Pazartesi, Eylül 26, 2022

Hammadde Fiyatları Yeniden Artış Gösteriyor

Hammadde Fiyatları Yeniden Artış Gösteriyor

BCF (The British Coatings Federation – Britanya Kaplama Federasyonu) Hammadde fiyatları hakkında Kasım 2021 bilgi notunu sektörle paylaştı. Açıklama aşağıdaki şekilde oldu:

Eylül ayında, boya ve matbaa mürekkepleri sektörünü etkileyen hammadde fiyatlarında yeni bir artış yaşandı ve üreticiler artık daha büyük maliyet baskıları altına girdi. Hammaddelerin sektördeki tüm maliyetlerin yaklaşık %50’sini oluşturmasının ve enerji gibi diğer maliyetlerin de hızla artmasının sektör üzerindeki etkisi yadsınamaz.

Hammadde fiyatları

Petrol fiyatları son 12 ayda iki katından fazla arttı. Bir yıl önce Eylül ayındaki ortalama 42$ olan varil başına petrol fiyatları, 83$ seviyesine yükseldi. Mart 2020’deki pandemi öncesi düşük fiyat noktasından ise, üç buçuk kat fazla artış göstermiş oldu.

Bu artış, şaşırtıcı bir şekilde, 1973/ 1974 OPEC kaynaklı petrol fiyatı krizinde görülen büyük artışların seviyesinde, ve daha yakın zamanlarda ise, dünya ekonomisi resesyona girdiği 2007 ve 2008’de bildirilen keskin fiyat artışlarından bile fazla oldu.

Solvent fiyatlarının bir yıl öncesine göre ortalama %82 daha yüksek olması ve reçineler ve ilgili malzemelerin %36’lık bir fiyat artışı görmesiyle, boya ve baskı mürekkebi üreticileri üzerindeki etki açıkça çok şiddetli.

BCF üye firmaları tarafından kullanılan bazı önemli solventler için fiyatlar 2 veya 3 kat arttı ve dikkate değer örnek olarak N-Butanol ton başına 750 £’dan bir yılda 2.560 £’a yükseldi.

N-Butil Asetat, Metoksi Propanol ve Metoksi Propil Asetat için 2 veya 3 katlık diğer büyük artışlar görüldü. Reçineler ve ilgili malzemeler için de daha yüksek fiyatlar görüldü, örneğin, geçen yılın bu zamanında epoksi reçine çözümlerinde ortalama fiyat Eylül ayında %124 artış gösterdi.

Pigment fiyatları birçok yerde, yaygın olarak kullanılan Titanyum Dioksit fiyatlarının bir yıl öncesine göre %9 artış göstermesiyle birlikte daha da yükseldi. Ambalajlı ürünlerde ise fiyatlar genel olarak daha yüksekti, örneğin 5 litrelik teneke kutularda %10 ve bidon fiyatlarında geçen ay %40 artış yaşandı.

Güvenilir tahminler yapmak zor, ancak çoğu büyük tahmin kuruluşu, petrol fiyatlarının 2022 için varil başına 70 doların üzerinde kalmasını beklerken, göstergeler daha yüksek maliyetlerin devam edeceği yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol