Salı, Temmuz 23, 2024

Henkel, 2023’te başarılı bir performans gösterdi

Henkel, 2023 yılına dair finansal sonuçlarını paylaştı. Paylaşılan sonuçlara göre şirket 2023 yılını başarılı bir şekilde kapattı ve şirketin 2023 mali yılındaki satışları 21,514 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Henkel, 2023 yılına dair finansal raporunu paylaştı. Paylaşılan rapora göre şirket, 2023 yılında organik satış büyümesi sağladı. 2023 yılında toplam 21,514 milyar Euro’luk bir satış gerçekleştiren şirketin, Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin satışları 10,790 milyar Euro’ya ulaştı. Bu verilere göre Henkel’in Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin satışları organik olarak yüzde 3,2 oranında yükseldi. Tüketici Markaları İş Birimi satışları ise 2023 mali yılında toplam 10,565 milyar Euro olarak gerçekleşti ve satışlar organik olarak yüzde 6,1 oranında arttı.

Henkel, 2023’te başarılı bir performans gösterdi

“Büyüme stratejimizi istikrarlı bir şekilde ileriye taşıdık”

Henkel CEO’su Carsten Knobel, 2023 yılına ait sonuçları değerlendirdi. Knobel, “Zorlu piyasa koşullarına rağmen 2023’te büyüme stratejimizi istikrarlı bir şekilde ileriye taşıdık ve uygulanmasına da hız verdik. Çok güçlü organik satış büyümesi sağladık ve karlılığı önemli ölçüde artırdık. Bu sayede, yılın başında yaptığımız öngörüyü aşmış olduk. Bu başarılı gelişme, Yapıştırıcı Teknolojileri ve Tüketici Markaları tarafından birlikte gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde, mobilite ve elektronik iş alanlarının yanı sıra nalburiye, inşaat ve profesyonel iş alanlarının da etkisiyle yüzde 3,2 oranında güçlü bir organik satış büyümesi sağlandı. Tüketici Markaları İş Birimi’nde ise özellikle çamaşır ve ev bakım ile saç iş alanlarının etkisiyle yüzde 6,1 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi kaydedildi.

Şirket geçtiğimiz mali yılda istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam etti. Üç büyük proje geçtiğimiz yıl başarıyla uygulanarak Henkel’in dönüşümünü ciddi ölçüde ileriye taşıdı. Bu üç proje; Rusya’daki işlerin satışı, Çamaşır ve Ev Bakım ile Beauty Care’in birleşerek yeni Tüketici Markaları İş Birimi’nin oluşturulması ile Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’ndeki gelişmelerdi.

Rusya’daki işlerin satışı gerçekleşti

Rusya’daki faaliyetlerinden çıkma kararı alan Henkel, 2023 yılında Rusya’daki işlerini yerel finansal yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma sattı. Mutabık kalınan satın alma fiyatı yaklaşık 600 milyon Euro oldu.

Tüketici Markaları İş Birimi kuruldu

2023 yılında şirketi ileriye taşıyan gelişmelerden bir diğeri ise Tüketici Markaları İş Birimi’nin kurulması oldu. Henkel, Çamaşır ve Ev Bakım ile Beauty Care’in birleştirerek yeni Tüketici Markaları İş Birimi’ni oluşturdu. Böylece şirket, Persil ve Schwarzkopf gibi ikonik markaların yanı sıra başarılı Profesyonel iş birimi de dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki tüketici markalarını tek bir çatı altında toplamış oldu.

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin organizasyonel yapısında değişiklikler yapıldı

2023 yılında Henkel, Yapıştırıcı Teknolojileri’nin üst yönetim kademesinde değişiklikler gerçekleştirdi. Global olarak pazar lideri pozisyonunu daha fazla güçlendirmek ve bir sonraki seviyeye taşımak amacıyla, 2023 mali yılında daha fazla çeşitliliğe sahip bir uluslararası ekip göreve getirildi. Aynı zamanda müşteri ve pazara olan yakınlığını daha da artırmak için iş biriminin organizasyonel yapısı da optimize edildi. Yeni yapı; Mobilite & Elektronik, Ambalajlama & Tüketici Ürünleri ve Tüketici & Nalburiye & Profesyonel olarak üç iş alanından oluşuyor.

Yeni nesil sürücüsüz araçlarda güvenlik sağlıyor

Henkel, 2023 yılında çok sayıda inovasyonu da piyasaya sundu. Yapıştırıcı Teknolojileri’nde Henkel, sürücü destek sistemlerindeki kamera lenslerinin yapıştırılması için yeni bir çözüm sundu. Bu çözüm, otomotiv endüstrisinde hızlı ve sağlam kamera üretimini mümkün kılarken, yeni nesil sürücüsüz araçlarda daha fazla güvenlik sağlıyor.   

Persil Deep Clean 30’dan fazla ülkede tüketiciyle buluştu

Tüketici Markaları’nda, yenilikçi enzim teknolojisine sahip yeni bir formül sunan Persil Deep Clean 30’dan fazla ülkede tüketiciyle buluştu. Mükemmel leke çıkarma sağlayan ürün aynı zamanda çamaşır makinesindeki hoş olmayan kokuların da önlenmesini sağlıyor.

Got2b saç şekillendirici portföyü artık daha çevre dostu

Henkel ayrıca tüm Got2b saç şekillendirici portföyünü de daha çevre dostu olacak şekilde güncelledi. Vegan formüller, doğal içerikler ve daha sürdürülebilir ambalajlarla Got2b saç şekillendirici portföyü yeniden piyasaya sürüldü.

2024 yılında orta düzeyde bir büyüme bekleniyor

Henkel, 2024 yılında orta düzeyde bir büyüme bekliyor. Şirket, 2024 mali yılında yüzde 2,0 ile yüzde 4,0 arasında organik satış büyümesi elde etmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler