Hızlı Devirli Pervaneler ve Karıştırıcılar

29 Mart 2021

PERVANE TASARIMI

Son yıllarda, endüstriyel uygulamalarda karıştırma sistemlerine yönelik gereksinimler giderek artmıştır. Pervanelerin tasarımı, uygun bir karıştırma sisteminin seçimi ve karıştırıcı üzerindeki bileşenlerin düzenlenmesi, proses mühendisliği ve mekanik özellikler üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Karıştırma sistemleri, ürünün viskozitesine ve yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dizayn edilen makinanın konstriktif yapısı hızlı devirli veya ağır devirli karıştırıcılara göre oluşturulmakta ve mühendislik hesaplamaları buna göre yapılmaktadır.

PERVANE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Hızlı devirli makinalarda kullanılan pervaneler, karıştırıcılar veya sektörde kullanılan bir başka tabirle karıştırma bıçakları çok farklı tiplerde olabilmektedir. İdeal karışımı elde edebilmek için karıştırma pervanesi çapı, üretim kazan çapının 1/3 oranında olması gerekmektedir. Pervane çapının seçimi, mikser makinesinin motor gücü, maksimum karıştırma devri ve üretim kazanının çapı ile orantılıdır. Seçimi doğru yapılmamış bir pervane, dispersiyonun gerçekleşmemesine ve üretim sürecinin uzamasına yol açmaktadır.

DİSPERSİYON NEDİR?

Devirli Pervaneler

Dispersiyon, pervane üzerinde bulunan herhangi bir noktanın saniyede 19 metre yol alması ile başlayıp 25 metre yol alana kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreç esnasında nano boyutta tanecik parçalaması gerçekleşmektedir. Bu sürecin dışında sadece homojen bir karışım elde edilebilmektedir. Dispersiyon için gerekli çevresel hız, pervanenin çapı ve pervanenin dönüş hızı ile orantılıdır. Küçük çapta bir pervanenin hızlı dönmesi ile elde edilen çevresel hız, büyük çapta bir pervanenin yavaş dönmesi ile elde edilen çevresel hız ile aynıdır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN PERVANE VE KARIŞTIRICI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hızlı devirli dispersiyon pervanesi

Elmas uçlu dispersiyon pervanesi

Çift katlı pervane

Turbo pervane

Pencereli pervane

Basket-mill ıslak öğütme pervanesi

Yonca kanatlı karıştırıcı

Açılı kanatlı karıştırıcı

Düz kanatlı karıştırıcı

 

Daha detaylı bilgi için web adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.sozer.com

Ürün detaylı bilgi : https://sozer.com/yardimci-ekipmanlar/Urunler/spvr-serisi-mikser-makinalari-pervaneleri