Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Halavet Gıda Genel Müdürü Akif Aslan ile Röportaj

Halavet Gıda Genel Müdürü Sayın Akif Aslan ile firmanın hitap ettiği sektörlere ve çalışma alanlarına dair oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Aslan bizlerle şirketin Ar-Ge çalışmalarına ve gelecek hedeflerine dair de bilgiler paylaştı. Keyifli okumalar.

Akif Aslan

Okurlarımıza kendinizden ve özgeçmişinizden bahseder misiniz?

1972 doğumluyum. İş hayatıma 1993 yılında teknisyen olarak başladım. Zamanla proses ve üretim alanlarında yeni sorumluluklar alarak iş hayatıma devam ettim. 2012 yılında Halavet Gıda’da üretim müdürü olarak göreve başladım. 2019 yılına kadar da Fabrika Müdürü olarak görev yaptığım kurumda halen Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

Firmanız hakkında neler söylemek istersiniz? Başarı politikanızı oluşturan kriterler nelerdir?

Halavet Gıda olarak İskefe Holding bünyesinde yer alıyor ve yenilebilir sığır jelatini üretiyoruz. Şirketimiz, insan beslenmesinde çok önemli bir yere sahip proteinlerin, yegâne özel prosesler ve sürdürülebilir süreçler ile elde edilebilen bir formu olan saflaştırılmış
yenilebilir sığır jelatini üretmektedir. Bu üretim, 10 yıl kadar önce Türkiye’de ciddi bir dönüşüm ile mümkün olmuştur.

Deri sektörünün kireçlik yarma deri üretimine geçiş yapması ile yenilebilir jelatin için gerekli
ham madde oluşmuştur. Şirketimiz bunun oluşmasına Türkiye’de öncülük etmiş ve kendi üretim süreçlerini her geçen gün geliştirerek, şu anda jelatin sektörü için standartları belirleyen kurum noktasına ulaşmıştır. Halavet Gıda, Türkiye’nin en büyük yenilebilir sığır
jelatini üreticisidir ve sektöründe 60’dan fazla ülkeye ihracat yapabilir hale gelmiştir.

Başarı politikası olarak grubumuz ilk olarak çalışanlarını ve onların ihtiyaçlarını önceliklendirmektedir. Halavet Gıda’nın sahip olduğu en önemli değerlerden biri yetişmiş insan kaynağıdır. Bunun yanında özellikle yeni teknolojiye ve Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlarla da göz doldurmaktadır. Türkiye’nin ilk jelatin fabrikası olarak denenmemişi deneyerek başarıya kısa zamanda ulaşmıştır. Bu başarının diğer bir ayağı da müşterileri ile kurduğu ilişkilerdir. Müşteri odaklılık şirketin elde ettiği başarının en önemli faktörlerinden biridir.

Kolajen peptid

Hangi sektörlere hitap etmektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Şekerleme, biyoteknoloji, ilaç, süt ürünleri, et ve et ürünleri, fırıncılık, gıda takviyeleri gibi sektörlere hitap ediyoruz. Halavet Gıda olarak yenilebilir sığır jelatini ve kolajen peptid üretiyoruz.

Geçtiğimiz yıl pandemi etkilerinin yoğun hissedildiği bir yıl oldu ve bu etkiler hali hazırda devam ediyor. Firmanız bu durumdan nasıl etkilendi ve ne gibi önlemler aldı?

Pandeminin başlangıcından bu yana jelatin tedariği oldukça etkilenmişti ve talepte azalmalar söz konusu olmuştu. Fakat son 6 aylık süreçte pandeminin yavaşlaması ı ile birlikte talepte yoğun bir artış gözlemliyoruz. Genel olarak firmamız müşteri profilinde farklılaşmalar oluşması, üretim süreçlerimizin büyümesini sağlamıştır. Bu sayede süregelen hedeflerinden sapmadan ilerleme imkanını yakaladık.

Aldığımız önlemler arasında birim maliyet analizlerinin gözden geçirilmesi geliyor. Sonrasında İskefe Holding merkezli olarak Ar-Ge’yi odağa alarak çalışmalarımızı sürdürdük. Bu şekilde pandemi sonrası için bize bir hazırlık dönemi de oldu.

Ar-Ge’nin firmanız için önemi nedir? Son dönemlerde yürütmüş olduğunuz Ar-Ge projelerinizden bahseder misiniz?

Elbette Ar-Ge Holding çatısı altında yürütülen ve Halavet olarak bizim de önemle ele aldığımız konuların başında geliyor. Bundan 15 yıl kadar önce, 2007 yılında Ar-Ge projeleri yapmak amacıyla Kazlıçeşme Ar-Ge Merkezi kuruldu. Burada 40 kişilik ekibimiz ile kolajen
molekülünü temel alan ürün ve teknolojiler geliştiriyoruz. Ayrıca farklı disiplinlerde yeni ürün ve üretim süreçlerinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve mühendislik çalışmaları yürütmek amacıyla 2019’da yine Holdingimizin çatısı altında Collagen Ar-Ge Merkezi
kuruldu ve proje çalışmalarını başlattık.

Rejeneratif tıp araştırmalarını hedef alan biyouyumlu malzemelerin, yara bakım ürünlerinin, doku mühendisliği uygulamalarının ve 2D-3D modellenebilir sarf malzemelerinin
geliştirilmesine odaklandık. İki şirket de kolajen temelli ürünlerde farklı kulvarlarda araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla yüksek teknolojili ürünlerin üretimi konusunda grubumuzun yatırımlarına öncü olacak. 2020 ve 2021 yıllarında yatırım yaptığımız start-uplar Nanoortopedi ve Zetamatrix firmaları ise kolajen temelli yapay doku araştırmaları yürütüyorlar.

halavet gıda

Firma olarak teknolojiye bakış açınız nedir? Hitap ettiğiniz sektörde teknolojinin yeri ve önemini nasıl tanımlıyorsunuz?

Biz geleceğin yeni teknolojiler üzerinde yükseleceğini biliyoruz. Bunun için önce bilgiye değer vermek, teknolojiye yatırım yapmak ve trendleri takip etmek gerekiyor. Şirket olarak önemli bir dönüşümden geçiyoruz. Bir sanayi şirketinden, bir teknoloji şirketine doğru
yön değiştiriyoruz. Bugün yaptığımız Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile 5-10 yıl sonra çehremizi değiştireceğiz. Bu nedenle tüm yatırımlarımızı bu yöne doğru odakladık.

Bugün İskefe Holding bünyesinde üç farklı Ar-Ge merkezi yer alıyor. İstanbul Tuzla’da Kazlıçeşme Ar-Ge merkezimiz, GOSB Teknopark’da Collagen Ar-Ge A.Ş ve Utrecht/Hollanda’da Collagen Research Center (CRC). 3 Ar-Ge merkezimizde kimya mühendisliği, biyomühendislik, moleküler biyoloji ve genetik, gıda mühendisliği gibi farklı disiplinlerde eğitim almış olan toplam 42 kişi istihdam ediyoruz.

Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki yıllarda firmanızı ne gibi yenilikler beklemekte?

Halavet Gıda dünyada yapılan yenilebilir jelatinin %4’ünden fazlasını üretmektedir. Sadece sığır jelatini bazında kıyaslandığı bu oran %10’un üzerine çıkmaktadır. Bugünkü üretim kapasitemiz ile takriben dünya sıralamasında ilk 10’da yer alıyoruz. Yeni yatırımımız
olan Kazakistan tesisimizin faaliyete geçmesi ile dünyada ilk 5 üreticiden birisi olacağız. Bu vesile ile ilerleyen dönemde oluşacak ürün çeşitliliği ve yapılacak yeni fabrika yatırımlarımız ile global bir şirket olacağız.

Ayrıca üretimine henüz başladığımız ve Profin Collagen markası ile pazarla buluşturduğumuz Kolajen peptid ürünümüz de önümüzdeki dönemde sektörde adını sıkça duyacağımız bir başarı hikayesi olacaktır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol