Çarşamba, Aralık 1, 2021

Hayat Holding 1.1 Milyar Dolarlık Yatırım Kararı Aldı

Logosunu değiştiren Hayat Holding başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinde toplam 1.1 milyar dolarlık yatırım kararı aldığını duyurdu.

Hayat Kimya ve ağaç bazlı panel sektörünün önde gelen şirketi Kastamonu Entegre’yi bünyesinde barındıran Hayat Holding, küreselleşme çalışmalarını büyütüyor.

Çalışan ve iş ortaklarından oluşan 22 bin kişinin katılımıyla dijital bir lansmana hazırlanan Hayat Holding, logosunu değiştirip başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinde toplamda 1.1 milyar dolarlık yatırım taahhüdünde bulunuyor.

Bugünkü lansman öncesi basınla bir araya gelen Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı, “Kurumsal kimlik değişimimizle birlikte, sürdürülebilirlik vizyonumuzu tüm dünyaya, ana değerlerimiz olan girişimcilik, azim ve cesaret, aidiyet, açık fikirlilik, adalet ve dürüstlük, insana ve doğaya saygı temellerinden sapmadan, ürettiğimiz faydayı gezegenimizin en uzak köşelerine kadar ulaştırabilmeyi taahhüt olarak benimsediğimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

400 milyon $ tamam

Bu anlayışın uzantısı olarak pandemi koşullarına rağmen, hem Türkiye hem de dünyadaki yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen Kiğılı, şunları kaydetti:

“Yeni çehremizle yatırımlarımızı tam gaz sürdüreceğiz. Salgının başlangıcından bu yana, 1.1 milyar dolar yatırım kararı aldık. Tüm kısıtlamalara, kapanmalara ve seyahat zorluklarına rağmen 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana ilk 400 milyon dolarlık yatırımımızı başarıyla tamamladık. 700 milyon dolarlık yatırımlarımız için de düğmeye bastık.

Bu süreçte Hayat Kimya ile Mersin’de yeni bir temizlik kağıdı üretim tesisi; Kastamonu Entegre ile Samsun’da yonga levha ve Balıkesir’de MDF tesisi kuruyoruz.

Kocaeli üretim kampüsümüz içinde cerrahi maske fabrikası kurduk. Böylece bizim açımızdan yeni bir kategoriye de yatırım yapmış olduk. Yurt dışına baktığımızda da Mısır’da non – woven, Cezayir ve Rusya’da kağıt ve yine Rusya’da yonga levha tesislerimizi kuracağız. Rusya’da var olan kağıt fabrikamıza ek olarak devreye alacağımız yeni tesisimizle bu ülkedeki en büyük temizlik kağıdı üreticisi olmayı sürdüreceğiz.”

Tüm bu yatırımların istihdama katkı sağladığını ifade eden Kiğılı, “Pandeminin başından bu yana 2000’i aşkın ek istihdam oluşturduğumuz gibi, yeni yatırımlarımızla da 1600 kişiye daha iş olanağı sağlamış olacağız” dedi.

Vietnam’a bebek bezi fabrikası

Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’dan sonra şimdi de stratejik bir yatırımla Güneydoğu Asya’ya yöneldiklerini söyleyen Kiğılı, Vietnam’da 100 milyon dolarlık yatırımla bebek bezi fabrikası açtıklarını açıkladı. Kiğılı, “Vietnam’a kurduğumuz üretim tesisinin amacı Vietnam, Malezya, Tayland ve bölgedeki 10 ülkede faaliyet alanımızı genişletmek. Hedefimiz, gittiğimiz her yerde, her zaman olduğu gibi yine markalarımızla kısa zamanda pazarın ilk iki oyuncusundan biri olmak” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR