Güncel Sorunumuz: Hassas Cilt

23 Şubat 2021

Hassas cilt; kirlilik, UV ışınları, hava koşulları ve özellikle sabun ve dezenfektan kozmetik ürünleri gibi yaygın faktörlere karşı aşırı reaksiyon gösterme durumudur; kaşıntı, batma hissi ve ayrıca yüz, kafa derisi ve el yüzeyinde kızarıklık ve döküntü ile karakterize edilir.

Hassas cilt, dış etkenlerden yeterince korunulamadığı bir ortamda ortaya çıkar. Cilt bariyerinin bütünlüğü (Stratum Korneum ve hücreler arası matris yapısı) etanol ve yüzey aktif maddeler içeren dezenfektanların kullanımının artmasıyla tehlikeye girebilir. Daha zayıf bir cilt bariyeri, cilt bariyerinde daha fazla hasara yol açan kaşıntı ve tahriş gibi cilt reaksiyonlarına neden olan dış ajanların penetrasyonunu artırır ve inflamatuvar sinyallerin salınmasıyla kimyasalların emilimi daha da artar. Bu durum kaşıntı, kızarıklık ve tahrişi daha da kötüleştirir.

turkchem tv
hassas cilt

Naturalis Hassas Ciltleri Yatıştırmak için Aktif Bir Kompleks Olan NIO-SENSYL’i Sunar

Cilt Bariyerini Güçlendirmek ve Dış Uyaranlara Karşı Cildin Hiper Reaktivitesini Azaltmak için Doğal Çözüm NIO-SENSYL, olağanüstü bir cilt emilimi ve kozmetik etkinlik için niozom keseciklerin içinde kapsüllenmiş sinerjik bir aktif kompleksten oluşan güçlü bir aktif bileşendir. Aktif bileşenlerin NIO-SENSYL sinerjisi, cilt bariyerinin işlevini iyileştirmeye ve cilt iltihabını azaltmaya çalışır.

Tablo 1: Eritem (kızartı) İndeksinin Azaltılmasıyla Oluşan Yatıştırıcı Etki

*Negatif Kontrol (Distile Su), Plasebo (Aktif içerik içermeyen Krem), Nio-Sensyl veya Hidrokortizon 17-bütirat uygulayan 20 gönüllü üzerinde, kolorimetrik test çubuğu ile donatılmış SkinLab Combo kullanılarak, 24 saat süreyle %0,5 SLS ile tedavi edilen ciltte Eritem İndeksi ölçümü. Sonuçlar ön işlem olarak ve 0 dakika, 30 dakika, 60 dakika ve 120 dakikada ölçülür.

α-Mangostin

Garcinia Mangostana’dan elde edilip, Güneydoğu Asya’da yaygın bir anti-inflamatuvar ilaç olarak kullanılmaktadır. Birkaç çalışma, mangostinin sadece PGE2 gibi bir inflamatuvar kimyasal mediyatörün salınımının güçlü bir inhibitörü olmadığını, aynı zamanda yeni bir COX2 gen aktivasyonu inhibitörü olduğunu göstermiştir.

Magnolol/Honokiol

Manolya kabuğundan elde edilen, önemli inflamasyon mediyatörlerinin üretimini de azaltan, NF-kB faktörünü inhibe eden güçlü anti-inflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

*DermaLab Combo tekniği kullanılarak, 4 gün boyunca günde iki kez plasebo, %1 ve %3 NIO-SENSYL uygulayan 20 gönüllü üzerinde, normal cilt ve 24 saat boyunca %0,5 SLS ile tedavi edilen cilt üzerinde TEWL ölçümü.

Çinko ile Zenginleştirilmiş Maya Ekstraktı

Çinko; hücre büyümesi, gelişimi, farklılaşması ve 300’den fazla farklı enzimin işlevi için gerekli olan eser elementtir. Çinko eksikliği cildin kurumasına, akne ve ciltte çatlamalara neden olur. Biyoyararlanımı daha organik bir formda elde etmek için özel bir maya suşunun fermantasyon sürecine eklenir.

gonca

 

Gonca Tuncer

İş Birim Yöneticisi
Kişisel Bakım ve Deterjanlar
Eigenmann Veronelli Kimyasal Tic. ve San. A.Ş.