Çarşamba, Aralık 1, 2021

İhracatçılara Finansman Erişimi Kolaylığı

İhracatçılara Finansman Erişimi Kolaylığı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda TİM ve Eximbank, Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda 1 Ekim’de 10 milyon lira sermayeli İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ni (İGE) kurdu.

Finansman

Şirket, ihracatçıların Eximbank ile finansmana erişimlerindeki teminat sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan ihracatçıların erişimine açık bir fon olarak kurulmuştur.

61 ihracatçı birliğinin gerekli sermaye katkısı ile şirkete katılması için kanun çalışma süreçleri devam etmektedir. Şirketin 1 Ocak 2022’den itibaren ihracatçılara hizmet vermesi bekleniyor.

İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi aracılığıyla, teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacak.

Bu şekilde ihracatçıların kredi alabilmek için fabrikalarını ve arazilerini bankaya ipotek etmeleri gerekmeyecek.

İhracata yönelik büyüme modeli hedefi doğrultusunda ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetlerle uğraşan firmalara yönelik uzmanlaşmış “İhracat Kredi Garanti Fonu”, ihracatın tabana yayılmasına imkan tanıyarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılmasına büyük katkıda bulunacak.

İhracatçının iki temel sorunu vardı. Birincisi, kredi oluşturmak, ikincisi de teminat mektubu oluşturmak. İGE sayesinde ihracatçılar teminatsız TİM’in kefaletiyle oluşacak bir sistemle krediye direkt ulaşabilecek ve çok büyük hacimleri kullanabilecek.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR