Perşembe, Mayıs 19, 2022

Hindistan PDH Pazarındaki Varlığını Genişletiyor

Clariant Catalysts ve süreç ortağı Lummus Technology, Hindistan’da büyük bir sözleşme ödeneği (contract award) ile PDH pazarındaki varlıklarını genişletmeye devam ediyor.

GAIL (India) Ltd., Hindistan’ın ilk PDH tesisi için Lummus Technology’nin CATOFIN sürecini ve Clariant’ın kişiye özel katalizörlerini seçti.

Clariant
Clariant’s high-performance CATOFIN catalysts for selective dehydrogenation. (Photo: Clariant)

Maharashtra, Usar’daki yaklaşmakta olan yılda 500 kilotonluk propan hidrojen giderme tesisi, bir akış aşağı polipropilen (PP) ünitesi ile entegre edilecek. 1,2 milyar ABD Doları değerindeki PDH-PP projesinin 2024 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

2017’den bu yana, CATOFIN Technology, 32 yeni PDH tesisini veya yılda 22 milyon metrik tondan fazla propileni temsil eden, dünya çapındaki yeni PDH ödeneklerinin çoğu için seçilmiştir.

Clariant Catalysts’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stefan Heuser, “CATOFIN için sürekli artan küresel talepten son derece gurur duyuyoruz ve uzun süredir ortağımız Lummus Technology olmadan bunu başaramazdık.

İş birliğimiz sayesinde, en iyi PDH uzmanlığını katalizör yeniliğiyle birleştirerek GAIL (India) Ltd’ye mükemmel performans ve karlılık sunabiliyoruz.”

Lummus Technology Başkanı ve CEO’su Leon de Bruyn, “Hindistan’da ilk PDH ödeneğini almak, buradaki petrokimya pazarının beklenen büyümesi göz önüne alındığında çok heyecan verici.

Bu ödenek, Lummus ve Clariant arasındaki ortaklığın yenilikçi gücünü göstermektedir. Lummus, seçildiği için GAIL’e minnettardır ve propilene güvenilir, optimize edilmiş ve düşük karbonlu bir yol sunan en iyi PDH teknolojilerinden birini sağlamayı taahhüt eder.”

CATOFIN teknolojisi, hafif parafin dehidrojenasyonu için oldukça güvenilir ve verimli bir yöntemdir. Proses, yatırım ve işletme maliyetlerini düşürürken propanın propilene dönüşümünü en üst düzeye çıkarmak için termodinamik olarak avantajlı reaktör basıncı ve sıcaklığında çalışır.

Seçicilik ve verim, Clariant’ın ısı üreten ve hidrojen giderme reaksiyonunu yönlendiren metal oksit yeniliği olan Isı Üreten Malzemesi (HGM) ile daha da artırıldı.

Yüksek güvenilirliği ve üretkenliği sayesinde CATOFIN, alternatif teknolojilere kıyasla mükemmel yıllık üretim çıktısı sunar.

Bu performans avantajları, GAIL Hindistan’ın uluslararası rekabetçi bir ihale sürecinden sonra CATOFIN teknolojisini ve katalizörlerini seçme kararının anahtarıydı.

GAIL India Ltd, ülkenin en büyük doğal gaz şirketidir ve Hindistan Hükümeti altındaki yedi Maharatna Kamu Sektörü Teşebbüsünden (PSU) biridir. 1984 yılında kurulan Delhi merkezli şirket, Hindistan’da ve yurtdışında, iletim hizmetleri, doğal gaz, petrokimya, sıvılaştırılmış petrol gazı ve diğer sıvı hidrokarbonlar gibi çeşitli segmentlerde faaliyet göstermektedir.

CATOFIN®, Clariant’ın birçok ülkede tescilli ticari markasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler