Hecckem Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yıldız ile Söyleşi

11 Ocak 2021

Hecckem Kimya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cem Yıldız ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide firmalarının başarı öyküsüne değindik. Yıldız, Hecckem Kimya’nın projeleri ve yenilikleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Cem Yıldız

Cem Yıldız

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Elbette, ben Cem Yıldız 1970 İstanbul doğumluyum. Hayatını ticaretle sürdüren dört çocuklu baba ve annenin 3. büyük oğluyum. Hal böyle olunca ticaret, hayatım boyunca hep var oldu.

Kimya sektörüne ilk adımım; ilkokul 3. sınıfın yaz tatilinde Karaköy Fermeneciler Caddesi’nde, boya ve kimyevi madde ticareti yapan firmada işe başlayarak gerçekleşti. Eğitim hayatım devam ederken her tatil zamanlarımı çalışmaya devam ederek geçirdim.

Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, rahmetli babamızın da hayali olan aile firmamızın 1990 yılında kuruluş aşamasından, sektörde bir yer edinmesine kadar tüm departmanlarında görev aldım.

2004 yılında Kazakistan’da Yurt Dışı Satış Müdürü olarak görev alırken; görevimden kazandığım tecrübelerle kısa sürede Orta Asya ülkelerinde adımızdan söz ettirmeyi sağladım.

2006 yılında kızımın eğitimi sebebiyle Türkiye’ye dönüşümüzden 2015 yılına kadar bulunduğum şirketin ihracat departmanını geliştirmeye devam ettim.

Hecckem’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

2015 yılında 25 yıllık tecrübe ve sektör bilgisi ile Hecckem Firması’nı kurduk.

Hecckem Kimya kurulduğu ilk aşamada yurt içi ve yurt dışı olmak üzere; boya ve yapı kimyasalları sektörüne hammadde tedariki ile başladı.

Çalışmalarımız, edinmiş olduğumuz tecrübeler ve zamanla genişleyen kadromuz ile birçok farklı sektörde kısa sürede yer edinip ürün portföyümüzü güçlendirdik

Bununla birlikte hem yurt dışı hem de iç piyasada hammaddelerimiz ile sektörde varlığımızı göstermeyi başardık.

2020 yılı itibarı ile Özbekistan’da bulunan depo ve ofisimiz ile tüm Özbekistan ve geniş çevresine hızlı ve sürdürülebilir kalitede satış yapmakta. Kazakistan çalışanlarımız pandemi şartları sebebiyle home ofis olarak hizmet veriyor.

“Hecckem ailesi olarak hedefimiz, kimya ile alakalı birçok farklı sektörde de kaliteli hizmet
sağlamak ve hedeflerimizi en kısa sürede hayata geçirmek.”

2020 yılında da Tanzanya’da, Darüsselam’da yerel bir firma birlikteliği ile Tanzanya pazarında yerel boya ve yapı kimyasalları üreticilerine ürünlerimizi depodan satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Tüm bunlarla birlikte metal kaplama sektörüne de global bir firmanın distribütörlüğünü alarak hızlı bir giriş yaptık. Ayrıca Çin’in Ningbo şehrinde kalite kontrol ve tedarik ile alakalı bir ofis kurduk ve çalışmalarımız devam etmekte.

Hecckem ailesi olarak hedefimiz kimya ile alakalı birçok farklı sektörde de kaliteli hizmet sağlamak ve hedeflerimizi en kısa sürede hayata geçirmek.

Hecckem’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Hecckem Kimya olarak ürün tedarik ağımızı sürekli genişleterek sektörde emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Boya ve yapı kimyasalları sektörü basta olmak üzere birçok farklı sektöre; plastik, tekstil, kozmetik, yapıştırıcı, mürekkep, deterjan hammadde tedariki yapmaktayız. Ayrıca hem yurt dışı hem de iç piyasada müşterilerimizin beklentilerine ve isteklerine bağlı olarak kademeli bir şekilde yeni ürünler geliştirerek, rekabetçi fiyat ile portföyümüzü desteklemekteyiz.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Yapmış olduğumuz ticaretin %70’lik kısmını yurt dışında gerçekleştiriyoruz.

