Pazartesi, Eylül 26, 2022

Geri Dönüşüm için Örnek Uygulamalar

‘Sıfır Atık Projesi’ atıkların azaltılması, kaynağında ayrı biriktirilmesi, geçici depolanması, ayrı toplanması, taşınması ve işlenmesi süreçlerinin hepsini içine alıyor. Bursa merkez Yıldırım Belediyesi, örnek uygulamaları bu projeye ile tam destek vererek geri dönüşüm konusuna duyarlılık gösteriyor.

2021 yılında Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde 4 bin 233 ton atık, 7 bin 453 kilogram atık yağ, bin 498 kilogram atık ilaç, bin 906 kilogram atık pil, 2 bin 548 kilogram elektronik atık ve bin 775 adet ömrünü tamamlamış lastik geri dönüşüme kazandırıldı.

Geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla Yıldırım Belediyesi’nin Yiğitler Mahallesi’nde yapımına devam ettiği ‘Atık Getirme Merkezi’ ve ‘Kompost Tesisi’nde sona yaklaşılıyor.

ATIK LASTİKLER ASFALTA DÖNÜŞÜYOR YILDIRIM'DA SIFIR ATIK SEFERBERLİĞİ

Yıldırım Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteği ile 2022 yılında Bursa’ya kazandıracağı Toplama Ayırma Tesisi ile de ambalaj atıklarının toplanıp ayrıştırılmasını sağlayacak. Proje kapsamında israfın önüne geçilerek, kaynaklar daha verimli kullanılabilecek.

Vatandaşlar tarafından ahşap, cam, plastik, metal, giysi, kâğıt, pil ve yağ gibi 14 farklı sınıfta getirilen atıklar, 3 bin metrekare alan üzerine kurulan ‘Atık Getirme Merkezi’nde depolanacak. Yıldırım Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteği ile 2022 yılında Bursa’ya kazandıracağı Toplama Ayırma Tesisi ile de ambalaj atıklarının toplanıp ayrıştırılmasını sağlayacak. Toplanan bu atıklar da lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilerek geri dönüşüme kazandırılacak.

Geri dönüşüme kazandırılamayan diğer atıklar ise mevzuata uygun bir şekilde bertaraf edilmesi için ilgili tesislere gönderilecek. Organik atıklar ise 50 metrekare alanda kurulan ‘Kompost Tesisi’ ile kompost makinesi aracılığı ile doğal gübre haline getirilecek. Böylece hem depolamaya giden atık miktarını azalacak hem de bu atıklardan gübre elde edilecek.

ATIK LASTİKLER ASFALTA DÖNÜŞÜYOR YILDIRIM'DA SIFIR ATIK SEFERBERLİĞİ

Mobil atık merkezleri geri dönüşümü teşvik edecek

Geri dönüşümü teşvik etmek ve kolaylaştırmak amacıyla Yıldırım Belediyesi, ilçenin dört bir yanına mobil atık getirme merkezleri kuruyor. Sitelere, okullara ve ilçenin belirli meydanlarına yerleştirilen mobil atık getirme merkezleri ile atıklar kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılıyor. Yıldırım Belediyesi 2021 yılında ilçeye 39 adet mobil atık getirme merkezi yerleştirirken, bu sayıyı 2022 yılında 250’ye çıkarmayı amaçlıyor.

1 Litre Atık Yağ Getirene 5 Litre Su Hediye

Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘1 Litre Atık Yağ Getirene 5 Litre Su Hediye’ kampanyasının da son derece akıllıca düşünülmüş ve geri dönüşümü teşvik eden bir uygulama niteliği taşıyor.Yıldırım Belediyesi 2021 yılında 7 bin 453 kilogram atık yağ toplamayı başardı. Kampanya ile mutfakta kullanılan atık yağların lavaboya dökülmesinin önüne geçilerek, su kirliliğini engellenmesi hedefleniyor.

Atıklar Fidana Dönüştü

‘Geri Dönüştürülebilir Atıklarınız Fidana Dönüşüyor’ kampanyası geçtiğimiz yaz Muğla’da yaşanan yangın felaketlerinin yaralarını sarmak için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatıldı. Hem felaket bölgesine destek olmak hem de atıkların geri dönüşümü konusunda farkındalık oluşturmak için başlatılan ile kampanya kapsamında 2 bin fidan dikildi.

Elektronik Atık Getirene Led Ampül

Elektronik atıkların doğayı kirletmesinin önüne geçmek adına ‘Elektronik Atık Getirene Led Ampül Hediye’ kampanyasını düzenleyen Yıldırım Belediyesi; elektronik atık ve pillerini geri dönüşüme gönderilmek üzere ekiplere teslim eden vatandaşlara tasarruflu led ampül hediye ediyor. Bu kampanya ile 2021 yılında 2 bin 548 kilogram elektronik atık topladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri düzenledikleri, ‘Emektar Kitaplarınız Geri Dönüşüyor’ kampanyası ile ömrünü tamamlamış defter ve test kitaplarını getiren 200 gence kırtasiye hediye çeki hediye etti.

Yıldırım Belediyesi, engelli aracı kampanyalarına destek olabilmek amacıyla ilçenin belirli noktalarına mavi kapak toplama kutuları yerleştirdi. Bu kampanyada toplanılan her mavi kapak engelli vatandaşlara engelli araç olarak desteği sağlayacak.

Atık İlaçlar Toplanıyor

Yıldırım Belediyesi, insan sağlığını tehdit eden atık ilaçları da çevreye zarar vermeden toplayabilmek için ‘Evsel Atık İlaç Toplam Kampanyası’ yaptı. Vatandaşlar son kullanma tarihi geçen ilaçları eczanelere yerleştirilen toplama kutularına atıyor. Kampanya kapsamında 2021 yılında 49 eczaneden bin 498 kilogram atık ilaç toplayan belediye ekipleri belirli aralıklarla bu ilaçları toplayıp imha ediyor.

Atık lastikler asfalt oluyor

Ömrünü tamamlamış lastikler Yıldırım Belediyesi, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün ortak çalışması sayesinde doğaya atılmadan geri kazandırılıyor. Kauçuk tozu haline getirilen ömrü bitmiş otomobil lastikleri, asfalt içine katılıp kullanılıyor. Yıldırım Belediyesi, 2021 yılında ömrünü tamamlayan bin 775 adet lastiği kullanarak, 2 bin 312 ton modifiye asfalt elde etmeyi başardı.

Yıldırım Belediyesi; vatandaşları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için de eğitim programları gerçekleştiriyor. 2021 yılında 106 eğitim kurumunda 6 bin 264 kişiye eğitim veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki okulları ziyaret ederek öğrencilere sıfır atık, geri dönüşüm, tasarruf, küresel ısınma ve çevre konularında eğitim veriyor. Ekipler, 2021 yılında ilçede faaliyet gösteren 35 anaokulunda eğitim gören 967 miniğe de çevre bilinci eğitimi verildi. Ayrıca ilçede faaliyet gösteren 180 markette sıfır atık denetimi yapıldı.

Geri Dönüşümde Marka Kent

Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Yıldırım’ı sıfır atık, geri dönüşüm ve çevre bilinci konularında marka kent yapmak için çalıştıklarını belirtti., “Çevre kirliliği, tüm dünyada giderek büyüyen ve geleceğimizi tehdit eden bir sorun.

Çevre kirliliğinin ve tehdidinin bertaraf edilebilmesi için yapılacak en doğru iş ise geri dönüşümü yaygınlaştırmak. Biz de atıkların geri dönüşüme kazandırılması için üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Etkin geri dönüşüm faaliyetleriyle hava kirliliğini ve su kirliliğini önemli ölçüde azaltabiliyoruz.

Çevreye duyarlı uygulamalarımızla insan sağlığını tehdit eden durumların önüne geçiyor, çevremizi koruyarak gelecek nesillere bırakıyoruz. Geri dönüşüm sayesinde hem çevremizi koruyor hem de ekonomimize artı değer katıyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak, Yıldırım’ı tam anlamıyla çevre dostu bir kent haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU