Geri Dönüştürülen Atık Araç Lastikleri Enerjiye Dönüşüyor

24 Kasım 2020

Türkiye’nin önde gelen entegre sıfır atık projelerinden Erzincan’daki geri dönüşüm tesisinde işlenip, elektrik enerjisine dönüştürülerek hem 20 bin hanenin aydınlatmasını sağlıyor hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor.

Erzincan’da ömrünü tamamlamış binlerce araç lastiği, Türkiye’nin önde gelen entegre sıfır atık projelerinden biri olan geri dönüşüm tesisinde işlenip, elektrik enerjisine dönüştürülerek ekonomiye yılda 8 milyon dolar katkı sağlıyor.

Türkiye’de her yıl, atık hale gelen ve çevreye ciddi oranda zarar veren yaklaşık 400 bin tona yakın taşıt lastiği, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ERA Çevre Teknolojileri firmasına ait tesiste, “sıfır atık” olarak geri dönüştürülüyor.

Araçlarda binlerce kilometre kullanılmasının ardından ömrünü tamamlayan araç lastiklerinin içindeki ince tel parçaları mıknatısla lastiklerden özenle ayrılıp tekrar ekonomiye kazandırılırken lastik kısımlardan ise pirolitik yağ ve karbon elde ediliyor.

Siyahkalem Grubu şirketlerinden ERA Çevre Teknolojileri İşletme Müdürü Yusuf Aydın, “Tesisimiz, her yıl yaklaşık 20 bin ton ömrünü tamamlamış lastiğini, gömülmek veya çöp sahasına gönderilmek yerine ekonomiye geri kazandıracak kapasitededir. Tesisimize gelen atık lastikler kesinlikle yakılmıyor. Yakmadan, tesisimizin kendi patentli teknolojisini kullanarak oksijensiz ortamda gerçekleştirilen proses ile maddesel geri kazanım yapıyoruz. Lastikten geri kazandığımız çelik teli metal sanayisinde, pirolitik yağı elektrik üretiminde, katı kısımları ise boya ve kozmetikte kullanılan karbon siyahı üretiminde kullanarak ekonomiye katkı sağlıyoruz. Atık lastik tesise giriyor, içindeki tüm bileşenler geri kazanılıyor ve sıfır atık oluyor” şeklinde konuştu.

Ekonomiye Katkısı Yılda 8 Milyon Dolar

Tesisin ekonomiye yılda 8 milyon dolar katkı sunduğunu belirten Aydın, “Karbon siyahı ülkemiz için çok önemli bir madde, Türkiye’de üretimi hiç yok. Türkiye bu alanda dünyanın en büyük 5. ithalatçısı konumunda. Karbon siyahı ERA tarafından Erzincan tesisinde ‘Green Carbon Black’ markasıyla üretilerek toplam 200 milyon dolar ithalatın bir kısmının yerli üretimle karşılanması sağlanmaktadır. Karbon siyahı, boya sektöründe kullanılıyor. Çok iyi bir renk vericidir” dedi.

Kaynak: AA