Çalıştığımız pazarlar; Orta Asya, Orta Doğu, Batı Afrika ülkeleri. Ürün satışı ile başlayıp teknik destek ile devam eden bu yolda sistematik süreçlerden geçerek oluşabilecek herhangi bir durumda müşterimiz ile empati kurarak çözüm odaklı faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun değerler yaratıyor ve her daim ihtiyaç beklentilerinin bir adım önünden ilerliyoruz.

Genç, dinamik ve işini seven kadromuz, disiplinli çalışmalarımız sayesinde Hecckem ismini kısa zamanda birçok ülkede kimya sektöründe tercih edilen tedarikçi firmalar arasında liderliğe taşımıştır.

Sizce global alanda bir tedarikçi olmanın koşulları nelerdir?

Globelleşmek ilk adımda pazarlama ve güvenden geçiyor. Önce odaklanıyor, çalışıyor sonra hedefe ulaşıyoruz. Hedef kitleyi tanımak, pazardaki trendleri ve müşteri beklentilerini derinlemesine analiz etmek, güçlü pazar araştırmaları yapmak global pazarda kendimizi göstermek adına büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte güvenilir ürün, rekabetçi fiyat, hızlı hizmet ve ardından gelen güçlü teknik destek hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetine odaklanmak Hecckem’in ilkelerindendir.

Biz şu anda dünyanın farklı coğrafyalarında profesyonel ekibimizle sektörün içerisinde, müşterilerimizin yanındayız. Bu da Hecckem’i çalıştığı her alanda başarıya taşımaktadır.

Ürün tedarik ettiğiniz ülkeleri ve firmaları hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

Sektöründe lider, güvenilir, beklenti ve isteklerimizi karışılmayabilecek tedarikçiler ile çalışmaya dikkat ederken, firmanın tanınırlığı ve gerekli kalite belgelerine sahip olması da Hecckem’in tedarikçilerini belirlemedeki en önemli kriterlerindendir. Tedarikte ve kalitede sürekliliği ön planda tutarken, ürün geliştirme konularında taleplerimizi karşılayabilecek firmaları tercih ediyoruz.

 

Ürün kalitesinin devamlılığı ve lojistik hizmetlerimiz için de belirli lokasyonlarda faaliyet gösteren ekibimizle kalite süreçlerini yönetmekteyiz. Günümüz koşullarında fiyat avantajı sağlayan ve güçlü lojistik hizmeti sunan ülkelerle ticaret yapmaya özen gösterip, bununla birlikte güncel teknoloji üretimi olan, çevreye ve insan sağlığına önem veren üretici ve tedarikçiler ile çalışmaktan asla taviz vermiyoruz.

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

Hecckem olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar önceliğimiz müşterilerimizin memnuniyeti olmuştur. Güvenilir, kaliteli, en doğru şekilde yapılan işin sonucunda karşılıklı memnuniyet oluşacağına inanıyor, misyonumuzdan hiçbir şey için vazgeçmiyoruz.

Müşteriye söylenen her sözün ve deposuna giren her ürünümüzün sonuna kadar sorumluluğunu üstlenmekteyiz. Almış olduğumuz olumlu olumsuz tüm geri dönüşleri dikkate alıyor; neticesinde kendimizi daha ileriye taşımak için kalıcı çözümler buluyoruz. Ürün kullanımı sürecinde, oluşabilecek her türlü problemin tespiti ve çözümüne yönelik işinin ehli ekibimiz her zaman müşterilerimizin yanında. Bizim işimiz ürünlerimizi satmakla bitmiyor. Müşterilerimizi iyi tanıyoruz, ihtiyaçlarını biliyoruz; bu sebepten dolayı en iyi hizmeti sunabiliyoruz.

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. Hecckem olarak dijital dönüşümle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Hecckem ailesi olarak bizler de her firma gibi yenilikleri takip edip her geçen gün gelişen teknolojiyi kullanıyoruz. Dijitalleşme yolunda ilerlerken eski teknikleri kullanmaktan (müşterimizin isteği doğrultusunda vazgeçmediklerimiz de oluyor) vazgeçmiyoruz, bu da bizim iş tarzımızı ortaya koyuyor.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde dijitalleşme herkes gibi bizim için de çok fazla önem kazandı, bizleri yeni satış ve çalışma teknikleri bulmaya teşvik etti.

Bunlardan size kısaca bahsedecek olursak sosyal medya kullanımları ve online toplantılar ilk sırada yer alır.

“Hedef kitleyi tanımak, pazardaki trendleri ve müşteri beklentilerini derinlemesine analiz etmek, güçlü pazar araştırmaları yapmak global pazarda kendimizi göstermek adına büyük önem taşıyor.”

Zaten aktif şekilde kullandığımız sosyal medya hesaplarımızın üstüne daha fazla giderek müşterilerimizle her zaman etkileşim halinde kaldık. Her ay düzenli olarak yaptığımız müşteri ziyaretlerimizin yerini online toplantılara bıraktık.

Pandemi sürecini yönetirken aldığınız yeni kararlar nelerdir? Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar var mı?

Her zaman olduğu gibi bu süreçte de sağlığı önemsiyoruz ve iş sürekliliğini kesintiye uğratmadan operasyonların olağan seyrinde sürdürülebilmesi için alternatif biçimlerde çalışmaya devam ediyoruz.

İlk etapta bir müddet home ofis, sonrasında mesai saatlerinde esneklik ve dönüşümlü mesai sistemini oturttuk.

Ofis dışında çalışan arkadaşlarımız için sağlık bakanlığının açıklamış olduğu tedbirleri alarak kendilerini riske atmadan çalışmalarına devam ettiler.
Yürüyen sistemi aksatmamak, mağduriyet yaşamamak ve yaşatmamak için ön görülü davranarak depo-stoksatış tedarik zincirimizdeki tedbirlerimizi aldık. Seyahatlerimize kısıtlamalar getirdik. Dünya sağlık örgütünün almış olduğu kararlar ve arkadaşlarımızla almış olduğumuz eğitimler neticesinde pandemi sürecini en iyi şekilde atlatmayı hedefliyoruz.

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Hecckem olarak çevre dostu ve rekabetçi ürünlerin pazara sunulması, ileri teknoloji hammaddelerin kullanılmasını amaçlayarak ulusal ve uluslararası mevzuatlara uyum sağlayan ISO14001 çevre yönetim sistemi etiketiyle çalışıyoruz.

Ar-Ge faaliyetlerine önem verip rakiplerimizden pozitif şekilde ayrışmış, benzersiz yeni ürünler geliştirmek, mevcut ürünleri daha verimli ve az maliyetle kullanabilmek için konusunda uzman ekibimiz sürekli çalışmalarına devam ediyor.

Ülkemizin ihracata bağlı duyarlı kalkınma modelini destekliyoruz; sürdürebilir ihracat artışını sağlamak, uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmak için yeni ticari anlayışa uygun çevresel ve sosyal kriterleri dikkate alıyoruz. İhracat payının artışını kalite sürdürülebilirliği ile olduğuna inanıyor, bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Eklemek istedikleriniz… 2020 yılı pandemi süreci ile pazardaki zorlukların yanına yeni zorluklar, yeni iş yapış şekilleri, yeni bir dünya düzeni getirdi. İyisi ve kötüsü ile bir yılı daha geride bırakarak yeni bir yıla başlamanın heyecanını yaşarken 2020 yılı içerisinde kimya sektörünün bu günlere gelmesinde emekleri olan büyüklerimizi kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Ümidimiz insanlık olarak bu tür süreçlerden tekrardan geçmememiz.

Hecckem Kimya Kurucusu Cem Yıldız olarak Hecckem Kimya’nın bu günlerine gelmesinde ilk önce seyahatler ve iş yoğunluğundan çok zaman geçiremediğim eşime çocuklarıma, bu güzel yolda her zaman dört bir yanımızda olan, ellerinden geleni hatta daha fazlasını yaparak Hecckem’i var eden Hecckem ailesi çalışanlarına ve ailelerine, desteklerini her zaman hissettiren sektör ve aile büyüklerime, firmamızın bu güne gelmesinde büyük emekleri ve destekleri olan hizmet aldığımız arkadaşlarımıza, bizlere güvenen duyan tedarikçilerimize ve müşterilerimize, ayrıca bizimle bu güzel sohbeti gerçekleştiren Chem Media ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Gelecek yıllara umut ile bakıyoruz. 2021 yılının tüm insanlığa, sektöre sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu bir yıl getirmesini dileyerek yeni yılınızı kutluyoruz.