Çarşamba, Temmuz 6, 2022

İlaç Sektörü Çalıştayda Buluştu

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından 8-9 Ocak tarihlerinde Sapanca’da düzenlendi.

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’nda ilaç sektörü bir araya geldi. İKMİB tarafından 8-9 Ocak tarhilerinde Sapanca’da düzenlenen çalıştayda ilaç sektörünün bügünkü durumu ve geleceği konuşuldu.

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı İKMİB Tarafından Düzenlendi

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı İKMİB Tarafından Düzenlendi

İKMİB tarafından alt sektörlere yönelik düzenlenen çalıştayların dördüncüsü gerçekleşti. İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı, 8-9 Ocak tarihlerinde Sapanca’da düzenlendi. Çalıştay iki gün sürdü ve ilaç sektörüne yön veren tüm paydaşları bir araya getirdi. Çalıştayda ilaç sektörü değerlendirildi ve geleceğine dair önemli konular konuşuldu.

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’na İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Halit Süha Taşpolatoğlu, İKMİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Tayfun Demir, İKMİB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ahmet Fethi Polat, İKMİB İlaç Sektörü Komite Başkanı ve TİM Delegesi Orhan Mutlu Topal ve İKMİB Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Ahmet Ünlü başta olmak üzere sektörün önde gelen firmaları, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) temsilcileri, ilgili dernek Başkanları ve temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler katılım gösterdi.

İlaç Sektörünü Geleceğe Taşıyacak Adımlara Karar Verildi

İlaç Sektörünü Geleceğe Taşıyacak Adımlara Karar Verildi

Çalıştayda yapılan yuvarlak masa toplantılarında finansmana erişimden lojistiğe, yeni uluslararası regülasyonlardan yüksek katma değerli ürünlere kadar geniş perspektifte değerlendirme yapılırken, ortak akıl çalışmaları ile ilaç sektörünü geleceğe taşıyacak çözüm önerileri, kısa ve orta vadede atılması gereken stratejik adımlara karar verildi.

Eczacılık Ürün Grubu İhracatı Geçen Yıl 2020 Yılına Göre Yüzde 19,4 Arttı.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’nda sunum gerçekleştirdi. Pelister, İKMİB faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler paylaştı ve eczacılık ürün grubunun ihracatının son 5 yılda 863 milyon dolardan 1 milyar 425 milyon dolara çıktığını belirtti.

Pelister; “Eczacılık ürün grubumuzun ihracatı geçen yıl 2020 yılına göre yüzde 19,4 arttı. 2021 yılında 1,4 milyar dolar ihracat yaparken ithalatımız ise 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2021 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında ilk beş ülke sırasıyla Azerbaycan-Nahçıvan, Irak, İran, Trakya Serbest Bölge ve Almanya oldu.

Bu beş ülkeye yapılan ihracat, sektörde yapılan toplam ihracatın yüzde 30,9’unu oluşturuyor. Azerbaycan-Nahçivan’a ihracatımız yüzde 145,75 artarken, İran’a ihracatımız ise yüzde 153,43 arttı. Bu yıl da ihracatımızın artış ivmesini sürdüreceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlaç Sektörünü Geleceğe Taşıyacak Adımlara Karar Verildi

Kimya Teknoloji Merkezi Hazırlıkları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Pelister, İKMİB’in en önemli projesi Kimya Teknoloji Merkezi’nin (KTM) son durumuna ilişkin bilgiler de paylaştı. Pelister; “İKMİB Kimya Teknoloji Merkezi kurulum çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar çeşitli toplantılar gerçekleştirdik ve önemli üniversite ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunduk.

Kimya sektöründeki firmalarımızın sertifikalarını alabileceği, akredite test ve laboratuvarların olduğu, start-up alanlarının olduğu, arama konferanslarının yapılabileceği aynı zamanda dijital kütüphanesinin olduğu bir Kimya Teknoloji Merkezi kuruyoruz. Fizibilite çalışmalarına devam ettiğimiz KTM’nin faaliyetlerini yürütebilmesi amacıyla

“Kimya Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (KATİM) A.Ş” adıyla Ticaret Bakanlığımızın onayı ile şirketimizi kurduk. Öncelikle boya, plastik ve plastik mamulleri, kozmetik ve kauçuk sektörlerimize hizmet vermeye başlayacak Kimya Teknoloji Merkezimizi bu yılın sonuna kadar faaliyete almak üzere hazırlıklarımıza devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU