Huntsman Pürsan Chemicals Ülke Müdürü Ergin Kahraman ile Söyleşi

09 Mart 2016

Huntsman Pürsan Chemicals Satış ve İdari İşlerden Sorumlu Ülke Müdürü Sayın Ergin Kahraman keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Engin Kahraman

Sayın Ergin Kahraman, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Huntsman Pürsan Chemicals şirketinde Satış Müdürü olarak kuruluşundan beri çalışmaktayım. Öncesinde Huntsman Textile Effects şirketinde yaklaşık 20 yıldır değişik kademelerinde çalıştım. Son olarak da Satış ve idari işlerden sorumlu ülke müdürü olarak çalıştım. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum, evliyim ve de bir oğlum var.

Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Şirket kuruluşumuzla ilgili olarak şunları söyleyebilirim.Pürsan Pigment A.Ş. ve Huntsman Corporation Textile Effects birimi Mayıs 2015’te Türkiye’de tekstil kimyasalları ve boyaların üretimi, formülasyonu ve satışı için bir ortak girişim sözleşmesi imzaladı.Ortak girişim söz konusu iki firma arasındaki mevcut uzun vadeli ortaklığı yeni bir stratejik işbirliği düzeyine getiriyor. Zira bu ortak girişim Huntsman Pürsan Chemicals unvanıyla faaliyette bulunacak.

Huntsman Pürsan

Ortak girişimle ilgili olarak Textile Effects Başkanımız ve de HPC Yönetim Kurulu Başkanımız  Paul Hulme şunları ifade etti: “Huntsman tekstil boyaları ve kimyasallarında tanınmış bir global pazar lideri ve yenilikçisi. Pürsan’ın kanıtlanmış başarısı bizi etkiledi ve biz de bu ekiple çalışmak için heyecanla bekledik.

Bu iki firmamız arasındaki stratejik ittifak sektördeki konumumuzu güçlendirecek ve müşterilere hizmet sunumlarımızı ve çözümlerimizi daha iyi bir hale getirmemize olanak sağlayacak.”

Güney Asya, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Ticaret Müdürü aynı zamanda HPC yönetim kurulu üyesi olan Ajay Kanwar şunları ekledi: “Bu ortak girişimle birlikte yerel üretim yetkinliğimiz ve tesislerimiz genişletilmiş oluyor, bu da müşterilerimize daha hızlı ve esnek biçimde hizmet sunmamızı sağlıyor.

Bu son derece heyecan verici bir durum ve ayrıca firmalarımızın en iyi tekstil boyası ve kimyasallarının satışı ve hizmeti konusunda müşterilere tek bir kaynak sağlama yönündeki güçlü taahhüdünü de temsil ediyor.

Pürsan Pigment A.Ş. Başkanı aynı zamanda yeni şirketimizin CEO su Sayın Hakkı Kağan Biter şunları ekledi: “Bu ortaklıkla ve Huntsman gibi uluslararası, yerleşik bir markayla ilişkilendirilmekten mutluluk duyuyoruz.

Birlikte, Türkiye’de ihracat ve istihdam konusunda en büyük katkıya sahip sektörlerden biri olan Türkiye tekstil sektörünün rekabetçi konumunu güçlendireceğiz.

Söz konusu ortak girişim Hunstman‘ın kanıtlanmış yenilikleri ile Pürsan’ın yıllar içinde inşa ettiği yoğun müşteri odaklı yaklaşım ve güven mirasını bir araya getirerek güçlü bir kombinasyon ortaya koyuyor.”

Tüm yeni şirketimizin ileri gelenlerinin belirttikleri gibi büyük beklentilerimizin olduğu bir oluşumu Türkiye Textil pazarına kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ürünleriniz, hedef kitleniz ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

HPC tekstil ve ilgili sektörlerde yüksek kaliteli boya ve kimyasalların öncü global ve yerel sağlayıcısıdır. Biz akıllı özellikleri olan yenilikçi ürünler yaratmak ve çözümler geliştirmek çin modern teknolojiyi ve enerji ve su tüketimini azaltan modern boya ve kimyasalları kullanıyoruz.

Üretim kapasiteniz hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

HPC Türkiye’nin tekstil ve ilgili sektörlere yüksek kaliteli boya ve kimyasallar temin eden öncü tedarikçisi olacak bu amaca yönelik olarak Yeşilköy’de bir Ofisimiz ve 25 milyon Dolar yatırımla Çorlu’da 10.000 metrekare fabrikamız var.

Yatırımlarımıza İsviçreli ve Alman teknik ekipler öncülük ediyor ve yılların bilgi birikimi ve en yeni teknoloji kullanılıyor.

Çorlu Fabrikamızda kimyasal ve sıvı boya üretim tesislerimizde, Kalite Kontrol ve müşteri hizmetleri laboratuvarlarımız olacak ve bunlar deneyimli bir ekibin yönetiminde müşterilerimizin sorunlarını çözmeye, prosesleri geliştirmek üretimi optimize etmek için çalışıyorlar.

Pazarlama ve satış ekibimizle Türkiye’deki ve de Dünyanın değişik yerlerindeki üretim merkezlerinde üretilen kaliteli ve de yenilikçi ürünlerimizi çözüm odaklı olarak tedarik etmek en başta amacımızdır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Yurt içinde daha rekabetçi olabilmek için yeni yatırımımızı yaptık. Aynı zamanda ürünlerimizi daha iyi tanıtmak için güçlü bir satış pazarlama vede teknik destek ekibimizi Kurduk. Ana firmalarımızdan Huntsman Textile Effects global bilgi ve de tecrübe birikimini aktararak ekibimizi daha güçlü yapmak için her türlü desteği vermektedirler.

Yurt içinde Trakya( İstanbul, Çorlu, Çerkezköy,..), Bursa, Ege Bölge(Denizli, İzmir,Uşak,..), Güney Bölgemizdeki(Adana,KMaraş, Kayseri, Malatya,..) ofis ve yerel depolarımızla Türkiye’nin en ücra müşterilerimize yakın hizmet vermekteyiz.

Tekstil Sanayisininve müşterilerimizin her türlü problemlerini çözmek için Labaratuvarımız ve de Teknik ekibimizle ve de yurt dişi imkânlarımızla her an hazır ve de nazırız olarak çalışmaktayız.

Ayrıca Hunctsman Textile Effet olarak da tekstil ve ilgili sektörlerin önde gelen global yüksek kaliteli boya ve kimyasal sağlayıcısıyız. 90’dan fazla ülkede faaliyette bulunan ve altı ülkede (Çin, Almanya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Tayland) yedi temel üretim ve Ar-Ge tesislerine sahip olan Huntsman Textile Effects müşterilerimizin bulunduğu yerlerde hızlı ve ihtisaslı teknik hizmet sunmak açısından benzersiz bir konumlandırma uygulamıştır.

Yaptığımız işin temelinde sürdürülebilirlik, yenilik ve işbirliği var. Dahili tazelik, güneşten korunma, su ve enerji tüketimini azaltan modern boyalar gibi akıllı özelliklere sahip yenilikçi ürünler meydana getirmek ve çözümler geliştirmek için modern teknolojiyi kullanıyoruz.

Tüm bunlar daha sürdürülebilir bir çevre yaklaşımını desteklemek bakımından müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamaya yöneliktir.

Bildiğiniz gibi Turkchem’in bu ayki dosya konuları içerisinde “Tekstil Kimyasalları” bulunuyor. Bu sektörle ilgili ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tekstil sektörünün her süreci için tekstil kimyasallarımız mevcuttur ve bizler giderek daha önemli bir organizasyon haline geldiğimize inanıyoruz. Ayrıca HuntsmanPursanChemicals olarak yeniliğin farklılık olduğuna inanıyoruz.

Birinci sınıf üretim, AR-GE tesisleri ve hayli deneyimli kişilerden oluşan global tedarik zinciriyle yenilikleri gerçekleştiriyoruz. Tekstil sektörü dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde istihdam ve ekonomik büyüme için hayati bir kanaldır. Ancak önemli zorlukları da beraberinde getirir.

Sektör su ve enerji kaynaklarının zaten az olduğu yerlerde bu kaynaklardan yüksek miktarlarda tüketir. Özellikle yasal çevre koruması yeterince olgunlaşmamış olan yerlerde kirliliğe yol açma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca artan maliyete veglobal taleplerin dalgalanmasına karşı oldukça hassastır. Bu da değer zinciri genelinde şirketlerin karlılığına hızlı bir şekilde zarar verebilir.

Tekstil Kimyasallarına yönelik Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarınıza istinaden son zamanlarda gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?

Ana firmamız olan Huntsman Textile Effects dünyanın en iyi araştırma geliştirme, teknoloji tesis ve laboratuvarlarına sahiptir. Bu imkanlardan dolayı yenilikleri danışmanlık hizmetleri aracılığı tekstil piyasasında ürün ve üretkenliği iyileştirme şeklinde teşvik ediyoruz.

Firmamız yeni ürünlerle rekabet gücünü artırırken çevre üzerindeki etkileri minimuma indirme konusunda müşterilerimize destek sağlayan, maliyetten tasarruflu çözümler sunan ayrıca her tür teknik gereksinimlerini karşılamaya odaklanıyoruz.

Şirket bünyemizde her yıl 1,1000’den fazla aktif patent, 30 yenilikçi ürün piyasaya sürülüyor, satiş gelirimizin %5’i yeniliğe ve araştırmaya harcanıyor, ürünlerimizin %25’inin yaşı 5 yıldan azdır.

Örnek olarak Avitera boyalarımız yenilikçi boyamız ve kimyasallarımızla, tutarlı bir biçimde ilk denemede doğru sonuçlar vermekte ve üretim sürecinin optimizasyonunu ile kısalmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak müşterilerimiz maliyetten tasarruf edebilmekte, üretkenliği artırabilmekte, atıkları azaltabilmekte ve su ve enerjiyi muhafaza edebilmektedir

Bu örnek çalışmamızla 2014 ICIS Yenilik Ödüllerinde, etkinlik genelinde birinci ve Çevre veya Sürdürülebilirliğe En Büyük Fayda Sağlayan Yenilik Ödülünü ve 2013 Çevresel Lider Teknoloji İncelemeleri ödülünü de Teknoloji ve Yenilikte Kusursuzluk için 5 yıldız olarak firmamız layık görülmüştür gurun duyuyoruz.

 

Dijital mürekkeplerde makine üreticilerinin onayladığı ürünlerimizle pazar lideri olarak NOVACRON®, LANASET®, TERASIL®, LYOSPERSE® ve ERIOFAST® mürekkep markalarımızla hem makine üreticilerine vede müşterilerimize yeniliklerin ulaşmasını sağlıyoruz.

Konvansiyonel baskının erişemediği Canlı renkler, yüksek görünürlük, yüksek ışık haslığı, kusursuz stabilite, kullanılabilirlik ve tekrarlanabilirlik özelliklerimizle Giyim ve moda, mayo, ev tekstili, levhalar ve otomotiv sektörlerinde çok çeşitli son kullanımlara olanak sağlamaktayız.

Ar-Ge içerisinde mevcut çalışan profili hakkında bilgi verebilir misiniz? Çalışanlarınıza yönelik teknik eğitim veriyor musunuz?

Her bireyin katkısı bizim için önemli. Ayrıca kişisel olarak büyüme ve kendini geliştirmeye yönelik fırsatlar da sunuyoruz. Sunduğumuz menfaat ve karşılıklarla hem bireysel hem de toplu anlamda performansı ödüllendiriyoruz. Bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı kalıyoruz ve her iş günü bu prensiplerin uygulamasını iyileştirmeye gayret ediyoruz.

Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

HPC olarak değişime önderlik ediyoruz ve modern yeniliklerimizle, tekstil değer zincirinin tamamında paydaşlarımızla işbirliği yaparak sürdürülebilir bir tekstil sektörüne öncülük edilmesine katkı sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik, Yenilik, İşbirliği üç temel ilkemiz bizi uzun vadede piyasalarda ürünlerimizle varlığımızın kalıcı olmasını sağladığına inanıyoruz.

Kalite politikanız ve vizyonunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Misyonumuz ve değerlerimiz; Müşterilerimize mevcut olan en kaliteli ürün ve hizmetleri sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Müşterilerimiz işimizi sürdürmemize izin veren değerli ortaklarımızdır ve onların gereksinimlerini karşılamak bizim için bir imtiyazdır.

Misyonumuz; Çevre ve toplum bilinciyle güvenli, temiz ve verimli tesisler işleteceğiz. Ekip çalışmasını, yeniliği, sorumluluğu ve açık iletişimi teşvik eden bir çalışma ortamı sağlayacağız.

Müşkül durumda olanlara yardım etme, esin kaynağına ihtiyaç duyanlara umut olma ve istediği halde imkânı olmayanlar için eğitim olanağı sağlama prensibinin toplumda yer etmesini sağlayacağız.

Müşteriler, çalışanlar, tedarikçiler ve içinde bulunduğumuz topluluklar için karşılıklı menfaatlerin oluşturulmasında en iyi gerekçeler olan uzun vadeli menfaatlerin maksimum düzeye çekilmesi ve serbest girişim ruhunu yansıtan agresif bir büyüme felsefemiz vardır.

