuyor. Toplamda 47 adet ürün ve 89 form ile ilaç sektörüne hizmet veriyoruz. İlaç portföyümüzü; akut, kronik ve değer katılmış eş değer ve orijinal OTC ürünler olarak belirledik. Şu anda Ar-Ge’de çalışılan ürünler hariç nöroloji, psikiyatri, KBB, Aile hekimi, dahiliye, pediyatri, fizik tedavi, ortopedi, cerrahi, göğüs hastalıkları ve kadın doğum alanlarına yönelik üretim gerçekleştiriyoruz.

genveon

Firmanızın Ar-Ge’ye bakış açısı nedir? Bu kapsamda gerçekleştirmiş olduğunuz Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Genveon olarak, insanlığa ve insan hayatına fayda sağlayacak değer katılmış yeni ürünler geliştirmeyi önceliğimize koyuyoruz. Gebze tesisimizde yer alan Ar-Ge merkezimizi geliştirmek amacıyla altyapı, makine ve teçhizat alanında oldukça büyük bir yatırım yaptık. Bu alanda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Kuracağımız yeni, modern Ar-Ge merkezimizde, stratejik planlamamız kapsamında yeni ürün geliştirmelerimizi hızlandıracağız. Özellikle tüm dünyada hızla gelişen kronik hastalık alanlarından; onkoloji, üroloji, solunum ve diyabet gibi alanlara odaklanarak Ar-Ge çalışmalarımızı bu alanlara yoğunlaştırıyoruz. Ayrıca, Ar-Ge merkezimiz ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamak ve ihracatı artırmak için çalışıyor, bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz.

Piyasaya en son sunmuş olduğunuz ürün nedir? Bu ürün ile hangi formülasyon çalışmalarını kullandınız?

İlaç ve eczacılık sektörünün başarılı kurum, şahıs ve ürünlerinin seçildiği Altın Havan Ödülleri’nde “En İyi Ürün” ödülü kazanan değer katılmış 2 adet ürünümüz bulunuyor. Bildiğiniz gibi demir eksikliği ülkemizde görülen çok yaygın bir sorundur. Genellikle gıdalarla alınan demir yanında dışarıdan demir takviyesi eklenmesi gerekmektedir. Sukrozomiyal teknoloji ile üretilen “Sidefer” vücut tarafından kolayca emilemeyen demir mineralini Sukroz Ester bir kılıfla kaplanmış ve Türk Tıbbının kullanımına sunduğumuz gıda takviyesi ürünümüzdür.

Bir diğer ürünümüz “Cistus Antivirüs Pastil” ise özellikle pandeminin olduğu şu günlerde, ağız ve yutakta yarattığı mekanik bariyer ile virüs ve bakterilerin bu bölgede tutunmasını önleyerek bir enfeksiyon blokeri görevi üstleniyor. “Gribe karşı yanında taşı” sloganı ile pazara sunduğumuz ve virüslerden korunmaya yardımcı ilk pastil markası olan Cistus’un içeriğindeki Cistus Creticus özü, zarflı virüslerde de antiviral etkinlik göstererek insan sağlığına değer katıyor.

Gebze’de yeni satın almış olduğunuz üretim tesisinizde hangi faaliyetleri sürdürüyorsunuz? Bu tesisin sektöre ve markanıza katacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Gebze’de satın aldığımız tesisimizin 29 ülkeden alınan GMP Sertifikası bulunuyor. Yıllık yaklaşık 70 milyon kutu ve 3 milyar tablet üretim kapasitesi olan tesisimizin, 123 ülkeye ürün üretmek için ruhsatı olup; Japonya, Avusturalya, Kore, Filipinler, Brezilya, Kanada, Almanya ve bazı Avrupa ülkeleri gibi dünyanın önde gelen gelişmiş ülkelerinin de aralarında olduğu 83 ülkeye aktif olarak ürün üretiyor. Tesisimiz birçok sağlık otoritesi denetimiyle tescillenmiş, sürdürülebilir ve başarılı bir kalite performansı geçmişine sahip olduğunu söylemekten gurur duyuyorum.

Bünyemize kattığımız tesisle birlikte tesiste çalışan 300 kişiyi daha Genveon ailesine kattık. Genveon bünyesinde toplamda 850 kişiye istihdam sağlıyoruz. İstihdamın yanı sıra birçok tedarikçi ile çalışarak ülke ekosistemine ve sektöre katkı sağlıyoruz. Tesisimizde Türkiye ilaç pazarı ve birçok gelişmiş ülkeye üretim yapmanın yanı sıra tesisimizi uluslararası birçok firma için üretim üssüne dönüştürmeyi hedefliyoruz. Birçok ülke nezdinde onaylı bir tesis olması, ihracat hedefimize ulaşmamızda büyük kolaylık getiriyor. Özellikle, ihracatımızı artıracak olması da bizi bölgesel güç olma hedefimize hızla ulaştıracak değerli bir avantaj.

Çevreyi korumak ve sürdürülebilirliğin devamını sağlamak adına üretimlerinizi gerçekleştirirken almış olduğunuz önlemler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyada hızla büyüyen, yeni ürün geliştirme konusunda heyecanlı ve tüm süreçlerde inovatif yaklaşımla hareket eden bir şirketin -sosyal bir değer de oluşturabiliyorsa- başarılı olacağını söylememe gerek yok. Bizim için sosyal şirket kültürü oluşturmak çok önemli. Sürdürülebilir şirket kültürü, paydaşlar ve çevreye saygı, entelektüel birikim, etik kurallara uyum ve eko-trend odaklı strateji odağında gelişiyor.

Sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir? Genveon’un bu alandaki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Gelecek nesillere sürdürülebilir bir gelecek bırakabilmek için toplumsal sosyal sorumluluk bilincini tüm çalışanlarımıza aşılıyoruz. Bu doğrultuda şirketimizde bir gönüllüler ordusu kuruyoruz. Sadece çalışanlarımız değil çalışanlarımızın aileleri ve paydaşlarımızı da gönüllüler ordusuna katarak ve desteklerini alarak birçok projeye imza atıyoruz.

Gelecek yıllarda gerçekleştirmeyi istediğiniz projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yeni ve değer katılmış ürünlere en kısa sürede ulaşma, ihracatımızı artırarak bölgesel güç olma ve uluslararası alanda birçok firma için üretim üssü olmayı hedefliyoruz. Tüm bu hedeflerimizin yanı sıra kısa vadede; mevcut ürünlerimizle Türkiye ilaç sektöründe üst sıralara hızla ama güvenle yükselmek, tesisimizin kalitesini uluslararası alanda sınıfının en iyisi olarak devam ettirmek ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak adına üretimimizi artırmayı da ana çatı hedeflerimiz olarak görüyoruz.

Ar-Ge merkezimiz ile birçok yeni ürünü pazara sunarak insanlarla buluşturmak, ihracatımızı artırarak katma değerli ürünlerimizle tüm dünyadaki insanların hayatına dokunmak, ülke içinde ve uluslararası alanda yerli ve yabancı ilaç firmalarının ürünlerini üretim ağımıza katmak orta vadeli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Genveon olarak üretim tesisimizde 2021 yılı itibariyle hem kendi ürünlerimizin hem de fason ürünlerimizin ihracatına başlamayı planlıyoruz. Bu doğrultuda da 2025 yılında toplam gelirimizin yüzde 30’unu dış pazarlardan almayı planlıyoruz.