Çarşamba, Aralık 1, 2021

İhracatçı ile Lojistikçi Arasındaki Köprü: TİM

İhracatçı ile Lojistikçi Arasındaki Köprü: TİM

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandıran ihracatçı ile taşımacılık sektörü arasında dijital köprü vazifesi görecek lojistik portalını faaliyete geçirdi. İhracat ailesi, turkiyelojistikportali.com ile ürünlerini, dünyanın dört bir köşesine, en uygun araçla, en uygun zamanda, en uygun maliyetlerle ulaştıracak.

Küresel lojistik sorununa ulusal bir çözüm getirme amacı taşıyan portal sayesinde ihracatçılar, hem ürün teslimatı planlamasında yeni alternatiflere kavuşacak hem de daha uygun fiyatlardan yararlanacak. Lojistik sektörü ise, atıl kapasitesini kullanma fırsatına sahip olacak; aynı zamanda farklı sektörlerden ihracatçılarla iş yapma imkanına kavuşacak. Türkiye Lojistik Portalı, ihraç malları taşıyan araçların dönüş yükü bulmasına da yardımcı olacak.

lojistik sektörü

Portala üye olan ihracatçının da lojistikçinin de kazanacağını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle: “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak nasıl ki ihracatçımızın üretim, pazarlama, inovasyon, markalaşma ve tasarım alanlarında yanındaysak lojistikte süreçlerinde de yanındayız. 2010’da 95 milyon ton ihracat yaparken, bugün 172 milyon tonu aşmış durumdayız.

5 yıl içerisinde, bu rakamın 250 milyon tona yaklaşacağını öngörüyoruz. Portalla küresel lojistik sorununa yerli bir çözüm getiriyoruz. Portalımızı, lojistik sektör temsilcileri ve ihracatçılarımızla gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda nihai şekline kavuşturduk. Tam bir kazan-kazan mekanizması hayat bulacak.” Şeklinde konuştu.

61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine ulaşabilmek için projelerini bir bir hayata geçiriyor. Bu çerçevede TİM, ülke lojistik imkanlarının daha etkin kullanılması amacıyla ihracatçılar ile lojistik sektörü arasında köprü görevi kuracak Türkiye Lojistik Portalı’nı faaliyete geçirdi. Sektör paydaşlarının da iş birliğiyle tasarlanan turkiyelojistikportali.com, TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen lansmanla kamuoyuna tanıtıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde düzenlenen lansmana TİM Başkan Vekili Başaran Bayrak, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Şahap Çak, Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Orhan Semih Dinçel, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği(UTİKAD) Başkanı Ayşem Ulusoy, Vapur Donatları ve Acenteleri Derneği Genel Müdürü Muhammet Ali Şeyda, Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği Başkanı Cavit Değirmenci katıldı.

Hedef 5 Yıl İçerisinde 250 Milyon Ton

Törende yaptığı konuşmada, Türk ihracatçısının başarısına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle: “Son 12 ayda, 212 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek yıllık hedefimizi şimdiden aşmayı başardık. Şimdi yeni hedefimiz, 300 milyar dolara ulaşmak. Tonaj bazında da ciddi bir artış söz konusu.  2010’da 95 milyon ton ihracat yaparken, bugün 172 milyon tonu aşmış durumdayız. 5 yıl içerisinde, bu rakamın 250 milyon tona yaklaşacağını öngörüyoruz.

Bu kutsal formayı giydiğimiz, ilk kez ihracat yaptığımız gün artık sadece kendimiz için değil sektörümüz için, ülkemiz için, takımımız için koşmaya başladık. Yeri geldi zorluklarla karşılaştık, yeri geldi ödüllerle başarılarımızı paylaştık. Yeri geldi, taktik değiştirerek başka ülkeleri hedefledik. Elimizde bavulumuzla, ayak basmadık tek bir ülke dahi bırakmayarak sürekli koştuk. İşin özü, bu formanın hakkını verebilmek. İhracat ailesi, tüm zorluklara rağmen bu formanın hakkını teslim etti.

Başarılarımızın sonucunda, küresel ticarette artık yeni bir ligdeyiz. Bu aileye, bu inanca, bu gayrete zaten şampiyonluk yakışırdı; çok şükür ki öyle de oldu. Bu takımda yalnız değildik. Biz üretirken lojistik sektörümüz ürünlerimizi sırtlayarak dünyayla buluşturdu. Tüm bu başarılara, en büyük paydaşımız olan Türk lojistik sektörüyle birlikte imza attık. Dile kolay, ortalama ihracat mesafemiz 3 bin 73 kilometreyi buldu. Tüm bu başarılar, küresel ticaretin derinden etkilendiği pandemi döneminde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.