Değerlerimiz; Sağlıklı iş politikalarının temelinde etik ve ahlaki standartların yer aldığına inanıyoruz ve bütünlükle hareket etme anlayışını benimsiyoruz. Her çalışan işletmemizin bir iş ortağıdır ve ailemizin önemli bir parçasıdır, bu nedenle her düzeyde çalışan katılımı ve katılımcı yönetim anlayışını gerçekleştirmeye gayret ediyoruz.

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak adına ne tür hizmetleriniz var? Müşterilerinize satış sonrası destek hizmeti sunuyor musunuz?

Firmamız modern, yenilikçi ve bu yenilikleri tekstilde lider sektör paydaşlarıyla stratejik işbirlikleri kurarak tekstil sektöründe ilerleme ve değişime önderlik ederek katkı sağlar.

Biz tüketiciye katma değer sağlayan ve tekstil tedarik zincirinde sürdürülebilirliğin arkasındaki itici güç olan yenilikçi, entegre tekstil çözümleri taahhüdümüzü müşterilerimizle paylaşan tek dünyanızın olduğunun farkındalığıyla ve de geleceğe bırakacağımız en değerli miras olarak hedefimiz Tehlikeli Kimyasallarda

Sıfır Atık Oranını sağlamak ve bunun için sektör ortaklarımızla, belli başlı global marka ve perakendecilere uygun tekstil ürünlerini tedarik etme konusunda atölyeleri desteklemek üzere, ZHDC Joint Road map uyumlu boya ve kimyasalların bir listesini oluşturmak için bir araya geldik.

Ayrıca firma olarak SAC (Sürdürülebilr Giyim Koalisyonu) kurucu üyesi olarak firmaların ürünlerinin çevre ve toplum üzerindeki etkilerini değerlendirmelerine olanak sağlamak amacıyla Higg Endeksinin geliştirilmesine yardım ediyoruz.

Diğer ortak projelerimizden suyun öneminden esinlenerek DyeCoo ile iş ortaklığı yaparak Tekstil Ürünlerinin Susuz Boyanmasını firmamızla bir araya gelerek tekstil boyama sürecinde suyu devreden çıkaran Süper Kritik CO2tekstil işleme teknolojisini geliştirdik.

Çevre hassasiyeti ile ilgili yürütmüş olduğunuz sosyal sorumluluk projeleriniz mevcut mudur? Bu konu hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Sürdürülebilir bir Geleceğe Öncülük Etmek HPC olarak sürdürülebilir bir tekstil değer zinciri oluşturulmasına katkıda bulunmayı taahhüt ederiz. Bu, su ve enerjiyi global çapta en fazla kullanan tüketicilerden biri olan bu sektör için birinci önceliğimizdir.

Biz sektörün ve dünyanın ekonomik ve çevresel gereksinimlerini karşılayan sürdürülebilir çözümler sağlama konusunda atölyeler, markalar ve perakendecilerle yakın işbirliği içinde oluyoruz.

Çözümlerimiz arasında lif üretiminden ve işlenmesinden kumaş bakımına kadar tekstil tedarik zincirinin tamamında su ve enerji kullanımını azaltan akıllı metotlar ve akıllı süreçler de yer alıyor.

Yüksek standartların benimsenmesini teşvik etmek ve pozitif değişim yaratmak için dünya genelinde düzenleyicilerle çalışıyoruz. Ayrıca Tehlikeli Kimyasal Atık Oranını Sıfıra İndirme Grubu, Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu ve Bluesign® girişimi gibi sektör işbirliklerine aktif olarak katkıda bulunuyoruz.

Biz ayrıca üretim süreçlerimizin çevre üzerindeki etkisini sürekli olarak azaltmaya gayret ediyoruz. Enerji tüketimimizi azaltmak için hedefler koyarken tam çevresel uygunluğu da sağlıyoruz.

Bunun yanında bu bilinçle, Huntsman-Pürsan Chemicals firması Marmara Festivali ana sponsorudur. Huntsman-PürsanChemicals firması Marmara Su Altı Sergisi Festivalinin ana sponsorudur.

Şirket yetkilileri Marmara Denizinin acilen koruma altına alınması gerektiğini belirtmişler ve sözlerine şöyle devam etmişlerdir: “Huntsman-Pürsan Chemicals firması olarak çevre vizyonumuz ve sürdürülebilirlik misyonumuzla tam olarak örtüşen Marmara Festivali için Ana Sponsor olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Milyonlarca kişinin, yoğun nüfusun ve binlerce endüstriyel tesisin yükünü göğüsleyen Marmara Denizi, dünya genelinde tek bir ülkenin çevrelediği tek deniz ve doğa harikası olarak acilen koruma altına alınmalıdır.

300’ün üzerinde tekstil ve boya iyileştirme tesisi günlük ortalama olarak 250.000 m3 atık su meydana getirmektedir ve bunu arıtılmış ve arıtılmamış atıklar olarak Marmara Denizine atmaktadır.

Huntsman Pürsan Chemicals firması olarak, Uluslararası ICIS Ödülleri kapsamında 2014 yılında Çevre ve Sürdürülebilirlik Konusunda Yılın En İyi Ürünü seçilen Avitera SE serisi ürünlerimizle su kullanımımızı yüzde 50’ye kadar düşürmeyi başarmış bulunuyoruz.

Marmara Denizine bırakılan söz konusu atık su miktarını yarıya düşürmeyi hedefliyor ve bu konuda çaba gösteriyoruz. Tekstil sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biridir ve su, enerji ve kimyasal ürün kullanımını ve bu sektörün maliyetini azaltarak bu sektörün rekabet gücünü artırırken diğer taraftan da atık miktarını azaltmayı hedefliyoruz.

Bu hedefle yola çıkarak Leed Altın Sertifikası adayı olan tesisimizle yoğun çalışmalar yürüterek ve çevre riski olmayan ürünler kullanarak, elektrik enerji ihtiyacını tesisimizdeki güneş enerjisi sistemlerinden karşılayarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya çabalıyoruz.

Türkiye’deki tekstil sektörü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Türkiye hangi konumda yer almaktadır?

Türk tekstil sektörünün genç makine parkı, deneyimli dinamik patron ve yöneticilerivede verimliliği yüksek işgücü sayesinde dünya tekstil piyasalarında çok büyük rekabet gücüne sahiptir.

Bunun yanında ihracatta esas partnerimiz olan Avrupa’ya tarihsel ve coğrafi yakınlığımız sayesinde Türkiye’de tekstili önü açık bir sektör olarak görüyoruz. En büyük dezavantaj olan yüksek enerji maliyetlerinin ise yapılmakta olan enerji yatırımları ile birkaç yıl içinde aşılacağını düşünüyoruz.

Böylece tekstil sektörünün daha ilerleyeceğine, bu pozitif gelişmelerin de tekstil kimyasalları ve boya sektörünü büyük oranda geliştireceğine inanıyoruz.

2015 yılı firmanız için nasıl geçti? Yeni hedef ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2015 yılı firmamızın kuruluş yılı oldu. 3 – 4 ay gibi bir sürede Çorludaki fabrikamızı devreye aldık. İki değişik çalışma kültüründen gelen çalışanlarımızla sinerji yaratarak yeni bir kültürü inşa ettik. Bu arada birleşen her iki şirketin satışlarını korumaya çalıştık.

2015 kısaca bizim 2016 için hazırlık yılımız oldu. Bundan sonra amacımız elimizdeki rekabetçi imkanlarla Türkiye Teksil piyasasındaki hak ettiğimiz yeri almak tüm sektör işbirlikçilerimizle beraber.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Huntsman Pursan Chemicals şirketinin ürün yönetimi konusundaki çalışmaları sektöre öncülük eden EHS standartları üzerine temelleniyor. Ürün yaşam döngüsünün her aşamasında çözümlerimizin olabildiğince güvenli ve çevresel açıdan sağlıklı olmasını sağlamaya gayret ediyoruz.

Yeni ürün geliştirme sürecinin başından itibaren ürün performansı ve düzenlemelere uygunluğun yanında EHS liderliğine öncelik veriyoruz.

Çevre bilincine sahip, düzenli olarak gözden geçirilen tedarikçilerden güvenli ham maddeler temin ediyoruz. İşçilerimizin güvenliğini artırmak ve kaynak tüketimi ve atık oranını azaltmak için kendi üretim süreçlerimizi, ambalaj ve dağıtım sistemlerimizi tasarlıyoruz.

Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Bir Araya Geliyoruz. Tekstil sektörü bir araya gelerek daha yeşil ürünler ve daha temiz tedarik zincirleri doğrultusunda büyük adımlar attı. Ancak şimdi iş açısından da mantıklı yollardan sorumluluğumuzu ve şeffaflığımızı iyileştirmek için daha da fazlasını yapmamız gerekiyor.

Huntsman Pürsan Chemicals olarak yalnızca tek vücut olursak başarabileceğimize inanıyoruz. Sizleri bizimle iletişime geçmeye ve tekstil sektörünü daha sürdürülebilir hale getirme konusundaki çalışmalarımıza katılmaya davet ediyoruz.