Çarşamba, Aralık 1, 2021

İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi Kuruluyor

İhracatçıların Finansman Sorununu ‘İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ Çözecek

Finansmana erişimde teminat sorununu ortadan kaldırmak için İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruluyor. Bu şirket sadece ihracatçıların erişimine açık olacak. İhracatçıların krediye erişimleri ise kefalet sureti ile sağlanacak.

ANKARA (AA) – İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin (İGE) kuruluş sureci tamamlandı. Şirketin kuruluşu ise Ticaret Bakanlığının koordinesinde gerçekleştirildi. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi ihracatçıların finansmana erişim ve kredi kefalet sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

 Anonim Şirketi

Bakanlıktan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un koordinasyonunda çalışmaları yürütülen İGE’nin kuruluşu, ilgili kurum ve kuruluşların katkısıyla gerçekleştirildi.

Finansmana Ulaşım Kolaylaşacak

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,2, ikinci çeyrekte yüzde 21,7’lik rekor bir büyüme kaydetti ve mal ve hizmet ihracatının büyüme oranına katkısı 10,8 puana ulaştı.

İhracatın, ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etkisinin artırılması ve sürdürülebilir kılınması için tabana yayılması gerekiyor.

Firmaların ihracat kapasitesinin ve uluslararası pazardaki rekabet gücünün artırılması gerekirken, buna yönelik en önemli adımlardan birisi ihracatçı firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması olarak görülüyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un koordinasyonunda çalışmaları yürütülen İGE’nin bu sorunu çözeceği düşünülüyor.

İGE aracılığıyla, ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacak. Böylece ithalatçıların teminat sorunu çözülmüş olacak ve ihracatçılar kredi almak için fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaklar.

İhracat Hacminin Sürdürülebilir Şekilde Artırılmasını Sağlayacak

İGE’nin 10 milyon lira sermaye ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin yüzde 95 (9 milyon 500 bin lira) Eximbank’ın yüzde 5 (500 bin lira) ortaklığı ile 14 Ekim’de kuruluşu gerçekleşti. 61 ihracatçı birliğinin de gerekli sermaye katkısı ile şirkete ortak olması yönünde kanun çalışmaları ise hala sürüyor.

İhracata yönelik büyüme modeli hedefi doğrultusunda ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler ile uğraşan firmalara yönelik ihtisaslaşmış bir “İhracat Kredi Garanti Fonu”, küçük ölçekli firmaların da ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılmasına büyük katkı sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR