HPM Hijyen Proses Makinaları Tolga Kılavuz Röportajı

24 Eylül 2019

HPM Hijyen Proses Makinaları Satış & Pazarlama Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tolga Kılavuz ile firmanın sektördeki güçlü konumundan, kullandığı teknolojilerden ve gelecek yıllara dair hedeflerinden bahsettiğimiz  keyifli bir röportajı sizler için gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

İstek Vakfı Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimimi ve yabancı dilimi geliştirmek adına Avusturalya’nın Queensland Üniversitesi’nde okudum. Daha sonra Türkiye’ye dönerek aile şirketimiz olan HPM’de çalışmaya başladım.

Tabii aile şirketi olunca her departmanda kısa bir süre çalıştıktan sonra yurt içi ve yurt dışı Satış ve Pazarlama Direktörlüğünde kariyerime devam ediyorum. Aynı zamanda şirketimizin yönetim kurulunda görev almaktayım.HPM Hijyen Proses Makinaları Tolga Kılavuz

1997 yılında faaliyete başlayan HPM Makina hakkında okurlarımızı bilgi verebilir misiniz? Sektördeki güçlü konumuzu belirleyen faktörler nelerdir?

HPM Hijyen Proses Makinaları 1997 yılından bugüne kısa sürede büyüyerek Türkiye’de ve dünyada sektöründe sayılı endüstri firmalarından biri olmuştur. İş hayatına  adım attığımız ilk günden beri kendine misyon olarak en yüksek kalite ve verimle paslanmaz çeliği işleyerek, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak olmuştur.

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Gıda ve ilaç başta olmak üzere kimya, boya ve gaz gibi birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz. Gıda ve ilaç prosesindeki mühendisliğimiz yanısıra ayrıca Hygienex markamızla da endüstriyel hijyen sistemleri konusunda müşterilerimize farklı ürünler sunmaktayız.

Ürün portföyünüz nelerdir? Ürün çeşitliliğinizi belirlerken hangi kriterleri dikkate almaktasınız?

HPM olarak gıda ve ilaç sektöründe müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda anahtar teslim fabrika kurulumları yapmaktayız. Paslanmaz çelik stok ve proses tankları, reaktör ve silolar, karıştırıcılar, IBC konteynerlar, toz transfer makinaları, orbital kaynak ve borulama işleri, eşanjör, elek, su sistemleri ve müşterilerimizin projesinde ihtiyaçları olabilecek diğer paslanmaz çelik ekipmanları üretmekteyiz.

Bunun yanısıra Hygienex markamızla da hijyen ve sanitasyon hatları, CIP sistemleri, aseptik yer süzgeçleri ve kanalları, acil göz ve boy duşları, kasa yıkama makinası, alüminyum euro paletler vb. ekipmanlar üretmekteyiz.HPM Hygiene Process Machines

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Yurt içinde uzman bir satış ekibimiz var. Bu ekip Türkiye’nin her yerini gezerek tüm mevcut ve potansiyel müşterilerimize temas edebilmemizi sağlıyor. Aynı şekilde şu ana kadar dünyanın 40 ülkesine ihracat yapmış durumdayız. 7 farklı ülkede şu an bayi ve distribitörlüklerimiz mevcut.

Aynı şekilde katılacağımız Pharmaist Fuarı’nda Japon partnerlerimizle yer alıyoruz. Bu şirketimizin dünya vizyonunu ve hedeflerini yeterince gösteriyor. Yeni yılda hedefimiz hem dijital kanallarla hem fuar ve pazarlama faaliyetlerimizle ihracatın ciromuzdaki payını  artırmak ve daha geniş bir yelpazeye sahip olmaktır.

Teknolojinin firmanız için önemi nedir? Teknolojik gelişmeleri ürünlerinizde kullanırken nelere öncelik vermektesiniz?

Teknoloji dünyada bütün sektörlerde olduğu gibi bizim firmamız için de önemli bir yer almakta. İlerleyen teknolojiyi yakalayabildiğinizde iş verimini arttırabilir, zaman tasarrufu ve kaliteyi sağlayabilir, hata oranını da ciddi şekilde azaltabilirsiniz.

Eskiden uzun zamanda büyük uğraşlar ile yapılan işlemler artık hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Şirketlere zaman kazandıran teknoloji, çalışanların da iş yükünü ciddi düzeyde hafifletiyor.

Gelecek yıllara dair hedefleriniz nelerdir? Bu hedeflerin sektöre ve müşterilerinize sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Ürün çeşitliliğimizi, kalitemizi artırarak global hedeflerimize yaklaşmak, daha çok ülkede ürün ve projelerimizi müşterilerimizle buluşturabilmek, bayi ve teknik servis ağımızı daha hızlı ve yaygın hale getirebilmek öncelikli hedeflerimiz arasında.

Bu sayede müşteri ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmeyi, ülkemizin ve şirketimizin bayrağını tüm dünyada dalgalandırmaya devam etmek istiyoruz.